Auckland , 2002 yılında Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri sıralamasında Frankfurt, Helsinki ve Kopenhag ile altıncılığı paylaşmıştır.

Auckland , 2002 yılında Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri sıralamasında Frankfurt, Helsinki ve Kopenhag ile altıncılığı paylaşmıştır.Coğrafi yer olarak Auckland yarımadasının güney bitiminde yer alan Waitemata ve Manukau limanlarının sınırladığı dar bir alanda yer almaktadır. Bu alan ülkenin en fazla şehirleşmiş yerleşimidir.  Yaklaşık 1.3 milyon nüfusu ile ülkedeki nüfusu en fazla olan merkezdir.

Fiziki yapısı dolayısıyla pek çok aktif volkan şehirde yer almaktadır. Belki de bu nedenle şehirde genelde kaldırım bulunmaz. Bununla birlikte şehir yeşillikler içinde yer almaktadır. Hatırlarsınız ki Yüzüklerin Efendisi filminin birçok sahnesine de bu özelliği ile ev sahipliği yapmıştır.

Şehir ekonomisi

Şehir ülkedeki ekonomik faaliyetlerinin en yoğun olduğu ticaret ve endüstri merkezidir.

Auckland tam bir liman kentidir. Şehir halkı geçimini genelde koyunculuk yaparak sağlar. Kalan kısım ise yat turizmiyle uğraşır. Dünyanın en iyi işlenmiş en ince yünleri bu şehirde üretilir. Aslında, ülkedeki ekonomik faaliyetlerinin en yoğun olduğu ticaret ve endüstri merkezidir.

Yeni Zelanda nın para birimi Yeni Zelanda Doları (NZ$) dır. Paralar 100, 50, 20, 10 ve 5 Dolarlık banknotlar halindedir. Madeni paralardan 2 ve 1 Dolar olanlar altın renginde, 50, 10 ve 5 sent halinde olanlar ise gümüş rengindedir. 1NZ$ = 0.80 TL dir

Auckland Yerlileri

Bir milyondan fazla nüfusuna rağmen Auckland pek çok yönden küçük şehir havası taşımaktadır. Bir tezgahtar yabancı bir yolcuyla arkadaşça bir konuşmaya başlayabilir ve yolculuk planları hakkında sorular sorabilir çünkü bu şehrin sakinleri misafirperverlik alışkanlıklarını henüz kaybetmemiştir.

Auckland ın nüfusunun büyük bölümü bu şehirde doğmamıştır. Yeni gelenler arasında kalabalık Samolılar, Fijililer, Tongolular, Cook Adalılar, vb. grupları vardır ve bu insanlar Auckland ı dünyadaki en büyük Polinezyalı şehri yapar. Etkileri en fazla evlerin kiralık olarak verildiği mahallelerde hissedilir. Şehirde çok sayıda Maori nin yaşamasına ve sayılarının artıyor olmasına rağmen sesleri pek çıkmaz. Şehir merkezinde Karangahape Yolu (genelde “K Yolu” denir) Polinezyalı bölgesidir. Bunun dışında belli bir dönem nüfus azlığı sebebiyle şehir yıllar önce büyük bir Çinli göçüne izin vermiştir. Bu nedenle yerli halk ve göçmenlerin oranı birbirine çok yakındır.

Auckland İklimi

Yazın Auckland ın havası genelde ılımandır ve sıcak günlerde herkes North Shore plajlarına gider. Avustralya yazlarının insanın derisini su toplatan sıcakları nadıren görülür. bunun bir sebebi Auckland ı neredeyse tamamen saran suyun etkisidir. Sık sık serin bir meltem nemi azaltır ve rüzgarların yön değiştirmesini sağlar ama havayı da soğutur. Kışlar genelde yumuşak geçer (13 derece gibi) ama yağmur çok yağar. Temmuz, ortalama 21 gün yağış düştüğü için yılın en yağışlı ayıdır.

Adanın kalanında da yılda 135 cm yağış düştüğünden benzer bir durum görülür ama doğu bölgeleri daha kurudur. Adanın güneyi Auckland dan daha kurudur ama Auckland ın kuzeyinde uzanan ve Sydney le aynı enlemde olan Northland yarımadası yarı tropik bir iklime sahiptir ve kışları yumuşak geçer. Maalesef burası aynı zamanda Yeni Zelanda nın en yağmurlu parçasıdır.

Yemek

Yeni  Zelanda mutfağı dünyanın  en iyi ve en taze mutfakları arasında yer alır. Harika deniz yemekleri vardır.

Kültür-Sanat-Eğlence

Auckland çok kültürlü olasının sağladığı avantajla, galeriler, müzeler, tiyatro ve konserler gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapar.

Auckland ın geniş kumsalları, harika limanı, alışveriş imkanları ve gece eğlenceleri size kendinizi metropolit bir şehirde hissetmenizi sağlayacak her türlü imkanı sunar.

Şehrin göbeğinde 231m uzunluğundaki Skytower mutlaka ziyaret edilmeli, hatta adrenalin tutkunu olanlar 220. metresinden bungee jumping yapabilirler.

Dil Okulları

EMBASSY CES , Eurocentres, LSI, New Zealand College, Geos, Kaplan Aspect, Languages Internatinal.

 

Öğrencilere Konaklama seçenekleri

 

Okulların, aile yanı konaklama, yurt ve apartman seçenekleri mevcuttur. Öğrenciler beklentilerine göre kendilerine uygun konaklamayı tercih edebilirler. Haftalık ortalama konaklama maliyetleri 100-200$NZ

 

Çalışma izni

 

6 ay ve daha uzun süre dil okullarına kayıt yaptıran ve IELTS sınavından 5 alan öğrenciler haftada 20 saat çalışma izni alabiliyorlar. Puanınızı belgeleyemiyorsanız ya da daha düşük seviyede iseniz Yeni Zelanda da IELTS 5 puanını almanızdan sonra çalışma hakkına sahip olabilirsiniz.

 

Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi
Yeni Zelanda eğitim sistemi, hem yüksek kalite standartları, hem de öğrenciler için uygun yaşam koşulları dolayısıyla, uluslararası arenada kendini kabul ettirmiştir. İngiliz eğitim sistemine dayalı bir temele sahip olduğu için, Yeni Zelanda da lisans eğitimi alan öğrenciler, lisans üstü eğitimlerine, ister burada, isterlerse İngilizce konuşan herhangi bir ülkede rahatlıkla devam edebilmektedirler. Lisans programları genellikle üç yıl sürmektedir, ancak bazı fakültelerde ve bölümlerde eğitim süresi altı yıla kadar uzayabilmektedir.

Yeni Zelanda da akademik yıl, dünyadaki pek çok ülkeden farklı olarak Şubat ayı sonlarında ya da Mart ayında başlamakta, Kasım ayında sona ermektedir.

Yeni Zelanda da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin sahip olmaları gereken en önemli koşul İyi derecede İngilizce bilmektir. Lisans programları için genellikle üniversitelerin talep ettikleri skor IELTS 6.0 veya TOEFL 550 düzeyidir. Lisans üstü programlar için daha ileri düzeyde İngilizce bilgisi istenmektedir. Bu da genellikle IELTS 6.5 ya da TOEFL 600 puandır. Lisans programlarına başlayabilmek için elbette öncelikle en az lise mezunu olmak şartı aranmaktadır.

Yıllık eğitim maliyetleri

Lisans : 15.000$NZ

Yüksek Lisans : 18.800$NZ

Dil Okulu : 7000-15000$

 

Yeni Zelanda Üniversiteleri

·         University of Canterbury

·         Auckland University of Technology

·         Eastern Institute of Technology (EIT)

·         University of Otago

·         Lincoln University

·         Massey University

·         New Zealand International Campus

·         Auckland University

·         University of Waikoto

Univerity of Wellington

  • Paylaş: