İngiltere Vize Başvurularında Değişiklik

İngiltere Hükümeti 2009 yılı bahar aylarında bir kez daha vize değişikliğine gidiyor. UK Borders Agency (UKBA) adıyla yeni kurulan bir bölüm vize alımını puanlama sistemine çevirmektedir. Point Based System (PBS) İngiltere’ye giriş için yapılan vize müracaatlarını 5 kategoriye ayırmakta ve de uluslar arası öğrenciler bu sıralamada 4. grupta yer almaktadır.

 

Yenilikleri kısaca özetleyecek olursak;

 

Ø  2009 yılına kadar İngiltere de bulunan her dil okulu ve üniversite uluslararası öğrencilerin bu okullara başvuru yapabilmesi için UKBA’dan bir lisans alacaklardır.

 

Ø  “General Student Visa” , yani 6 aya ve üzeri eğitime devam edecek olan kişilerin aldığı öğrenci vizesine başvuru için, İngiltere’deki eğitim kuruluşundan “Confirmation of Acceptance of Studies (CAS)” numarası yani, Eğitime Kabul Onay numarası alınacaktır.

 

Ø  Turist öğrenci vizesine yani 6 aydan daha az süre için eğitime gelecek öğrencilerin bu numaraya ihtiyacı olmayacaktır.

 

PBS’in amacı

 

Ø  Birleşik Krallık’a vize başvurusunu daha düzenli hale getirmek

 

Ø  Sadece akreditesi olan okulların ülkeye öğrenci getirmesini sağlamak

 

Ø  İngiltere Konsoloslukları’nda çalışan görevlilerin hangi okul ve üniversitelerin gerekli şartları yerine getirdiğinden emin olmasını sağlamak

 

CAS numarası öğrencilere özel olacak ve İngiltere Göçmenlik Ofisi öğrenciyi bu numara üzeriden takip edebilecek. Okula başlamayan, devam etmeyen öğrenciler için okul yetkililerinin bu numarayı göçmenlik ofisine bildirme yetkileri mevcut olacaktır.

 

Bir diğer önemli değişiklik ise İngilizceleri hiç olmayan öğrenciler Genel Öğrenci Vizesine başvuramayacak olmasıdır. Öğrenciler 6 ay ve üzeri vizeye başvurmak istiyorlarsa mutlaka kendi ülkelerinde İngilizce öğrenmeye başlamış ve yabancı dillerini biraz geliştirmiş olmaları gerekmektedir.

 

İngilizcesi hiç olmayıp Genel Öğrenci Vizesine başvuran öğrencilerin oraya gittiklerinde İngilizcelerinin başlangıç seviyesinde çıkması halinde okul bunu UKBA’ya bildirmekle yükümlü olacak ve de öğrenci sınır dışı edilecektir.

 

Öğrencilerin sadece tek bir CAS numarası olacaktır. İngiltere’de gittikleri okuldan sonra başka bir okula devam etmek isterlerse 2.ci bir CAS numarasına başvuruyu İngiltere’de yapmaları gerecektir.

 

Şimdilik ana hatları bu olan değişikliklerle alakalı gelişmeleri gelecek aylarda yine sizlere bildirmeye devam edeceğiz.

  • Paylaş: