Mustafa Kurtay, Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu. Onun asıl amacı, yurtdışında master yapmak. Bunun için şu anda, Cambridge Eurocentres ta 9 aylık genel İngilizce, iş İngilizcesi ve IELTS eğitimi alıyor. Kurtay, “Yurtdı

Şu anda yurtdışında ne eğitimi alıyorsunuz?
Cambridge Eurocentres ta 9 aylık master amaçlı genel, iş İngilizcesi ve IELTS eğitimi alıyorum.
 

Turkiye de hangi okullarda öğrenim gördünüz?

Orta öğrenimimi Bahçeşehir Atatürk Lisesi’nde, lisans eğitimimi de Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde tamamladım.

 

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

Lisans eğitimim sonrası iş arama sürecimde dil eğitiminin önemini daha çok anladım, senelerce orta ve yüksek öğrenimim sırasında gerek okulda gerekse özel olarak dil eğitimi almış olmama rağmen kendimi hiç de yeterli hissetmiyordum. Yurtdışında da master yapmayı da planladığımdan, İngilizce eğitimi için yurtdışına çıkmaya karar verdim.

 

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı? 

İngiliz İngilizcesi ve İngiliz aksanı ile muhatap olmak istediğimden, gideceğim ülkeyi seçerken zorluk çekmedim, ama İngiltere'nin hangi bölgesine gitmem gerektiği konusunda zorlandım. Mümkün olduğu kadar yerli halkın çoğunlukta olduğu, tarihi dokusu korunmuş, Londra ya yakın, ne çok büyük, ne de çok küçük bir yer arıyordum. Sonunda Cambridge te karar kıldım. Cambridge sakin ve ulaşımın -özellikle de bisiklet ile - kolay olduğu bir bölge. Özellikle şehir merkezinde dolaşırken insan zaman zaman kendisini 17-18 yy’da geçen bir film setindeymiş gibi hissediyor, hele buna birde İngiltere'nin kasvetli havası eklenince...

 

Bölge ve okul seçme aşamasında Atlas ta nasıl bir yardım aldınız?

Atlas, okul ve bölgeler arasından, kariyer planıma en uygun olanı seçmeme yardımcı oldu. Gerekli evrakların hazırlanmasını ve resmi başvuruların çok kısa sürede tamamlanmasını sağladı. 

 

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

Çok büyük olumsuzluklarla karşılaşmadım ama birkaç noktaya değinebilirim... Aile yanı konaklamada evde evcil hayvan beslemelerini sorun edeceğimi düşünmediğimden, gitmeden önceki bilgilerimde bu konuyla ilgili kısmı olumlu işaretlemiştim. Fakat eve yerleşince bu durum biraz zorladı beni, çünkü kahvaltıda tabağımın üstüne oturmuş bir kediyi hayal etmemiştim. Yolda gidişlerin soldan olması gibi farklılıklara alışmak da biraz zaman alıyor.

 

Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz neler olabilir?

Valizlerine gereğinden fazla eşya koymamalarını, yanlarında İngilizceden İngilizceye çevirisi ve telaffuz desteği olan bir elektronik sözlük getirmelerini, aile yanında kalacaklarsa küçük bir hediye getirmelerini, mümkün olduğunca yerli halkla muhatap olmalarını, vizelerinde izinler varsa part-time çalışmalarını tavsiye ederim.

Paylaş:
Yazdır