Dünyada her yıl yarım milyon kişi İtalyanca kurslarına devam ediyor. Bunda, İtalyan Külür Merkezleri’nin büyük payı var. İstanbul İtalyan Kültür merkezi, İtalyan dilini ve kültürünü öğrenmek isteyenlere birçok fırsat sunuyor.&nbs

Dünyada her yıl yarım milyon kişi İtalyanca kurslarına devam ediyor. Bunda, İtalyan Kültür Merkezleri’nin büyük payı var. İstanbul İtalyan Kültür merkezi, İtalyan dilini ve kültürünü öğrenmek isteyenlere birçok fırsat sunuyor. İşte ayrıntılar.  

İtalyan Kültür Merkezi’nin misyonu
İtalyan Kültür Merkezleri, Büyükelçilik ve Konsolosluklar tarafından yürütülen etkinliklere ek olarak, klasik çağlardan günümüze kadar kültürel yayılım, koruma ve üretim merkezi olarak İtalyan imajını öne çıkarabilmek için en uygun araçları tespit eder. Değişik alanlarda (sanat, müzik, sinema, tiyatro, dans, moda, tasarım, fotoğraf) düzenlenen kültürel etkinliklerin yanı sıra İtalyan Kültür Merkezleri;
Düzenledikleri kurslar vasıtasıyla İtalyan dilini öğrenmek isteyenlere fırsat tanır ve zengin kütüphanelerinde didaktik ve yayınsal materyaller sunar, uluslararası alanda kültürel üretimin ve değişim aşamalarında İtalyan operatörlerin entegrasyonunu kolaylaştırmak amacıyla destek ve kontaklar yaratır, İtalyan ya da yabancı herkese, özel ve kamu kültür operatörlerine lojistik destek ve bilgi sağlar.
İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, Dışişleri Bakanlığının kültür ofisidir. Kendi sorumluluk alanına giren bölgelerde İtalya ve İtalya da mevcut eğitim bursları hakkında bilgiler verip, sergi, konser, film gösterimi, konferans, kitap tanıtımı, yuvarlak masa, şiir okuma günleri gibi değişik etkinlikler düzenleyerek çalışmalarını sürdürür.
 
Sunulan hizmetler
İstanbul İtalyan Kültür Merkezi halka aşağıdaki hizmetleri sunar:
Donanımlı eğitmenler tarafından verilen italyanca yabancı dil ve italyan kültürü kursları,
Yılda iki kez düzenlenen CELI sınavı (Perugia Yabancılar Üniversitesi CELI diploması italyanca dil bilgisinin düzeyini belgeler),
İçinde 12.500 adet kaynak içeren kurs öğrencileri ve kütüphane üyelerinin kitap, cd, dvd, İtalyan dergi ve gazetelerini ödünç alabileceği ve danışmanlık sağlayan zengin bir kütüphane,
Kültürel alanda İtalya hakkında danışmanlık ve kaynak hizmeti.

Merkezin tarihçesi
İstanbul İtalyan Kültür Merkezi 1951 yılında imzalanan ve defalarca yenilenen Italya - Türkiye Kültür Antlaşması çerçevesinde faaliyette bulunmaktadır Dünyada bulunan diğer 90 Italyan Kültür Merkezi gibi Italyan Disisleri Bakanlığına bağlı olup icraatını sürdürmektedir. Italyan dil ve kültürünü yayarak Italya ile Türkiye arasında kültürel ilişkileri geliştirmek amacındadır. 1951 yılından itibaren Casa d’Italia adıyla bilinen 1919 yılına kadar Italyan Elçiliğini misafir etmiş olan Pera da ki tarihi binada faaliyetlerini sürdürmektedir. Sahip olduğu Art-Deco stili tiyatro salonu, 300 kisilik kapasitesi ve çok iyi ses düzeni ile kentimizin en güzel özel tiyatrolarından birisidir.

Etkinlikler İstanbul İtalyan Kültür Merkezi geniş ve zengin bir aktivite programı gerçekleştirmektedir: Arkeolojiden restorasyona ve görsel sanatlara, mimari ve tasarımdan fotoğrafçılığa, sinema ve tiyatrodan müziğe, dil ve edebiyattan yayımcılığa, sosyolozimden tarihe, bilimden felsefeye bu derece geniş bir yelpazede faaliyetler düzenlemektedir.

Tüm etkinliklere katılım, İtalyan Kültür Merkezinin salonlarında düzenlendiği zaman ücretsiz, dış mekanlarda düzenlendiği durumlarda ise, mekanlarının kendi işletme yönetmeliklerine göre biletli ve ücretli olabilir.

Bazı etkinlikler için etkinlikler sayfasındaki yer alan etkinliğin yanındaki rezervasyon butonunu kullanarak rezervasyon yapabilirsiniz. İşlemi gerçekleştirdiğinizde mail kutunuza gelen otomatik mailde, 4 gün içinde yaptığınız rezervasyonu onaylama işlevi gören bir link bulursunuz.

Burslar
Merkez, nisan-haziran kurs döneminin sonunda yapılan sınavlarda başarılı olan öğrencilere İtalyada ki devlet ya da özel okullardaki kurslara ücretsiz ya da indirimli kayıt olanağı veren burslar dağıtmaktadır.
Yerel sponsorlar mevcut olduğu sürece uçak biletinde de katkıda bulunma olanağı olabilmektedir. Kalış masrafları öğrenci tarafından karşılanır, yerel sponsor söz konusu ise bu konuda da destek olunabilinir. Burs kazananlara uygun konaklama koşulları için destek verilir.

Neden İtalyanca?

İtalyanca bir kültür dilidir. Bu dili bilmek, Avrupa tarihini daha iyi
öğrenmemize yarayacak edebi kaynakları italyan televizyonunu,
sinemasını, operasını, müziğini, tiyatrosunu, daha kolaylıkla anlayıp
kavramamıza yardımcı olur.
İtalyanca bir eğitim dilidir. Her yıl çok sayıda öğrenci, üniversitelerimizde, akademilerimizde, kütüphanelerimizde, okullarımızda eğitim almak ve araştırmalar yapmak üzere ülkemize gelir.
İtalyanca bir iş dilidir. Endüstri, sanat, dünyasıyla ilgili yöneticiler, idareciler, işçiler sınırlarımızın ötesine geçiyorlar.
İtalyanca konuşarak ülkemizi ziyaret etmek, doğa harikaları ve sanat şehirleri arasında, misafirperver italyanlarla geçirilen bir tatil unutulmayacak, eşsiz bir zevktir.
Neden İtalyan Kültür Merkezi

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi
Tepebaşı, Meşrutiyet Caddesi n.161
34430 İstanbul
Telefon: +90 (212) 293 98 48 (pbx)

  • Paylaş: