Hatice Tuğba Yağcı, İstanbul İktisat mezunu. Aynı üniversitede yüksek lisans yapıyor. Akare Yurtdışı Eğitim Fuarı’nda Atlas’la tanışan Yağcı, yaz aylarını dil öğrenmek için Oxford’da değerlendirdi. Hem İngilizce, hem de kendisi

Hatice Tuğba Yağcı, İstanbul İktisat mezunu. Aynı üniversitede yüksek lisans yapıyor. Akare Yurtdışı Eğitim Fuarı’nda Atlas’la tanışan Yağcı, yaz aylarını dil öğrenmek için Oxford’da değerlendirdi. Hem İngilizce, hem de kendisine tamamen yabancı ortamlarda mutlu olabileceğini öğrendi.

Hangi okullarda öğrenim gördünüz?
İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. Halen aynı üniversitede İktisat Politikası Bilim Dalı’nda yüksek lisans yapıyorum. Yüksek lisans derslerimi verip, tez aşamasına geçtiğim yaz tatilimi İngiltere’de değerlendirmeye, böylelikle İngilizce pratik yapıp oradaki üniversiteleri görmeye karar verdim. Bu konuda tecrübelerinden yardım alabileceğim bir danışmanlık firması araştırmaya başladım ve bir arkadaşımın da tavsiyesi ile Atlas’la tanıştım.

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?
Yurtdışı eğitim hep aklımdaydı. Üniversite eğitimine başlayan her genç arkadaşın bu tecrübeyi yaşaması gerektiğine inanan biri olarak ben de yaz tatilimi Oxford da geçirmeye karar verdim. Atlas’ın katkıları ile İstanbul The Marmara Oteli’nde gerçekleşen yurtdışı eğitim fuarı, oradaki okulların temsilcileri ile tanışmamıza olanak verdiği için bu kararımın pekişmesine neden oldu.

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı?
Aslında ülke ve şehir seçiminde çok zorlanmadım. Sadece Oxford’un benim için çok uygun olup olmadığından emin değildim ama danışmanım aklımdaki tüm sorulara cevap verdi ve beraber bir seçim yaptık. Ben de İngiltere’de olduğum süre zarfında hafta sonu tatillerinde başka şehirleri ziyaret ettiğimde doğru kararı verdiğimizi fark ettim.

Yurtdışında olduğunuz süre boyunca zorluklar yaşadınız mı?
Daha yurtdışına çıkmadan önce, en büyük kaygım konaklama ile ilgili sorunlar yaşayabileceğim endişesi idi. Çok titiz, çok fazla özel istekleri olan biri olarak nasıl bir konaklama seçeceğimi hiç bilmediğim gibi, bu konuda hep huzursuz olacağım endişesini taşıyordum. Ancak eğitim danışmanlarıma tekrar teşekkür ederim, benim için en uygun aileyi seçtiler ve bana tüm endişelerimin ne kadar gereksiz olduğunu gösterdiler. Orada olduğum süre boyunca kendi evimdeymiş gibi rahat olduğum ve tüm isteklerimi karşılayan bir evde misafir kaldım. Bunun dışında okulum ile olan ilişkilerimde yaşadığım problemlerde de Atlas hep yanımdaydı ve bana beklediğimden daha fazla destek oldu.

Yurtdışında öğrenim görmek kariyer hedeflerinizi değiştirdi mi?
Yurtdışında öğrenim görmek kariyer hedefimi değiştirmedi. Üniversite’ de araştırma görevlisi olmak istiyorum, ve bunun için kadro açılmasını beklemekteyim. Ancak bazı konulara bakış açımı değiştirdi. Ayrıca farklı ülkelerden gelen birçok arkadaşım oldu. İçlerinde benim gibi ekonomi ile ilgili olanlar da vardı ve fikir alışverişinde bulunma fırsatımız  oldu.

Sizce yurtdışı deneyimin en önemli faydası ne oldu?
Yurtdışı eğitimimin planladığım gibi yabancı dilimi geliştirmenin yanı sıra benim için büyük bir tecrübeydi. Ben üniversite hayatım boyunca da ailemle yaşayan ve hayatım boyunca ailemden uzak bir hafta bile geçirmemiş biri iken, hiç bilmediğim bir yere, yalnız başıma gittim ve İstanbul’dan sonra en uzun kaldığım şehir oldu Oxford. Farklı ülkelerden farklı kültürlerden birçok arkadaş edindim ve aslında ne kadar çok ortak noktamız olduğunu hatta bazıları ile ne kadar benzediğimizi fark ettim. Daha uzun yıllar süreceğine inandığım arkadaşlıklarım yurtdışı tecrübemin bana en güzel kazanımları oldu. Ayrıca insanların ismimi bile düzgün telaffuz edemediği, farklı bir dilin konuşup farklı yemeklerin yendiği bana o kadar yabancı bir ortamda bile mutlu olabileceğimi keşfettim. Şimdi bu satırları yazıp, Oxford’a gidişimi hatırlayınca kendimce çok cesur bir karar vermiş olduğumu fark ettim. Atlas Eğitim’e olan güvenim bu cesareti sağlamamda ki en önemli faktördü.

Paylaş:
Yazdır