Şu anda İngiltere’nin York şehrinde dil eğitimi alan öğrencimiz Hasan Giray yaptığımız röportajda “Yurtdışında eğitim almak, en başta, dili doğru kullanmak adına yapılabilecek en iyi faaliyetlerden bir tanesi.”diyor.

Turkiye de hangi okullarda öğrenim gördünüz?

Lalahan İlkokulu-Mamak Anadolu Lisesi ve Gazi Üniversitesi

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

Milli Eğitim Bakanlığı  Burs Programı ile yurtdışında eğitim çok cazip geldi. Sonunda akademisyen olmayı garanti ettiler. Hem yurtdışı tecrübesi, hem akademisyenlik benim için kaçırılmayacak bir fırsattı!

Gitme kararı  verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız 
mı?  Bu aşamada Atlas ta nasıl bir yardım aldınız?

Ülke ve Okul konusunda Atlas Yurtdışı Eğitim danışmanlığının çok yardımı oldu. Ülkelere göre eğitim olanaklarını, sürelerini ve şartlarını söylemeleri ve bu konuda tavsiyelerde bulunmaları doğru seçim yapmamda etkin rol oynadı.

Şu anda hangi ülkede/şehirde/okulda ne eğitimi alıyorsunuz?

Şu an İngiltere’deyim. York şehrinde. Dil okulundayım dil eğitimimi tamamlayıp University of York’ta mastır eğitimime başlayacağım.

Gittiğiniz ülke/şehir ve okulla ilgili sizden sonra gidecek öğrencilere tavsiyeleriniz   neler olur, ya da aktarmak istediğiniz tecrübeleriniz var mıdır?

Her şeyden önce artık bir York sever olarak York’u tavsiye ediyorum. J Gittikleri şehirlerin çok kozmopolit olmamasına dikkat etmeliler. İngilizcenin güzel, akıcı ve düzgün şiveyle konuşulduğu bölgeleri seçmeliler. York, bu açıdan iyi bir seçim bence.

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

Buraya gelmeden önce biraz araştırıp nelerle karşılaşacağıma kendimi Türkiye’deyken hazırlamıştım açıkçası. Buraya geldiğimde çok fazla sıkıntı  yaşamadım. 

Sizce yurtdışı  deneyiminin ve yurtdışında eğitim almanın  en önemli  
faydaları neler?

Yurtdışında eğitim almak, en başta, dili doğru kullanmak adına yapılabilecek en iyi faaliyetlerden bir tanesi. Bir ikincisi; kendimden örnek vermem gerekirse, ben Atlas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde, kendi alanımda dünyadaki en iyi okullardan bir tanesinde eğitim göreceğim. Kendi alanımdaki araştırmaların çıkış yerinde. Söylemek istediğim, yurtdışı eğitim insana böyle bir olanak sağlıyor. Bilimsel araştırmaları uzaktan okumak veya takip etmek yerine, içinde bulunarak, bir parçası olarak tecrübe ediyorsunuz.

Bu araştırmaların herhangi birindeki satır neden sizin kaleminizden yazılmasın? ;)

Paylaş:
Yazdır