• Amsterdam
Tüm şehri dolaşan su kanallarıyla ve 17. yüzyıl mimarisiyle dikkat çeken Amsterdam, Avrupa’nın da en çok turist alan şehirlerindendir.

Amsterdam Hollanda’nın başkentidir. Ama hükümeti barındırmaz, yani idari başkent değildir. İdari başkent Lahey'dir. Şehri bölen kanallar sebebiyle şehre "Kuzeyin Venedik'i" tanımlaması oldukça uygundur. Dünyada görülebilecek en ilginç kentlerden biridir.

12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir. Kentte 2005 sayımına göre 742.209 kişi yaşasa da, bu sayı çevresiyle birlikte 1,5 milyonu bulur.

Özellikle, Amsterdam da bulunan Dam Meydanı çok ünlüdür ve dünyanın birçok yerinden ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Amsterdam, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa'daki en köklü kent dokularından birini barındırır. Kentin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların iki yakasındaki tarihi evlerin bir bölümü bugün ev, geri kalanı ise, kamu ya da özel iş yeri olarak kullanılır. Kanallar zamanında ülkeyi korumak için yapılmıştır.

Kanalların üzerinde de yüzen evler (karavan ve bot şeklinde) bulunur.

Amsterdam, en çok ziyaret edilen 5. merkezdir. Yıllık 4.2 milyon turist ülke dışından Amsterdam'a gelir.

Şehirde birçok müze bulunmaktadır. Bunların en önemlileri Rjiks Museum diğeri ise Van Gogh Museum dur. Bunların dışında, Amsterdams Historisch Museum, Rembrandthuis, Anne Frank Huis, Troppenmuseum, Verzetmuseum Stadelijik Museum'u sayabiliriz.

Amsterdam bisiklet dostu bir şehirdir. Şehirde bisiklet yolları ve bisiklet park alanlarıyla bisiklet kültürünün geliştiği bir merkezdir. Şehirde 1 milyon bisiklet bulunduğu tahmin edilmektedir. Ancak bisiklet hırsızlığı oldukça yaygındır. Bu yüzden bisiklet sahiplerinin büyük kilitlerle bisikletlerini hırsızlara karşı koruma eğilimi vardır. Şehir içinde araç kullanmak tercih edilmez. Çünkü park ücretleri oldukça yüksektir.

Ayrıca birçok cadde ve sokak araç trafiğine kapatılmıştır. Toplu taşıma otobüs ve tramvaylar ile sağlanır. Şehirde dört metro hattı bulunmaktadır, beşinci hat ise yapım halindedir. (Ancak kentin doğal dokusuna zarar verdiği düşüncesiyle bilinçli olarak yapım geciktirilmektedir.)

Şehir kanallarında deniz taksi ve deniz otobüsleriyle toplu taşıma yapılır. Turistler küçük teknelerle kanallarda şehir turu attırılır.

Amsterdam şehrinde 2 üniversite bulunur: Amsterdam Üniversitesi (Universiteit van Amsterdam) ve Amsterdam Hür Üniversitesi (Vrije Universiteit). 1632 yılında kurulmuş olan Amsterdam Üniversitesi şehrin en büyük üniversitesi olup Avrupa'nın değerli araştırma üniversitelerinden biridir. Amsterdam Hür Üniversitesi ise 1880 yılında kurulmuş olup

Protestan bir yapıya sahiptir. Bunun yanında şehirde bir çok yüksek okul bulunmaktadır.

  • Paylaş: