• Yurtdışında Konaklama Alternatifleri
  • Yurtdışında Konaklama Alternatifleri
  • Yurtdışında Konaklama Alternatifleri
  • Yurtdışında Konaklama Alternatifleri

 

Yurtdışında alınacak eğitim esnasında konaklayacağınız yerin tercihini yapmak da önemli noktalardan biridir. Bu noktada dil okulları birçok seçenek sunuyor sizlere;

Aile yanında konaklama

Öğrencilerin çoğunlukla tercih ettikleri konaklama türü aile yanı konaklaması oluyor. Aile yanının tercih edilmesinin başlıca sebepleri ise; kişinin eğitimini alacağı dili 24 saat pratik yapabileceği ortamın sağlanıyor olması, gittiği ülkenin kültürünü birebir yaşayan insanlardan öğrenebilme olanağının sağlanmasıdır.
Konaklama imkanı sağlayan aileler özenle seçilmektedir. Uluslararası öğrencilere karşı hoşgörülü ve arkadaşça bir yaklaşım içerisindedirler, başka kültürler hakkında bir şeyler öğrenme konusunda çok heveslidirler. Yanında kalacağınız aile yaşlı bir çift, çocuklu bir aile veya yalnız yaşayan kişilerden oluşabilir. Aileler öğrencilerin belirli ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklere sahip olmak durumundadırlar güven, temizlik, konfor bunların başında yer alan hususlardır. Aileler vaad ettiklerini yerine getiremedikleri taktirde öğrencinin de aileyi değiştirme şansı olabiliyor. Misafir kabul eden bu aileler polis ve okullar tarafından sık sık ve düzenli olarak da denetlenmektedir. Okullar aile seçimlerini yaparken evlerin okula en yakın mesafelerde olmasına özen gösteriyorlar. 
Aileler kendi kullandıkları odaların haricindeki fazla odalarını öğrenciler için hazırlayıp düzenliyorlar. Kalacağınız evde tek kişilik veya çift kişilik oda arasında tercih yapabiliyorsunuz. İki oda tipinin de farklı artı yönleri var. Örneğin tek kişilik oda da daha serbest ve kendinize ait bir alanınız oluyorken, çift kişilik oda da ise sürekli pratik yapma imkanı bulabiliyorsunuz. Bazı dil okulların ek seçenek olarak ev içinde sadece sizin kullanımınız için ayrılmış bir banyo sunulabiliyor. 
Öğün tipleri ise bir diğer tercih yapabileceğiniz konudur. Yarım pansiyonu(sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil)tercih edebilir, sadece sabah kahvaltısı alabilir veya yemek almadan da konaklayabilirsiniz. Öğle yemeği saatlerinde okulda olacağınız için o öğünü okuldan veya dışarıdan kendiniz karşılayabilirsiniz. Öğünleri aile yanından almak daha uygun maliyetli oluyor.

Yurt Konaklaması

Dil okullarının sunduğu ve öğrencilerin aile yanından sonra en çok tercih ettikleri diğer seçenek ise yurt konaklamasıdır. Her okulda yurt seçeneği bulunmamaktadır. Ancak gidilen bölge de okuldan bağımsız olan başka bir yurt da mutlaka bulunabilir.
Yurtlarda da yine tek kişilik çift kişilik veya bazı yerlerde üç kişilik odalarda konaklama imkanı bulabilirsiniz. Bu çeşitlilik fiyatlara da yansımaktadır.
Genellikle tüm öğrenciler tarafından kullanılabilen çamaşırhane, internet erişiminin olduğu bilgisayar laboratuvarları ve televizyon salonlarının bulunduğu ortak kullanım alanları yurtlarda mevcut bulunmaktadır.Yurtta dil pratiği imkanı aile yanına oranla çok daha düşüktür.

Yurt konaklaması almayı düşünen kişilerin konaklamayı düşündükleri tarih aralıkları için boş yer durumunun sorulmasını mutlaka belirtmeleri gerekir. Özellikle yaz aylarında birçok yurt erken tarihlerden itibaren dolmaktadır.

Kiralık paylaşımlı öğrenci evleri

Öğrencilerin bir evi diğer birkaç öğrenci ile paylaşabileceği bir konaklama tipidir. Mutfak ve banyo ortak kullanım alanıdır. Öğünleri kendiniz pişirip yiyebilirsiniz.
Bu konaklama tipi okulların ayarlamasına daha çok öğrencilerin yurtdışındaki acemilik dönemini atlattıktan sonraki dönemde kendi imkanları ile bulduğu bir konaklama çeşididir. Bu konaklama türü diğer konaklama türlerine oranla daha uygun maliyetli olmaktadır.

Kampüs Bünyesinde Konaklama

Yurtdışında üniversite eğitimi alan veya dil eğitimini bir üniversite bünyesinde alan öğrencilerin yararlanabildiği konaklama türüdür. Çoğunlukla paylaşımlı odalarda konaklanıyor. Bu konaklama türünün en büyük avantajı ise kampüs ortamının tüm sosyal ve kültürel olanaklarından bire bir faydalanılmasıdır.

  • Paylaş: