• İngilterede Eğitim Almanın Tam Zamanı
Yurtdışı eğitimde en büyük destinasyonlardan birisi olan Birleşik Krallık 23 Haziran 2016’da yapılan referandum sonucuna göre Avrupa Birliği’nden ayrılıyor. Bu ayrılmayla birlikte başta İngiltere olmak üzere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya da Avrupa Birliği’nden ayrılmış olacak. Birleşik Krallık nüfusunun %52’si ayrılıktan yana oy kullanırken %48’i kalmak yönünde oy kullandı. Çok küçük bir farkla tamamlanan oylama sonucu Birleşik Krallık’ın ekonomisini etkileyeceği düşüncesi Pound’un uluslararası para piyasalarında değer kaybetmesine neden oldu. Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden tamamen ayrılması yaklaşık 2 yıl kadar sürmesi tahmin ediliyor.


Referandum hemen önce Birleşik Krallık’ın para birimi olan Pound’un (Sterlin’in) TL karşısındaki değeri 4,45 ortalamalarındayken bu değer şimdi 3,95 seviyelerinde. Ayrılık sürecinde Pound’un daha da değer kaybedeceği düşünülüyor.

Pound’un Türk Lirası karşısında ciddi derecede değer kaybetmesi yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için büyük bir fırsata dönüştü. İngiltere’de eğitim almayı planlayan öğrenciler için toplam maliyetler şimdi %10 daha düşük olacak. Buna ek olarak İngiltere’deki okulların birçoğu indirimlerine devam ediyor. Okulların Türk öğrencilere %10 ile %30 arasındaki indirim uygulaması İngiltere’de eğitim almayı daha da cazip hale getiriyor. Gerek kısa dönem, gerekse uzun dönem dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin yanında akademik eğitim almak isteyen öğrenciler için de İngiltere artık pahalı bir seçenek olmaktan çıktı. Güncel maliyetlerle ilgili bilgi almak için ofislerimizle iletişime geçebilir veya Bilgi İstek Formu doldurabilirsiniz.
  • Paylaş: