Londra'da Sprachcaffe Dil Okulu'nda eğitim alan İlkay Özyurt, herkesin mutlaka yurtdışı tecrübesi yaşamasının gerekli olduğunu söylüyor. Özyurt, yurtdışında eğitim almak isteyenlere azimli ve istekli olmalarını tavsiye ed

Londra’da Sprachcaffe Dil Okulu’nda eğitim alan İlkay Özyurt, herkesin mutlaka yurtdışı eğitim tecrübesi yaşamasının gerekli olduğunu söylüyor. Özyurt, yurtdışında eğitim almak isteyenlere azimli ve istekli olmalarını tavsiye ediyor ve “Karar vermek en son aşama, hayal etmek lazım” diyor.

Türkiye'de hangi okullarda öğrenim gördünüz?

En son Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde 2 yıl Bankacılık ve Sigortacılık eğitimi gördükten sonra, Açıköğretim İşletme Fakültesi’nden lisans diplomamı aldım. 

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

Karar vermek en son aşama, hayal etmek lazım. Hayallerinizi yapabileceğiniz işler üzerinde kurarsanız zamanını da iyi biliyorsunuzdur.

Gitme kararı verirken, gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı? Bu aşamada ATLAS'tan nasıl bir yardım aldınız?

Aslında gideceğim ülke konusunda biraz sıkıntı yaşadım. Türkiye’deki konsolosluklar bu aşamada problem... Şartlar zorlaştıkça geleceğim adres belirginleşmeye başladı. Londra’dayım ve memnunum. ATLAS mı? Mükemmel bir ekip... Tek kelimeyle profesyonel. They are professional.

Şu anda nerede eğitim alıyorsunuz?

İngiltere’nin Londra şehrinde Edwards Language School’da (Sprachcafee) eğitim alıyorum.

Gittiğiniz ülke/şehir ve okulla ilgili sizden sonra gidecek öğrencilere tavsiyeleriniz neler olur, ya da aktarmak istediğiniz tecrübeleriniz var mı?

Aslında mutlaka var tabii ama zaten danışmanlar detaylı bilgi veriyor. Öncelikle olması gereken azim ve istek.

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

Pek zorluk demeyelim, havaalanında ufak bir karşılama sıkıntısı yaşadım. Ama Londra’da havaalanında (danışmanımın önceden uyarısı sayesinde) danışmadan anons yaptırdım ve yine buluşamayınca, bir taksi çağırttım ve VIP bir araçla gösterdiğim adrese çok daha ucuza gittim. Tabii bir de kendini ifade edememek çok kötü bir durum...

Sizce yurtdışı deneyiminin ve yurtdışında eğitim almanın en önemli faydaları neler?

Herkesin mutlaka bu tecrübeyi yaşaması gerekir. En önemli faydası kısa zamanda daha çabuk öğrenim. Öğrenmek istemesen de öğreniyorsun. Öğrenmek istiyorsan her şey daha kolay.

  • Paylaş: