Öğrencilerimizden Salim Karadeniz, EC English - Oxford ve İngiltere'de dil eğitimi tecrübesini bizlerle paylaştı.

İngiltere’ye gitme fikri nasıl doğdu? Bu fikir doğrultusunda nasıl ilerlerdiniz?

-Mezun olduktan sonra dil öğrenmem gerektiğini düşündüm ve yurtdışı dil eğitimine gitmeye karar verdim. Daha sonra Atlas yurtdışı eğitim danışmanlık şirketiyle tanıştım ve işlemler adım adım ilerledi.

İngiltere’de ne kadar süre bulundunuz ve hangi eğitimi aldınız?

-3 ay. Genel İngilizce eğitimi aldım.

Eğitim sonrasında neler yapmayı planlıyorsunuz?

-Öncelikle bölümüm ile alakalı güzel bir iş arayacağım.

Oradaki yaşamdan biraz bahseder misiniz?

-İlk geldiğimde çok farklı hissettim. Çünkü farklı bir kültür farklı yemekler farklı insanlar ortama adapte olmam çok uzun sürmedi. Çünkü her şeyin bir düzeni bir kuralı var. 

Öğrenci olarak İngiltere’de çalışma koşullarından bahseder misiniz?

- kısa süreli vizesi olan öğrenciler çalışamıyor ancak partime işlerde biraz İngilizce ilerledikten sonra çalışılabilir.

Orada eğitim almak isteyen arkadaşlara neler önerirsiniz?

-Öncelikle şunu söyleyeyim kesinlikle böyle bir deneyimi herkesin yaşaması gerektiğini düşünüyorum. İngilizce öğrenmenin yanı sıra sizi geliştiriyor ve ufkunuz açılıyor. Olayları başka yönleri ile görmeye başlıyorsunuz.

İngiltere’ye gitmeden önce ve geldikten sonraki düşünceleriniz nelerdir? 

-Ülkeye gitmeden önce acaba yapabilir miyim, inince nasıl olacak, aile nasıl olacak, insanlarla nasıl anlaşacağım gibi kaygılarım vardı. Evet ilk iki gün çok zorlandım anlaşamadım derdimi anlatamadım ama sonra baktım ki anlaşılmayacak hiçbir şey yok bildiğim birkaç kelime ile mimiklerimi el hareketlerimi kullanarak ne istiyorsam anlatabildiğimi farkettim. Büyütülecek hiçbir şeyin olmadığını farkettim. Şu an yeniden tek başıma dünyanın bir ucuna bile gidebilirim :)

Danışmanınız hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

-Kesinlikle iyi bir danışman seçmeniz gerekiyor. Bu konuda ben çok şanslıydım Didem Hanım’la karşılaştım iyi ki karşılaşmışım ilk günden son güne kadar herşeyiyle ilgilendi. Gerek vize konusu gerek okul seçimi herşeyiyle ilgilendi ve İngiltere’ye gittikten sonraki bir kaç sorunumu da bildirdim ve anında iletişim sağlayıp hallettik.


  • Paylaş: