• Vancouver: Herkesin Kendi Halinde Olduğu Bir Yer

Antalya şubemiz aracılığı ile ILAC dil okuluna gidip 28 hafta eğitim alan sevgili Serhat Özön, eğitim ve yaşam süreçleri ile ilgili sorularımızı siz değerli öğrenci adaylarına yol göstermesi için cevapladı. 

1. Yurtdışına   gitme fikri nasıl doğdu? Bu fikir doğrultusunda nasıl ilerlerdiniz?

Üniversiteyi bitirdikten sonra yurtdışında yüksek lisans yapmak gibi bir düşüncem vardı. Mezun olduktan sonra yüksek lisans hakkında araştırmalara başladım. Fakat öncesinde İngilizce dil eğitimi almam gerekliydi ve birçok ülke araştırdım en sonunda Kanada da Vancouver şehrine gitmeye karar verdim. Vancouver Kanada’daki şehirlere göre daha ılıman, sakin ve hayat şartlarının yüksek olduğu bir yer. Bu yüzden Vancouver’a, uzak olmasına rağmen, gelmeye karar verdim. Bu zorlu bir süreçti çünkü vize işlemleri, evraklar vb. Ardından bir aile dostumuz şiddetle ATLAS YURTDIŞI EĞİTİM ofisini önerdi ve ATLAS YURTDIŞI EĞİTİM ile her şeyin çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşebileceğini söyledi. Böylece Bu yolda tüm işlemlere ATLAS YURTDIŞI EĞİTİM ile başlamış oldum.

2. Kanada da ne kadar süredir bulunuyorsunuz ve hangi eğitimi aldınız?

Kanada'da yaklaşık olarak 2 aydır bulunuyorum. ILAC dil okulunda 1.5 ay Genel İngilizce eğitimi aldım ve sonrasında sınıfımı, ihtiyacım olan IELTS ile değiştirdim. Sınıfımdan ve hocalarımdan gayet memnunum. 

3. Eğitim sonrasında neler yapmayı planlıyorsunuz?

Eğitim sonrasında da The University of British Columbia üniversitesinde Master yapmak istiyorum. IELTS sınavını verdikten sonra gerekli başvuruları yapacağım.

4. Oradaki yaşamdan biraz bahseder misiniz?

Vancouver sakin ve havası bakımından ılıman bir şehir. Herkesin kendi halinde olduğu bir yer. İnsanlar birbirlerine karşı çok saygılı ve güler yüzlü. Özellikle her gün “teşekkür ederim, günaydın, affedersiniz ” gibi kelimeleri çok duyabileceğiniz bir şehir. Ulaşım bakımından her şey çok kolay. İstediğiniz yere tren ve otobüs ağı sayesinde kolaylıkla gidebilirsiniz. Kaybolsanız bile hemen birisine sorarak gerekli yol tarifini alabilirsiniz. Size anında yardım edeceklerdir. Kısacası Vancouver huzurun olduğu bir yer.

5. Orada eğitim almak isteyen arkadaşlara neler önerirsiniz?

Vancouver da eğitim almalarını kesinlikle öneririm. Çünkü burada bire bir canlı olarak insanlarla iletişim halindesiniz. Sürekli İngilizce konuşmanız gerekli. Markette, evde, sokakta, her yerde. Artık bir müddet sonra İngilizce düşünmeye başlıyor ve kafanızdakileri İngilizce yorumluyorsunuz. İşte en güzel yani da budur. Bu yüzden imkânı olan herkesin gelmesini tavsiye ederim.

6. Danışmanınız ile ilgili neler söylemek istersiniz ? 

Benim danışmanım Didem Çubukcu Temiz. Kendisinin harika bir enerjisi var ve süper pozitif bir insan. Benim aklımda bu vize işlemleri vb. soru işaretine veya herhangi bir olumsuz bir düşünceye bile izin vermedi. Didem hanım sayesinde her şey çok kolay oldu. İşinde aşırı derecede iyi diyebilirim.  Ona buradan Teşekkürlerimi Sunuyorum ve Derin Saygılarımı iletiyorum. Her şey için Teşekkürler Didem Hanım. İyi ki varsınız. Umarım herkesin Didem Hanım gibi bir danışmanı olur. 


Serhat ve daha bir çok öğrencimizin tecrübelerine göz atmak için tıklayınız. 

  • Paylaş: