Londra’da 4500 GBP’ye MBA yapılırsa ne olur?

Londra'da ekonomik lisans, yüksek lisans ve MBA programları

Rahmi Mesud YILMAZ

İngiltere’de son 10 yıldır, ancak özellikle de son 3 yıldır ekonomik MBA ve üniversite programları duyulur oldu. Taksim metrosunda bile artık ilanları görmek mümkün.  4,500 GBP (yaklaşık 11,000) TL MBA program ücreti ve 9,000 GBP  (yaklaşık 21,000 TL) toplam üniversite eğitim ücreti İngiltere için şaşırtıcı derecede düşük.  Bu arada lisans eğitim ücretini yanlış okumadınız üstelik bu rakama lisans eğitimi ücretinin tamamı yanı sıra bir yıllık ingilizce hazırlık eğitimi de dahil. Peki bu programlara katılmak gerçekten fiyatları kadar cazip mi ve öğrenciler ne beklemeliler?

İngiltere’de yaklaşık 120 üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerin neredeyse tamamı devlet üniversitesidir. Bu üniversitelerin yabancı öğrencilere uyguladıkları ücretler ise yıllık ortalama 8,000 ile 14,000 GBP arasında değişir. Tabi bu aralığın dışında kalan ve yıllık eğitim ücreti 17,000 GBP olan üniversiteler de bulunmaktadır. Tıp fakültesi programlarının ücretleri de daha yüksektir ancak bunlar istisnai okul ve programlar içindir ve bu yazının kapsamının zaten dışındadır.  İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler ortalama yıllık 10,000 GBP eğitim ücreti ve 9000 GBP lik yaşam maliyetleri için bütçe ayırmalıdır.

Aslında konuyu anlamak için hareket noktası olmaya en uygun okul University of Wales’dir, zira Londra da ki bu ucuz programlar için en çok bu üniversitenin adını duyarsınız. University of Wales aslında Londra’ya 148 mil (238 km) mesafede bulunan Cardiff şehrindedir. Yani üstelik Galler’de. Bu şirin üniversite az önce bahsettiğimiz 120 üniversite arasında da 100. Sırada yerini almıştır ve örneğin İşletme lisans programının yıllık ücreti 8000 GBP, 1 yıl süren MBA programının ücreti ise 10,500 GBP dir.

Bu üniversite Londra şehir merkezindeki işletme okullarından bir tanesi olan London School of Commerce ile anlaşma imzalamıştır ve özetle kendi bünyesinde verdiği özellikle de işletme ve IT lisans ve yüksek lisans programlarını Londra’da London School of Commerce aracılığı ile de vermektedir. London School of Commerce bu konsepti ilk uygulayan okullardan bir tanesidir ve Londra’nın merkezinde London Bridge yakınında bir binadan ibarettir. Öğrenciler bu anlaşma sayesinde hiç Cardif şehrine gitmeden ve eğitim sürecinin tamamını Londra da geçirerek University of Wales in programına katılmakta ve mezun olduklarında University of Wales in diplomasını almaktadırlar. Bu sayede öğrenciler eğitim hayatlarını Londra’da geçirmenin yanında toplam 24,000 GBP (3 x 8,000 GBP) olan 3 yıllık lisans eğitimi için toplam 7,000 GBP, 10,500 GBP olan MBA programı için 4,500 GBP öderler. Bu ilişki de University of Wales programın sahibi ve diplomayı veren üniversite, London School of Commerce ise programı veren işletme okuludur. Bu tür ilişkileri olan Londra’daki işletme okulları; Kensington College of Business, School of Technology and Management, School of Business and Law, London School of Business and Finance, Oxford House College ve West London College sayılabilir. Bu tür ilişkiler ile diploma veren üniversiteler arasında University of Wales başı çeker ancak diğer üniversiteler; Sunderland University, University of East London, Gloucestershire University, Heriot Watt University olarak sayılabilir. Bu üniversitelerin dışında Fransız Grenoble Business School’un da (ki bu üniversite Avrupa’nın en iyi ilk 50 üniversite arasındadır) programını ve diploması Londra’ da benzer bir ilişki ile verilmektedir.        

Hangi programlar:
Bu konsept içerisinde sadece işletme ve bilişim teknolojileri üzerine lisans ve yüksek lisans programları verilmektedir yani örneğin psikoloji veya inşaat mühendisliği eğitimi almak isteyen öğrenciler için bu konsept dahilinde programlar sunulmamaktadır.

İş tecrübesi olmadan MBA yapmak:
İngiltere de MBA programları normal şartlarda iş tecrübesi isterler ancak London School of Commerce gibi işletme okulları aracılığı ile verilen MBA programları için iş tecrübesi istenmez. Bazı durumlar da MBA programı öncesi Pre-MBA programı şartı olabilir. Örneğin London School of Commerce’in Pre-MBA programı 4 ay sürer ve ücreti 500 GB’dir.

YÖK Denkliği:;
Yukarıda adı geçen okullarda alınan programların YÖK denkliği bulunmaktadır, bu okulların dışında çok sayıda YÖK denkliği bulunmayan seçenek de mevcuttur. Yurt dışındaki bütün diğer üniversite programlarında olduğu gibi bu tür programlara katılmadan önce de mutlaka YÖK’ten denklik sorgulaması yapılmalıdır.

Çalışma İzni: İngiltere’de üniversite programlarına giden öğrencilere haftada 20 saat çalışma izni verilmektedir, öğrenciler bu izni kullanarak eğitim dışındaki masraflarının tamamını veya bir kısmını karşılayabilirler. Ayrıca eğitim tamamlandıktan sonra da 1 yıl full time çalışma izni verilmektedir. Bu bir yıllık full time izin ikinci bir yıl için daha uzatılabilir.

Bu tür programlara katılan Türk öğrencilerin sayısında ciddi artış bulunmaktadır ve bu tür programlara katılmalı veya katılmamalı diye bir yargı da bulunmak yanlış olur. Önemli olan karar verirken olumlu ve olumsuz yönlerini bilmek ve ne satın aldığınızın farkında olmaktır.  Olumlu ve olumsuz yönler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir, daha ayrıntılı bilgiyi ATLAS ofislerinden alabilirsiniz. 

Olumlu yönler;

 • Ekonomik maliyetler
 • YÖK denkliği
 • Londra merkez de eğitim
 • Esnek başlama tarihleri
 • Esnek kabul koşulları
   

Olumsuz Yönler;

 • Kampüs imkanı olmaması
 • Göreceli olarak daha düşük eğitim standartları
 • EU ve UK öğrencisi olmayışı
 • Genellikle sıralamalarda orta ve düşük seviyeli üniversite diplomaları

Danışman Yorumu: Bu tür seçenekleri bir üniversitenin kampüsüne gidip eğitim almak ile kıyaslamak son derece yanlış olur, eğer imkan var ise bir üniversitenin kendisinde eğitim almak ideal olanıdır. Eğer maliyetler ve süre açısından daha ekonomik ve esnek bir programa ihtiyaç duyuluyorsa bu seçenek değerlendirmeye alınabilir.  Eğer üniversite mezunu bir örenci iseniz, İngiltere’de 4500 GBP ye bir sertifika programına katılmaktan sa bu tür MBA programları hem daha prestijli hem de daha kapsamlı bir içeriğe sahip olacaktır. Ancak eğer Amerika’da bir sertifika programı düşünüyorsanız o zaman tartışmaya açık ve yüz yüze görüşülmesi gereken bir karar süreci içerisindesiniz demektir.

 • Paylaş: