İngiltere öğrencilerin part-time çalışma sürelerini kısalttı

İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve kabinenin almış olduğu kararla birlikte 3 Mart 2010 tarihinden itibaren İngiltere Genel Öğrenci Vize’lerinde (General Student Visa) bazı değişiklilerin yapılmasının yanı sıra bu öğrencilerin sahip olduğu part-time çalışma izinlerine de kısıtlamalar getiriyor.

 

3 Mart 2010 tarihinden itibaren Genel Öğrenci Vizesi başvurularındaki değişiklikler;

 

-          Dil okulu öğrencilerinin sahip olacakları Genel Öğrenci Vizesi ile haftalık part-time çalışma izinleri 10 saat olarak düzenlendi. Lisans, foundation ve yüksek lisans öğrencilerinin çalışma izinlerinde bir değişiklik olmadı, yine 20 saat olarak devam ediyor.

 

-          Genel Öğrenci Vizesi’ne sahip olmasına rağmen öğrencinin 6 aydan kısa süreli bir okul kaydı var ise asıl başvuru sahibinin aile bireyleri bu öğrenciye bağlı olarak İngiltere’ye gidemeyecekler.

 

-          İngilizce geliştirmek ya da lisansaltı bir programa devam edebilmek amacıyla başvuruda bulunabilmek için öğrencilerin Pre-Intermediate seviyesini bitirip Intermediate’a başlayabilecek seviyede İngilizce  (CEFR B2) bilmesi ve bunu belgelemesi gerekecek.

 

-          Foundation ya da lisans altı programına devam eden öğrencinin aile bireylerinin çalışması yasak.

 

Uygulamanın gerekçesi olarak dil kursları ile eğitime giden çoğu öğrencinin çalışma iznini kullanarak amaçlarınından saptıkları ve farklı meşgaleler ile uğraştıklarının tespit edilmesi gösterildi. Buna istinaden yeni yapılan değişikliklerle ciddi olarak İngilizce dil eğitimi almak isteyen öğrencilere vize verilmesi hedefleniyor.

 

Değişiklikler devam edecek

6 Nisan 2010 tarihinden itibaren de yine staj programları ve vize ücretlerinde değişiklikler yapılmaya devam edilecek ve 2010 yaz başından itibaren de öğrencilerin İngilizce seviyelerini kanıtlamaları amacıyla standart bir teste girme zorunluluğu getirilecek –İngilizce eğitimi alacaklar da dahil olmak üzere bu zorunluluk lisans altı eğitim (foundation) alan tüm öğrenciler için geçerli olacak.

 

Ziyaretçi öğrenciler için geçerli değil

Bu değişiklikler Ziyaretçi Öğrenci Vizesi (Student Visitor Visa) için başvuru yapacak öğrenciler için geçerli değil. Bu vize türünde öğrencinin okul kayıt süresine bakılmaksızın vizeleri 6 aylık düzenlenir. Bu öğrenciler vizelerini İngiltere’den uzatamaz ve çalışma izinleri yoktur.

  • Paylaş: