Yurtdışında master yapmak isteyenleri bilmeleri gereken önemli notlar

Yurtdışında master için öğrencilerin en fazla tercih ettiği ülkeler, eğitim dili İngilizce olan İngiltere, ABD, Kanada ve Avustralya. Her ülkenin master programlarının başvuru zamanları ve koşulları farklı. Atlas, yurtdışında master konusunda da danışmanlık hizmeti veriyor. Üniversiteler, sıralamalar,  programlar ve içerikleri, başlangıç ve başvuru tarihleri, kabul koşulları, konaklama alternatifleri, maliyetler, yaşam koşulları, sosyal olanaklar, uçuş, seyahat ve vize işlemleri gibi akla gelen her konuda uzmanlık seviyesinde bilgiye sahip Atlas danışmanları, 2008-2009 döneminde master yapmak isteyenleri, başvuru işlemlerini en kısa zamanda başlatmaya davet ediyor. İşte Atlas danışmanlarından, yurtdışında master ile ilgili bazı önemli notlar:

 

Başvuru tarihleri İstisnalar dışında birçok İngiliz ve Avustralya üniversitesinin kaçırılmaması gereken bir son başvuru tarihi yoktur. Ancak başvurularınızı en az 6 ay önceden yapmanız tavsiye ederiz. ABD üniversitelerinin ise genellikle kesin son başvuru tarihleri vardır ve bu tarihlerden önce tam başvuruların yapılması gerekir.

 

Sınav skorları ve şartlı kabul İngiliz ve Avustralya üniversiteleri genellikle GMAT, GRE gibi sınav skorları istemezler. İngilizce yeterliliği için sağlanması gereken IELTS ya da TOEFL skorlarını ise sonradan göndermek yani ilk etapta şartlı kabul için başvuru yapmak mümkündür. Ancak birçok Amerikan üniversitesi TOEFL sınavının yanı sıra başvuracağınız bölüme göre GRE yada GMAT skorları da istemektedir. Şartlı kabul ABD üniversitelerinde çok yaygın değildir.

 

Başvuru için gerekli belgeler

Transkript  (not dökümü)

Mezunsanız mezuniyet belgesi

En az 2 ayrı hocanızdan başvurulacak üniversite adedi kadar sizi olumlu yönlerinizle anlatan referans mektubu

İş tecrübeniz varsa bununla ilgili referans mektubu

Niyet mektubu (Statement of Purpose)

CV

Varsa IELTS / TOEFL sınav skoru ( Henüz sınav skorlarınız hazır değilse şartlı kabul için başvuru imkanı vardır)

Varsa başvurunuzu destekleyecek ek belgeler; bölüm dereceniz, katıldığınız farklı kurs yada seminerler, üyesi bulunduğunuz profesyonel organizasyonlar yada meslek odaları

 

Eğitim Süresi Her şeyden önce başta ABD ve Avustralya olmak üzere birçok ülkede master ve MBA programları iki yıl sürmekte iken, Birleşik Krallık’taki birçok üniversitede bu eğitim süresi bir senedir. Bu, hem sadece bir yıllık eğitim masrafı ödemeniz anlamına gelmekte, hem de eğitiminizi tamamlayıp iş hayatına girmenizde size zaman kazandırmaktadır. Avustralya’da ise 1-1,5 ve 2 yıllık master programları vardır.

 

Konaklama Üniversiteler haftalık belli bir ücret karşılığında kendi yurtlarında öğrencilerine konaklama imkanı sağlamaktadırlar. Ancak öğrencilerin birçoğu daha masraflı olan yurtlar yerine, okudukları üniversitelere yakın yerleşim bölgelerinde oda kiralamayı tercih etmektedirler.

 

 

Eğitim sonrası çalışma izni Birleşik Krallık’ta master eğitimini tamamlayan her öğrenci, başvurduğu taktirde bir yıllık vize alıp bu bir yılı herhangi bir firmada çalışarak geçirme şansına sahiptir. Aynı izin ABD’de OPT olarak verilmektedir. Ayrıca Avustralya’da 2 yıllık master eğitimini tamamlayan öğrencilerin 1,5 yıl kalma ve çalışma izni oluyor. Bu süreç, yeni mezun olan öğrenciye yurtdışında çalışma tecrübesini sağlayarak, iş hayatına önemli bir avantajla başlamasına yardımcı olacaktır.

 

Okurken çalışma İster dil okulu, isterse de lisans veya lisansüstü düzeyinde üniversite olsun, yurtdışında eğitim almanın belli bir maddi bedeli olacağı bir gerçektir. Birleşik Krallık’ta altı aydan daha fazla süreli eğitim alacak öğrencilerin haftada 20 saat yarı zamanlı çalışma izni olmaktadır. Avustralya’da da öğrencilerin yarı zamanlı çalışma izinleri vardır. Kanada’da öğrenciler 6 aylık akademik bir eğitimi bitirdikten sonra yarı zamanlı çalışma izni için başvurabilir. Amerika’da öğrencilerin sadece okul kampüsünde çalışma izni vardır. Öğrenciler bu fırsatı değerlendirerek çalışabilir, eğitim masraflarını değilse de haftalık harcamalarını karşılayabilirler. Ayrıca farklı insanlarla beraber çalışıp, birçok kişiyle iletişim halinde olarak hem sosyalleşir, diğer yandan İngilizcelerini geliştirebilirler. Yani çalışma konusunu sadece para kazanma açısından değerlendirmemek gerekir.

 

Maliyetler

 

İngiltere

(£ -GBP)

Amerika

(USD)

Avustralya (AUD)

Kanada (CAD)

Eğitim Ücretleri

7.000-14.000

10.000-50.000

16.000-24.000

10.000-20.000

Yıllık Yaşam Giderleri

7000-8000

10.000-12.000

10.000-14.000

10.000-14.000

 

 

YURTDIŞINDA MASTER YAPMANIN DİĞER FAYDALARI

 

İngilizce dilinde eğitim ve yaşam Yurtdışında bulunduğunuz süre boyunca günümüz iş dünyasında en önemli yere sahip olan İngilizce dilinde eğitim alıp, bu dilin anadil olarak kullanıldığı bir hayatın içinde zaman geçireceksiniz. Üniversite eğitimini İngilizce olarak almak İngilizcenizde çok önemli bir gelişime sebep olacaktır ancak, okul dışındaki günlük hayatınızda yapacaklarınız da İngilizcenizin gelişimine en az üniversite eğitiminiz kadar katkıda bulunacaktır. Günlük gazeteleri takip etmek, kitap okumak, televizyon izlemek,

yabancı arkadaşlarınızla vakit geçirmek, sinema veya tiyatroya gitmek, alışveriş yapmak, yabancıların olduğu ortamlarda çalışmak, hatta sokakta yürürken veya toplu taşıma araçlarında seyahat ederken etraftakilerin konuşmalarına kulak misafiri olmak dahi yurtdışında bulunduğunuz süre içinde İngilizcenizin gelişmesine büyük katkı sağlar.

 

Farklı kültürden birçok insanla tanışma şansı Yurtdışındaki üniversitelerde uluslararası öğrenci yoğunluğunun yüzde 30’lara vardığı gerçeğini de göz önüne alırsak, eğitim süreciniz boyunca birçok farklı ülkeden ve kıtadan gelen, farklı kültüre sahip insanları tanıma fırsatını elde edeceksiniz. Bu, eğitiminizin ardından kendi ülkenizde yaşayıp çalışmaya karar verseniz dahi size, özellikle de iş dünyanızdaki ve sosyal hayatınızdaki insan ilişkilerinizde çok büyük avantajlar sağlayacaktır.

 

Tüm dünyada geçerli diplomayla mezun olma fırsatı Her ne kadar kişinin yaptığı işe olan saygısı ve sorumluluk bilinci, işle ilgili bilgi düzeyi, iş tecrübesi ve kendisini geliştirebilme azmi ve yeteneği; bir kağıt parçasından ibaret olan diploma veya sertifikalardan çok daha önemli olsa da, yurtdışındaki eğitiminiz sonucunda tüm dünyada geçerliliği olan, saygı duyulan ve size birçok iş fırsatının kapılarını açacak diplomalara sahip olacaksınız. Burada yapacağınız lisansüstü eğitimi sonucunda alacağınız belge sadece sizin belirli alanlarda dersler görüp, sınavları ve tezleri vererek mezun olduğunuz anlamına gelir. Aynı zamanda yurtdışında, anadiliniz olmayan bir dilde eğitim alabilecek olgunluğa sahip olduğunuzu, bu eğitim süreci boyunca belli bir disiplin içinde yaşayabileceğinizi, başarılı araştırmalarda bulunabileceğinizi ve sorumlulukların altından başarıyla kalkabileceğinizi ifade eder. Bu da işverenlerin iş başvurularınızı bu açıdan değerlendirmelerini sağlar.

 

İş hayatında kazanılan avantajlar Yapılan araştırmalara göre, iş sektöründeki lisansüstü eğitimi almış kadınlar, lisans eğitimi almış kadın meslektaşlarından yüzde 34, lisansüstü eğitimi almış erkekler ise lisans eğitimi almış erkek meslektaşlarından yüzde 20 oranında daha fazla kazanmaktadırlar. Birleşik Krallık’ta lisansüstü eğitimi aldıktan sonra bir yıl içinde iş bulamayan kişi sayısının da yüzde 3’ün altında olduğu saptanmıştır.

 

Eğitim sisteminde farklı seçenekler ve esneklik

İngiltere, ABD, Kanada ve Avustralya üniversitelerindeki eğitim sistemi size, diğer ülkelerde karşılaşamayacağınız derecede esnek bir ortam sunar. Bu ortam, sizin kendi eğitim sürecinize kendi kişisel hedefleriniz doğrultusunda yön verebilmenizi sağlamaktadır.

  • Paylaş: