Kamer Demir, Uludağ Üniversitesi İktisat mezunu. Eylül’den bu yana Bournemouth Westbourne Academy dil eğitimi alıyor. “Kariyer hedeflerim kesinlikle değişti. İngilizcemden dolayı kendimi eksik görürdüm, artık en iyisini istiyorum” diyor.

Kamer Demir, Uludağ Üniversitesi İktisat mezunu. Eylül’den bu yana Bournemouth Westbourne Academy de dil eğitimi alıyor. “Kariyer hedeflerim kesinlikle değişti. İngilizcemden dolayı kendimi eksik görürdüm, artık en iyisini istiyorum” diyor.

Hangi okullardan mezunsunuz?
Üsküdar Kandilli Kız Lisesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi Uludağ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümü mezunuyum.
 
Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?
Maddi olarak yurtdışı bana ve aileme imkansız gibi görünüyordu. Tesadüfen karşılaştığım bir üniversite arkadaşım sayesinde o kadar zor olmadığını öğrendim. Araştırmaya başladım.

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı? Bu aşamada Atlas ta nasıl bir yardım aldınız?

Önce başka bir ajansa, sonra Taksim’deki Atlas'a gittim danışmak için. Atlas ile olan diyaloğum bana kararlarımda Atlas'a güvenebileceğimi, beni benim kadar önemseyeceklerini hissettirdi ve işlemleri başlattık. Gitme kararı tamamen bana ait ama ülke seçiminde ve okul konusunda Atlas ile
karar verdik ve benim için doğru sonuçlar getirmeye başlayan tercihleri yaptık. 25 Eylül’den bu yana Bournemouth Westbourne Academy de dil eğitimi alıyorum.

Yurtdışında olduğunuz süre boyunca zorluklar yaşadınız mı?

Hasret dışında herhangi bir zorluk yaşamadım. Buradaki eğitimime intermediate seviyesinde başladım.Türkiye de bazı özel kurslar yardımıyla iyi-kötü bir temelim vardı. Bu temel kesinlikle gerekli ve önemli. İngilizceyi hiç bilmeden gelmek psikolojik açıdan zor olan yurtdışı eğitimini daha da zorlaştırır.

Yurtdışında öğrenim görmek kariyer hedeflerinizi değiştirdi mi?
Kariyer hedeflerim kesinlikle değişti. İngilizcemden dolayı her zaman kendimi eksik görürdüm, artık kendime güvenim çok daha fazla ve en iyisini istiyorum. Burada İngilizce kursu sonrası bir de business course alma planlarım var, iktisatçı kimliğimle beraber bana faydası olacağını umuyorum.

Sizce yurtdışı deneyimin en önemli faydası ne oldu?

Şu an advanced sınıfındayım. İngilizcemin gelişmesi dışında, psikolojik olarak kendisiyle barışık, güçlü, kararlı bir birey haline geldim. Açıkçası kendimle gurur duyuyorum, tabii bu imkana sahip olduğum için de şanslı hissediyorum. Ayrıca yeni insanlar, yeni kültürler tanımak entelektüel 
kimliğim açısından da çok önemli.

  • Paylaş: