Kings School Oxford da İngilizce hazırlık eğitimi alan öğrencimiz yurtdışında dil eğitiminiz sırasında mutlaka pratik yapmalarını ve mümkün olduğunca sosyal çevre kurmalarını öneriyor.

İngiltere’de eğitim almaya neden ve nasıl karar verdiniz?

Globalleşen dünyada İngilizcenin önemi malum! Günümüzde İngilizceniz olmadan aktif ve kaliteli bir is hayatınızın olması çok zor. Ayrıca farklı kültürleri tanımanın ve arkadaş edinmenin eğlenceli olacağını düşündüm. Tüm bunları ele alarak ve yaz tatilimi verimli bir şekilde değerlendirme isteğimle İngiltere dil eğitimi programını tercih ettim.

İngiltere’yi nasıl buldunuz? Vardıktan sonraki uyum süreciniz, arkadaşlıklar nasıldı?

Kişisel olarak birinci haftanın sonunda ortama ısınmıştım ve uyum güçlüğü çekmedim. Dünyanın her yerinden insanlar sizin gibi dil öğrenmek için geldiği için, genel olarak herkes sıcak ve samimi. 1 ayda birçok kültürden bir sürü arkadaş edindim ve birlikte inanılmaz eğlendik.

King’s School’un sunulan imkânlarını ve eğitimini nasıl buldunuz?

Hafta sonları Londra, Oxford gibi geziler, hafta içi hemen hemen her gün farklı bir organizasyon arkadaşlarımla bir araya gelmemi ve daha çok arkadaş edinmemi sağladı. Sunulan eğitim kaliteli ilgili ve her zaman öğrenci öncelikli…

İngiltere’de öğrenciler arasında dayanışma var mı, ilişkiler kuvvetli mi?

Öğrenciler arasındaki güçlü dayanışma beni şaşırttı. İnsanlar çok çabuk tanışıp iyi arkadaşlıklar kuruyor ve sürekli birlikte eğlenceli bireyler yapma şansı doğuruyor.

İngiltere beklentilerinizi karşıladı mı? En çok hoşunuza giden özellikler nelerdir?

İnsanların yasalara ve birbirlerine olan saygısı çok hoştu ve tabi ki hızlı gece hayatı mutlaka yaşanması gerekenlerden…

İngiltere’de yabancı öğrencilerin, özellikle Türk öğrencilere yaklaşımı nasıl?

Genel olarak sempatik ve nazikler. Yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Okulda diğer milletten arkadaşlarla uyum nasıl? Güzel arkadaşlıklar kurabildiniz mi?

Birçok arkadaş edindim ve seyahatimin en çok hoşuma giden bolumu bu olsa gerek. İnsanların dil öğrenme gibi ortak bir amaçla orda bulunmaları olabildiğine samimi ve arkadaş canlısı olmalarını artırıyor.

Türk öğrencilerin İngiltere’de karşılaşabilecekleri sorunlar neler? Sizce öğrenci olarak İngiltere’ye gelmeden hazırlık aşamasında nelere dikkat etmeleri gerekir?

Hazırlık aşamasında temel İngilizce bilgisi sahibi olmaları uyum sürecini hızlandıracak ve daha rahat olmalarını sağlayacaktır.

Vereceğiniz tavsiyeler nelerdir?

Mümkün oldukça insanlara sıcak davranmalı ve pratik yapmalılar.   

Türkiye’de Hangi okullarda öğrenim gördünüz?

Kadir Has Üniversitesi, İngilizce İsletme (hala öğrenim görmekteyim)

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı? Bu aşamada Atlas tan nasıl bir yardım aldınız?

Atlas, tüm çalışanlarıyla çok ilgili ve isinizi kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Siz İngiltere’deyken bile takibe devam ediyorlar.
  • Paylaş: