Avustralya’ nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Sydney ülkenin ekonomik dahil her açıdan merkezi olmasına rağmen başkenti değildir. Jackson Limanı’nın kıyılarında kurulmuştur.

SYDNEY
Avustralya’ nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Sydney ülkenin ekonomik dahil her açıdan merkezi olmasına rağmen başkenti değildir. Jackson Limanı’'nın kıyılarında kurulmuştur.

1788 yılı Ocak ayında Sidney'e gelen İngiliz donanması komutanı James Cook’un önerisiyle şehre İngiltere’ nin aşırı kalabalık hapishanelerinden 759 adet suçlu getirilmiştir. Bu İngiliz donanmasının yerleşmesi sayesinde, körfezin kuzeyinde bugünkü Sidney kenti gelişmiştir.

Avusturalya'nın başkenti olmamasına rağmen, Sidney birçok açıdan ülkenin en önemli kenti sayılır. Bu açılardan biri de gece hayatının renkliliğidir. Sidney de gece hayatı hiç bitmez. Aynı gecede sakın bir yerde kalarak zamanınızı geçirmeyin! Özellikle Oxford Caddesi gece hayatının en eğlenceli geçtiği yerlerden biridir.

Avusturalya'nın en eski şehri olan Sidney; kültürü, dünyanın en büyük doğal limanı olan Sidney Limanı ve sahilleriyle gidilebilecek en güzel turistik şehirlerden biri olarak kabul edilmektedir.
Avusturalya'nın resmi başkenti olmamasına karşın birçok açıdan ülkenin en önemli kentidir.

2000 Dünya Olimpiyatları'’na da ev sahipliği yaparak popülaritesini biraz daha arttırmış ve kendinden başarıyla söz ettirmeyi başarmıştır.

Opera Binası, uzun yıllar boyunca şehrin gemicilik merkezi olan Circular Rıhtım da bulunur ve  20. yüzyılın en ünlü ve değişik yapılarından kabul edilir. Operaya ilgi duymayanları bile ilginç mimarisiyle kendisine çekmeyi başarmıştır. Mevsimlik opera gösterimlerinin yanında; bale, tiyatro, film ve klasik müzik performanslarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Sidney Köprüsü, Sidney'i ve Avusturalya'yı simgeleyen en önemli yapılardan biridir.

Sidney Kulesi, ziyaretçilere açık olan gözlem kısmı, yerden 305 m. yüksekliktedir. Bir alışveriş merkezinin üzerinde konumlanmıştır.

Sidney Limanı, şehrin en ünlü yerlerinden biridir ve tadını çıkartmanın birçok yolu vardır; bir yat gezisi yaparak limanı dolaşmak, yemek yerken manzaraya hayran kalmak veya feribotla suyun üstünden limanı seyre dalmak bunlardan sadece bazılarıdır.

Darling Limanı; Sidney Eğlence Merkezi, Sidney Çin Bahçeleri, Tumbalong Parkı, Ulusal Deniz Müzesi ve Sidney Akvaryumu gibi çeşitli binaların bulunduğu alandır. Şehir merkezinin batı kısmında yer alır.

 

  • Paylaş: