Başarılı bir kariyere giden yola hazırlıklı çıkmanın şartı iyi bir eğitim. Bunun da farklı yolları var. Seçeneklerden birisi, sertifika programları. Sertifika programları kişiyi iş hayatında kullanabileceği güncel ve değerli bilgilerle donatıyor. Programlarda zaman etkin şekilde değerlendirilerek, kişinin mesleki yönden hedeflerine ulaşması için, teoriden çok uygulamaya yönelik eğitim veriliyor.
Sonrasına bir şirkette staj olanağı sağlanan okullar, kişiyi iş yaşamında başarıya bir adım daha yaklaştırıyor. Sertifika programlarıyla ilgili merak edilenleri derledik.

Sertifika ve dil programları arasındaki fark nedir?
Sertifika programları diploma programlarına göre daha kısadır. Bu programlar 10 hafta ile 24 hafta arasında iken, diploma programlarının süresi 24 ile 36 hafta arasındadır. Ancak bazen sertifika programlarının ismi Üst Düzey Sertifika veya Diploma Programı olarak değişir. Programların ücreti, kurs süresi içeriği ve ülkeye göre değişiklik gösterir.

Kayıt yaptırmadan önce nelere dikkat etmek gerekir?
Öğrenciler bu tür programlara kayıt yaptırmadan önce programın süresini belirlemenin yanında, içeriğini de titiz bir şekilde incelemeli ve kendi istekleriyle, amaçlarıyla tam olarak örtüşen bir programı belirlemelidir.
Programın takip edilebileceği ülke, bölge ve okul seçimi de son derece önemlidir. Geleceğinizi şekillendirme aşamasında vereceğiniz yanlış bir karar, para ve zaman kaybetmenize yol açabilir.
Yurtdışında sertifika yada diploma eğitimi konusunda profesyonel yardım ve ücretsiz danışmanlık hizmeti almak, en uygun maliyetle en doğru seçimi yapabilmek için Atlas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şubelerinden birine uğramanız yeterli olacaktır. Uzman danışmanlarımız kişisel gereksinimlerinize ve bütçenize en uygun okullara yerleştirilmeniz konusunda tecrübe sahibidir. Ayrıca gideceğiniz ülke ve okulları önceden ziyaret etmiştir. Öğrencilerimiz ofislerimizde gidecekleri ülke ve okullarla ilgili broşür,video,cd ve materyallerden faydalanabilir.
2007 sertifika ve diploma programları fiyat listesi için tıklayınız

Sertifika programlarını master programlarından ayıran nedir?
Sertifika programlarının kabul kriterleri master programlarına kıyasla daha esnektir. Bu programlar için aylar önceden başvuru yapıp kabul edilebilme endişesi taşımaya gerek yoktur. Ücretleri de daha ekonomiktir. Sertifika programlarında kurumsal ve teorik bir eğitimden ziyade uygulamaya yönelik öğrenim metotları kullanılır.

Sertifika programlarına başvuru koşulları nelerdir?
Yurtdışında sertifika ve diploma programlarına katılan öğrencilerin yaş ve genel profili değişmektedir.
Sertifika eğitiminin türüne göre öğrencinin akademik geçmişi de önemlidir. Bazı okullar başvuranın üniversite mezunu olmasını talep etmekte bunun yanında başarı durumunu da derlendirmektedir.
Sertifika programlarına kabul edilmenin öncelikli şartı üst düzey İngilizce bilgisidir. Bu düzey başvurduğunuz programa bağlı olarak değişmesine rağmen en az 500 TOEFL veya 5.5 IELTS puanı istenmektedir. Bazı okullar İngilizce yeterliliğini kendi sınavları ile ölçebilmektedir. Bazı programlar için orta seviyede İngilizce bilgisi yeterli olmaktadır.

En çok tercih edilen sertifika programları hangileri?
İş İngilizcesi, İş İdaresi, İşletme, Pazarlama, Finans, Bilişim Teknolojisi (IT Management), Turizm İşletmeciliği, Uluslararası Ticaret, MBA Öncesi Akademik Hazırlık (Pre-MBA), İngilizce Öğretmenlerine Yönelik Geliştirme Programı (TESOL), Proje Yönetimi, Halkla İlişkiler, Hukuk

 

HANGİ ÜLKEDE NASIL SERTİFİKA PROGRAMLARI VAR

ABD Sertifika programları konusunda en zengin imkanları sunan ülke Amerika’dır ve uluslararası öğrencilerin yararlanabileceği sertifika programları daha çok New York ve California bölgesindedir.
Sertifika programları kapsamında, uluslararası öğrenciler için ‘Gündüz Diploma Programları’ ve ‘Akşam Sertifika programları’ bulunmaktadır. Gündüz Diploma Programları kısa zamanda yoğun bir programa katılmak isteyen öğrenciler için hazırlanmıştır. Akşam Sertifika Programları ise daha çok uzun süreli programlardır. Program süreleri en az 4 hafta ve en çok 18 aya kadar uzayabilir.

Ayrıca programlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler için staj yapma imkanı da vardır. Stajlar genelde okul tarafından organize edilir ve firmalar staj süresince öğrencilere ücret vermezler. Eğer 9 aylık full-time bir sertifika programını tamamlarsanız sonrasında 1 yıllık Amerikan şirkette çalışma hakkına sahip olursunuz. Öğrendiklerinizi uygulamak amacıyla belirli bir süre için verilen yasal hakka Optional Practical Training yani kısaca OPT denir. OPT hakkı sunan sertifika programları şunlardır:
Business Administration, Computer Information Systems, Commerce Business, Finance,  
International Business and Management, Marketing, Project Management, Hotel Management.

Kanada Kanada özellikle ucuz ve güvenli bir ülke olması ve farklı kültürlerden insanların bir arada bulunması nedeniyle oldukça fazla tercih edilen bir ülke. Programlar çoğunlukla Career College adı verilen özel okullar tarafından düzenlenir. Kanada’da kolejlerde verilen sertifika ve diploma programlarının süreleri genellikle 6 aydan 9 aya kadar sürebilmektedir. Bu programlara katılabilmek için üniversite veya lise mezunu olmak ve en az orta derecede İngilizce bilgisine sahip olmak gerekmektedir.
Programlarda isteğe bağlı olarak alanınızda staj yapabilirsiniz. Bu stajların bir kısmı alan ve okula bağlı olarak maaşsız olmakla beraber bazıları maaşlı olabilmektedir. Vancouver bölgesi özellikle turizm alanında çok sayıda ve çeşitli sertifika programları sunarken Toronto bölgesinde IT ve İşletme alanında eğitim veren okulların sayısı dikkat çeker.

İngiltere Sertifika programlarında en çok tercih edilen ülkelerden biri de İngiltere. Yakın olması da İngiltere’nin tercih edilmesinde önemli bir etken. Genellikle işletme, pazarlama, ticaret, hukuk ve turizm alanlarında programlar yaygın olsa da IT, güzel sanatlar, moda gibi farklı alanlarda da çeşitli programlar sunan okullar mevcut. Ayrıca bazı programlar öğrencileri işletme ve pazarlama alanındaki uluslararası sınavlara da hazırlıyor.
İngiliz eğitim sistemi orta öğrenimden sonra ileri eğitim ve yüksek eğitim olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu nedenle pek çok ileri eğitim kurumu geniş bir yelpazede mesleki eğitim, sertifika ve kısa süreli diploma programları sunar.

Avustralya Avustralya sertifika ve diploma programları konusunda çok zengindir. Sertifika ve diploma programları çoğunlukla TAFE denilen iki yıllık mesleki kolej ve enstitülerde alınır. Avustralya’da ki bu eğitim sisteminin sağladığı bir kolaylık bulunmaktadır. Bir alanda önce sertifika ardından diploma alarak ve üniversitede bu alınan eğitimleri saydırarak eğitiminizi lisansa tamamlama olanağı mevcuttur. Pek çok okulda sertifika programları standart bir program izlemektedir.
Öğrencilerin sertifika programları için vize başvurularında 5.5 IELTS puanına sahip olmaları gerekiyor. Avustralya’da sertifika programlarına katılanlar aynı zamanda part-time çalışma hakkını da elde ediyor.

Daha detaylı bilgi için size en yakın ofisimize uğrayabilir veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

  • Paylaş: