Avustralya, dünyanın en büyük adası ve de dünyanın en küçük kıtasıdır. Kıta kendi içinde de buna benzer zıtlıklar taşır. Kozmopolitan şehirleri, müthiş limanları ve eşsiz görüntüsüyle dünyanın sayılı yerlerindendir.

Avustralya, dünyanın en büyük adası ve de dünyanın en küçük kıtasıdır. Kıta kendi içinde de buna benzer zıtlıklar taşır. Kozmopolitan şehirleri, müthiş limanları ve eşsiz görüntüsüyle dünyanın sayılı yerlerindendir.

Avustralya daki en eski yerleşmelerden biri olan Sydney, ülkenin ekonomik dahil, her açıdan başkenti olmasına rağmen gerçekte başkenti değildir. Jackson limanının göz kamaştırıcı kıyılarında kurulmuş olan bu kadar güzel bir şehre dünyanın başka bir ye rinde rastlamanız imkânsızdır. Sydney’de birçok tarih öncesinden kalma yerleşim yerleri bulunmakta ve tarihin birçok yerinin tarih öncesinden kalma isimleri vardır.                                                

İklim - Sıcaklık: Her mevsim ziyaret için uygundur. Eylülden kasıma ilkbahar, aralıktan şubata kadar yaz, marttan mayısa sonbahar, hazirandan ağustos sonuna kadar da kıştır. Ancak Tasmania ve Victoria eyaletleri bu genellemenin dışında kalmaktadır.

Yaz ortalama sıcaklık: 15-35 C°

Kışın Ortalama Sıcaklık: 0-15 C°

Ulaşım

Avustralya ya gitmek demek dünyanın diğer ucuna gitmek demektir. Güney yarımkürenin en büyük kıtası ve ülkesine ulaşmak için bağlantıların çoğu Uzak Doğu şehirlerinden. Maalesef henüz ülkemizden direk uçuş bulunmamaktadır. Uçuşlar genelde Singapur ya da Dubai aktarmalı olmaktadır. Beklemelerle birlikte uçuş 24 saati bulmaktadır.

Sydney içinde ulaşım

Sydney in içine ve dışına birçok otobüs servisi vardır. Birçok şirket öğrencilere indirim yapmaktadır. Sydney de ayrıca özel otobüs turları da vardır. Sydney den kuzeye Newcastle’a, batıya  Blue Mountains’a, güneye giderek Melbourne ve Canberra ya ulaşılabilir. Havalimanından şehirdeki önemli duraklara ( Kings Cross, Bondi...) periyodik olarak özel otobüs seferleri yapılmaktadır. Diğer otobüsler de Sydney e yolcu taşır ancak onlar daha az sık kalkarlar. Ancak onlar pahalı gelebilir. Taksiler ise havalimanından Circular Quay e 15$ , Merkez İstasyon a kadar ise 10$ civarında tutar.

Sydney de tren ağı gelişmiştir. Şehirde ayrıca metro sistemi de vardır. Şehirdeki en hızlı ulaşım trenle (city rail) sağlanır. Ancak trenle Sydney in güney kıyılarına ve Harbour Köprüsü nün kuzey tarafına ulaşım zordur. Şehirde otobüs ağı daha çok gelişmiştir ancak trene göre daha yavaştır. Şehirde kaybolmaktan korkan insanlar için özel otobüs turları vardır. Limanı gezmenin en iyi yolu ise feribotlardır. 2000 yılından bu yana Sydney de havaalanı (hem iç hem de dış hatlar)-şehir merkezi ve semtler arasında tren ile ulaşım sağlanmaktadır. Yalnız ücreti biraz daha fazladır.

 

Para Birimi: Avustralya Doları

Konuşulan Diller: Resmi dil İngilizce dir.

Uçuş Süresi: Aktarmalı 17 - 22 saat.

Saat Farkı: Doğusu 7 saat, batısı 5 saat ileri.
Bankalar: Pazartesi-perşembe 09:00-16.00; cuma 17:00 ye kadar açıktır.

Etkinlikler: Ocak ayının çoğunluğunu Sydney Festivali almaktadır. Ayrıca, Domain’de yapılan açık hava konserlerine de gidilebilir. Haziran ayında Sydney Film Festivali yapılır. Ekim ayında Manly Jazz Festivali yapılmaktadır. Noel’de ise insanlar Bondi Plajında toplanırlar. Aradan çok az geçtikten sonra Yılbaşında insanlar tekrar toplanırlar. Sydney Limanı, Rocks, Circular Quey, Sydney, Opera Binası, Macquire Street, Domain Sanat Galerisi, Darling Harbour ve Bondi Plajı görülmesi gereken yerlerdendir.

 

Aktiviteler : Liman, yelkenliyle açılmak, kano yapmak ve rüzgar sörfü yapmak açısından uygundur. Bondi ve Tamarama ve kuzey kıyıdaki Narrabeen, Kuzey Avalon ve Palm Plajı sörf yapmak için en uygun yerlerdir. Kraliyet Ulusal, Ku-Ring Gai-Chase ve Sydney Liman parkları yürüyüş yapmak için en uygun yerlerdir. Centennial Parkı da jogging yapmak için de uygundur.

Konaklama Seçenekleri: Uluslararası öğrencilerin eğitim aldığı şehirde birçok dil okulu ve üniversite bulunmaktadır. Son yıllarda öğrencilerin tercih ettiği yerlerden biri olan Avustralya öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenciler, aile yanlarında, yurtlarda veya öğrenci evlerinde kalabilmektedirler. Özellikle, ilk bir ay öğrencilerin ülkeye, kültüre adapte olması ve dil pratiği açısından çok önemlidir. Haftalık konaklama ücretleri 250 AU$ fiyat aralığında değişmektedir.

İş Olanakları : Avustralya  ilk günden itibaren  alan Türk öğrencilere yasal olarak çalışma izni vermektedir.   Haftada 20 saat çalışma izni olan öğrenciler servis alanında, restoranlarda ve temizlik gibi çeşitli işlerde çalışarak kendi yaşam giderlerini çıkartabilmektedirler.

  • Paylaş: