İngiltere’de 30’u aşkın departmanında 11 bin öğrenciye eğitim veren York Üniversitesi, yabancı öğrencilerine vize danışmanlığından yabancı öğrenci oryantasyonuna, İngilizce destek programlarına kadar her türlü desteği veriyor.

İngiltere’de 30’u aşkın departmanında 11 bin öğrenciye eğitim veren York Üniversitesi, yabancı öğrencilerine vize danışmanlığından yabancı öğrenci oryantasyonuna, aile ziyaretlerinden İngilizce destek programlarına kadar her türlü desteği veriyor. Okul yetkilisi Jennifer Payne ile görüştük.

- Bize kısaca okulunuzun geçmişinden bahseder misiniz?
York Üniversitesi 1963 yılında kuruldu ve sadece 200 öğrenciye sahipti. Şu anda 30’u aşkın departmanda ve araştırma merkezinde 11.000 öğrenciye eğitim veriyor. Merkez kampüs  Heslington 100 hektarlık bir alan üzerinde kurulu ve tüm fakülteler birbirine yürüme mesafesinde. Tarihi York şehrine yakınlığı okulumuzu popüler kılıyor. York Üniversitesi de köklü bir geçmişe sahip eski bir üniversite ve gerek İngiltere sıralamasında gerekse dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında iyi bir yere sahip.

- Lisans ve master öğrenci sayınız nedir ve bunlar içindeki yabancı öğrenci oranı nedir?
Yaklaşık 11.000 öğrencimiz var ve bunların 8.500’ü lisans, 2.500’ü yükseklisans öğrencisi. Öğrencilerimizin hemen hemen yüzde 20’si yabancı öğrencilerden oluşuyor.

- Yabancı öğrenciler için ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?
* Vize danışmanlığı
* Ekim ve ocak aylarında ücretsiz yabancı öğrenci oryantasyonları,
* Yabancı öğrenci derneği,
* Aile ziyareti – İngiliz aile ile 3-4 gün yaşama fırsatı
York Büyükelçilik projesi – Nerede eğitim alacağınızı belirlemek büyük bir karardır. Bu tasarının kurulmasının amacı budur ve size kendi ülkenizdeki mezunlarla irtibata geçme şansı sunan bir sistemdir.
* İngilizce destek programları

- Üniversitenizde yabancı öğrenciler için İngilizce dil eğitimi veren birimler mevcut mu?
York Üniversitesi’nde lisans veya master eğitimi gören tüm yabancı öğrenciler okul tarafından sunulan İngilizce destek programlarına katılma hakkına sahipler. Bu programlar York English for Academic Purposes (EAP) departmanı tarafından verilir ve toplam 16 saatten oluşan haftada 2 ders alınıp 8 hafta sürecek şekilde devam eder.
Bunun harici gene aynı departman tarafından verilen daha yoğun bir içeriğe sahip genel, yoğun, akademik vs. İngilizce programları özellikle master ve lisans programlarının başlangıç dönemine paralel olarak belli dönemlerde sunuluyor.
Lisans veya master programız başladığında da dilerseniz İngilizce departmanından bir eğitmenle birebir danışmanlık hizmeti alabilir ve tez yazımı, projelerin hazırlanması hususunda destek görebilirsiniz.

- Okulun bulunduğu şehir hakkında bilgi verir misiniz?
York şehri İngiltere'’nin kuzey doğusunda etrafı nehirle çevrili güzel bir şehirdir. Zengin geçmişi olan tarihi bir şehirdir aynı zamanda. Ziyarete gelen turistler tarafından, mağazaları, restoranları, tiyatroları, müzeleri ve festivalleri ile ünlü bir şehir. Şehrin sitesinden daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz, http://www.visityork.org/
York, çok güvenli bir şehir ve ulaşım araçları da oldukça gelişmiş. Şehir merkezinden York Üniversitesi kampüsüne her 10 dakikada bir kalkan düzenli otobüsler var. Ana tren hattı üzerinde bulunan bir şehir olduğu için de uluslararası tüm havaalanlarına ve İngiltere'’nin diğer şehirlerine ulaşım oldukça rahat.

- Kampüs olanaklarınız neler?
Şehre yürüme mesafesinde bulunan York Üniversitesi’nin kampüs olanakları şöyle;
* Kütüphanesinde 500 binin üzerinde kitap mevcut
* 24 saat bilgisayar laboratuvarı
* Birinci sınıf araştırma merkezi
* Seyahat acentası
* Süpermarket
* Banka
* Postane
* Sağlık merkezi
* Kitapçı dükkanı
* Spor merkezi

- En popüler programlarınız hangileri? Üniversitenin en güçlü olduğu alan hangisi?
Öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen programların başlıcaları; ekonomi, yönetim, İngilizce, psikoloji, biyoloji, kimya, politika ve bilgisayar bilimleri. Üniversite gerek en yüksek eğitim kalitesiyle gerekse araştırma özellikleriyle güçlü departmanlara sahip. 2008 yılında araştırma alanında dünyanın birçok yerinden gelen 172 yüksek eğitim kurumu arasından 8. olma başarısını elde etti. İngiltere genelinde 12 departmanı, sıralamalarda ilk onda, geriye kalan tüm departmanları da ilk 20’de yer alıyor.

- Okulunuza genel giriş koşullarından bahseder misiniz? Ve başvurular için en uygun zaman nedir?
Lisans programları için Türk öğrenciler 3 yıllık lisans programından evvel 1 yıl bilimsel hazırlık dediğimiz foundation okumak zorundalar. York Üniversitesi’ne kabul için foundation yılındaki başarınızın iyi olması gerekir.
Master programları için de birçok bölümde yüzde 75 - yüzde
80 lisans mezuniyet ortalaması şartı aranıyor. Bazı programların da ayrıca iş tecrübesi şartı da vardır. Her bölüm için istenen giriş şartını ve detaylı bilgiyi ATLAS ofislerinden edinebilirsiniz.
Başvurularınızı her zaman için mümkün olduğunca erken yapmak en iyisi. Böylece başvurular dolmadan, başvurunuz içeri girer ve açıkta kalmamanızı, vize, konaklama gibi noktalardan da sıkıntı yaşamamanızı sağlar. Eylül dönemi için en uygun başvuru zamanı genelde şubat veya marttır. Mayıs ayını geçirmemek gerekir.

- Yabancı öğrenciler için eğitim, konaklama ve yaşam giderleri nedir?
Lisans programlarında 10.500-14.000 GBP arası değişiyor,
master programlarında da 11.000-16.000 GBP arası değişiyor.
Bunun harici yılda 3.500-5.500 GBP arası konaklama gideriniz ve yaşam standardınıza bağlı olarak yıllık 5.000-6.000 GBP yaşam gideriniz (yeme, içme, kitap, giyim, yol giderleri) olacaktır.

- Mezunlar için özel servisleriniz mevcut mu?
York kariyer servisi bulunduğunuz lokasyonu önemsemeksizin ömürboyu hizmetler sunuyor. York şehrinde veya yakınında yaşıyorsanız her zaman okul olanaklarından faydalanma şansına da sahipsiniz. Gene aynı servisimizin hazırlayıp yayınladığı dergimiz de mevcut. York Üniversitesi’nin her yıl büyüyen ve gelişen mezunlar birliği de var. York kariyer servisi her zaman eski mezun arkadaşlarınızla irtibata geçmeniz için size yardımcı oluyor. Ve her yıl mezunları biraraya getiren organizasyonlar düzenleniyor.

  • Paylaş: