İngiltere’de bir yıl dil eğitimi almış olan OĞUZ Marmara, özel bir kurumda bilgisayar öğretimi üzerine danışmanlık vermektedir.

İngiltere’de bir yıl dil eğitimi almış olan OĞUZ Marmara, özel bir kurumda bilgisayar öğretimi üzerine danışmanlık vermektedir. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere tavsiyeleri olan Oğuz Marmara, “Eğer yurtdışında eğitim almayı düşünüyorsanız, bence çok detaylı düşünmeyin, sadece zaman kaybedersiniz. Aklınıza koyduğunuzu hemen faaliyete geçirin.”

Bize biraz kendinizden ve işinizden bahseder misiniz?  

 25 yaşındayım İstanbul’da özel bir kurumda bilgisayar öğretimi üzerine danışmanlık ve özel dersler veriyorum Verdiğim dersler günümüzün gerektirdiği yazılım ve uygulamaları üzerine gerçekleşmekteyim… 

Hangi okullarda ne üzerine eğitim aldınız?   

Kadir Has Üniv. Bilgisayar Programcılığı Yesevi Üniv Bil Müh.ve aynı zamanda Anadolu Üniv. İşletme okuyorum. Bilgisayar donanım-yazılım CISCO ve Oracle üzerine uzmanlığım var

Yurtdışı tecrübeleriniz oldu mu?  

Evet. 2006- 2007 yılında 1 yıl süreyle İngilizcemi ilerletmek için İngiltere’de bulundum. Yıl boyunca İngiltere ve etrafındaki bölgeleri tanıma fırsatına eriştim. Herkese bu tecrübeyi yaşamaya davet ediyorum. Yabancı dil öğrenmenin yanı sıra farklı kültürleri tanıma ve dünyaya daha perspektif bir açıdan bakma şansınız oluyor.

İngilizcenizi nasıl geliştirdiniz?   

Türkiye’de bulunduğum dönem içinde okul bünyesinde sürekli İngilizce eğitim alıyordum,Okul’dan aldığım eğitimin daha üstünde yarar sağlaması acısından yurtdışında bir dil okuluna kayıt oldum.Eğitim süresi boyunca part time olarak çalışma imkanı buldum.Pratik yapmak için olmazsa olmazların başında çalışma hayatı gelmektedir.Burada İngilizcem oldukça gelişti ve şu anda  hiçbir problem çekmiyorum dil konusunda.

Yurtdışında bulunduğunuz süre içinde sosyal hayatınız nasıldı?   

Sosyal hayat oldukça güzeldi ancak kültürlerini,özel gün ve yaşantı tarzlarını izleme şansına sahip oldum.Bulunduğum yeri (Boournemouth,Southampton) ve diğer illerin özel yerlerini  tanıma fırsatım oldu.Okulun düzenlediği gezilere ve eğlenceler katıldım.Bulunduğum yerde  bir işe bile girdim ve yönetici pozisyona kadar yükseldim.Şu anda bile İngiltere’de bulunan okul ve iş arkadaşlarımla halen iletişim halindeyiz ve zaman zaman buluşmaktayız.

Bu deneyimlerinizin kariyerinize nasıl bir etkisi oldu?  

İnanılmaz bir tecrübe yaşadım gerçekten.İnsan ilişkileri acısından ve de özellikle İngilizce’ye hakim olarak konuşma ve  gramer bakımından  hiçbir  güçlük çekmiyorum.İnsan ilişkilerinde kolay iletişim kurabilmekteyim. İş yaşantısı için ise de kesinlikle tercih sebebi oluyorsunuz iş başvurularınızda J

Sizce yurtdışında öğrenim görmenin sizde neden olduğu en büyük değişim, size kattığı şey ne oldu?    

Farklı bir ortamda bulunmak ,onların yaşam tarzını, hayatlarını onlarla beraber  yaşayıp, deneyimlerinize deneyim katabilirsiniz. Farklı kültürleri birleştirip karlı sentezler ortaya çıkabilir diye düşünüyorum.Türkiye’de verilen eğitimler maalesef ki yalnızca yazılı İngilizcenizi geliştirmeye yönelik olduğundan dolayı,reel hayatta,iş yaşamınızda bu İngilizceyi hemen hemen hiç kullanamamaktayız.Globalleşen dünyada,sınırların ortadan kalktığı bir zamanda yaşıyoruz ve artık kariyer hedeflerinizi sınırların dışına taşımalısınız.

Yurtdışında eğitim almak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?  

Eğer yurtdışında eğitim almayı düşünüyorsanız,bence  çok detaylı düşünmeyin, sadece  zaman kaybedersiniz.Aklınıza koyduğunuzu hemen  faaliyete geçirin.. Farklı ırklardan ve dillerden insanların bir arada olması ve bilgilerinize bilgi katmanız acısından kaçırılmaması gereken bir olay. Geriye döndüğünüz zamanki birikiminiz size bir ömür boyu yetecektir.

  • Paylaş: