• Işıl Mutafçılar'ın İngiltere’de katıldığı teacher training programlarıyla ilgili deneyimleri

Türkiye'de hangi okullarda öğrenim gördünüz?

2002 yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Yabancı Dil Eğitimi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Yeditepe Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi bölümünde ise yüksek lisans yaptım.

Daha önce Türkiye de hiç  İngilizce dil eğitimi almış mıydınız?

Türkiye'de herhangi bir İngilizce dil eğitimi kursu ya da teacher training almamıştım.

Yurtdışında eğitimi alma düşüncesi nasıl oluştu?.

Aslında üniversiteyi bitirdiğimden beridir yurt dışında bir eğitim alma düşüncem vardı. arkadaşlarım özellikle İngiltere'de teacher training seminerlerine katılmışlardı. Ben Türkiye'de ELT seminerlerini takip ediyordum. Ancak arkadaşlarımın tavsiyeleri ve yurt dışında ne tür gelişmelerin olduğunu yerinde görme isteği benim teacher training kursuna gitme fikrimi netleştirdi.

Yurtdışında hangi programa katıldınız?

St. Giles'ta Teacher Training for Overseas Teacher ve International House da IH Practical Teacher Kurslarına katıldım.

Yurtdışında almış olduğunuz bu eğitimin iş  ve özel yaşantınıza etkisi nasıl oldu veya oldu mu?

Öncelikle işlediğim derslerde daha yaratıcı öğrencilerin daha çok ilgisini çeken materyaller ve ekstra aktiviteler kattı bana çünkü bu kurslara gitmeden önce hep bir birini tekrar eden aktiviteler kullanmaya başlamıştım bu öğrenciler için bir sorun değildi bazılarının ilk defa karşılaştıkları aktivitelerdi  ancak ben bu aktiviteleri tekrarlamaktan sıkılmıştım ve daha yeni ve yaratıcı ne yapabilirim diye sürekli düşünüyordum. artık böyle bir sorun kalmadı öğrencilere öğrendiğim aktiviteleri uygulamaya başladım ve her seferinde tam katılım sağladılar. Dersler çok daha eğlendiler ve her ders bugün yeni ne olacak diye daha istekle derse katılmaya başladılar. Öğretmen arkadaşlarımla da bu etkinlikleri paylaştım ve onlarda bu etkinlikleri derslerinde uyguladılar ve bu konuda fikir alış verişinde bulunduk. ayrıca İngiltere'de teacher training aldığım öğretmenlere mailler atarak aktivitelerin derste uygulanabilirliği ve öğrencilerden gelen geri dönütleri paylaştım. kısacası derslerimde artık daha doğal daha yaratıcı aktiviteler kullanıyorum ve bunları her fırsatta meslektaşlarımla paylaşıyorum.

Hangi ülkede, hangi şehirde ve hangi okulda eğitim aldınız?

İngiltere'de Londra merkezde St. Giles'ta Teacher Trainig for Overseas Teacher ve International House da IH Practical Teacher Kurslarına katıldım.

Tekrar eğitim almayı düşünürseniz tekrar aynı programa, ülkeye ve şehre gitmeyi düşünür müsünüz?

Bu sene yine Londra'da International House'ta Life in Britain: Bringing British Culture to the classroom.

Seçtiğiniz konaklama tipi neydi? Konakladığınız yerden memnun muydunuz? Standartları nasıldı?

Nido Student Residence'ta kaldım. Konaklamadan oldukça memnun kaldım. yeri çok merkeziydi. görevliler çok ilgili ve güler yüzlüydü. Oldukça kaliteli bir yerdi.

Neden şehir olarak Londra'yı seçtiniz?

Daha önceleri turistik amaçlarla Avrupa'daki başka ülkelere gitmiştim ancak bir İngilizce Öğretmeni olarak öncelikle İngiltere'de de bulunmam gerektiğini hissettim. Atlas Eğitim yetkilileri de bana bu seçimi yapmamda çok yardımcı oldular.

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

Hiçbir zorluk yaşamadım aslında. İngilizler oldukça sıcakkanlı ve yardımsever insanlar. Yol bulmaya çalışırken bir İngiliz size yol tarih edebiliyor hiçbir zaman kaybolmuyorsunuz. Yollar çok düzenli hangi durakta inmeniz gerektiğini bildikten sonra hiçbir zaman sorun yaşamıyorsunuz. Tek eksisi sürekli yağmur yağması, güneş ışığına hasret kalıyorsunuz. birde tabi ki yemekler sürekli sandwich yemeniz gerek, normal yemekler hem kötü hem de biraz pahalı.

  • Paylaş: