Roma, İtalya'nin en kalabalık şehri ve Avrupa'nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir. 

Roma, İtalya'nın en kalabalık şehri ve Avrupa'nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir. Kendisine önemli mimari özellikler sağlayan sayısız anıtları, göz alıcı seması ve mükemmel konumu açısından karşılaştırılamayacak güzellikteki Roma, büyük modern bir metropolitan şehir izlenimi vermektedir. Roma'da, İstanbul gibi, 7 tepe üzerinde kurulmuştur.

 

Batı uygarlığının beşiği ve Katolik dininin kalbi olan Roma, bugün İtalya'nın siyasi, idari ve kültürel hayatının merkezidir. Tipik özelliklerini gösteren en önemli noktaları; Piazza del Campidoglio, Via dei Fori Imperiali, San Pietro Meydanı, Pincio, Villa Borghese, Gianicolo Tepesi ve antik Appia

karayoludur.

 

Milano, Napoli, Torino, Bolonya, Palermo, Catania, Floransa, Cenova ve Bari'nin toplamından daha geniş bir yüz ölçümüne sahiptir ve toplam nüfusu 4 milyondur. 75 milyar € luk gelirle İtalya'nın toplam milli hasılasının %6.5 ini tek başına kazanır.

Bu kentte kendinizi Romalı gibi hissedeceksiniz. Harika plajlarından olan Circeo, Sabaundia, Sperlonga, Argentario and Ponza öğleden sonraları ve hafta sonlarının Harika denizi, kumsalları ve güneşiyle vazgeçilmez alternatiflerindendir .

 

Eğitim :  Tüm dünya ülkelerinde her sene toplam yarım milyon kişi İtalyanca dil kurslarına devam ediyorlar. Bunu neden yapıyorlar? İtalyanca bir kültür dilidir. Bu dili bilmek, Avrupa tarihini daha iyi
öğrenmemize yarayacak edebi kaynakları İtalyan televizyonunu, sinemasını, operasını, müziğini, tiyatrosunu, daha kolaylıkla anlayıp kavramamıza yardımcı olur. İtalyanca bir eğitim dilidir. Her yıl çok sayıda öğrenci, üniversitelerimizde, akademilerimizde, kütüphanelerimizde, okullarımızda eğitim almak ve araştırmalar yapmak üzere ülkemize gelir.

İtalyanca bir iş dilidir. Endüstri, sanat, dünyasıyla ilgili yöneticiler, idareciler, işçiler sınırlarımızın ötesine geçiyorlar. İtalyanca konuşarak ülkemizi ziyaret etmek, doğa harikaları ve sanat şehirleri arasında, misafirperver İtalyanlarla geçirilen bir tatil unutulmayacak, eşsiz bir zevktir.

 

 

Roma’da tavsiye ettiğimiz dil okulları :

 

  • DILIT 

 

  • EF

 

  • LEONARDO DA VINCI

 

  • SPRAHCAFFE

 

 

1 aylık dil eğitimi 500€-1000€ arasında okul ve haftalık ders saatine göre fark göstermektedir.

 

 

 

Yiyecek – içecek : İtalyanlar yaratıcılıklarıyla, ülkenin güneşli ve canlı iklimini yemeklerine yansıtmışlardır. İtalyan mutfağının tek hakimi " pasta " denilen makarnadır. İtalyan evlerinde her gün makarna pişirilir. Gerçek makarna taze ekmek gibi günlük pişer. Kuzey bölgelerinde şehriye ve sıpagetti kullanılır ama güneyde akla gelebilecek her türde makarna göze çarpar. Bu değişik makarnalar çok çeşitli soslarla zenginleştirilerek servis yapılır. Peynirler ve sosislerde İtalya!da bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Mozerella, permesan, ricotta başka ülkelerde de çok iyi bilinen peynir çeşitleridir. Salami ve mordotella diğer ülkelere ihraç edilen İtalyan sosis ve salam türlerinden ikisidir. İtalyanlar sulu ve koyu olmak üzere iki türde son derece lezzetli çorbalar yaparlar. Çorbalar daima kızarmış ekmek parçalarıyla servis edilir.
 

 

Para : Euro (€), metalik ve banknot olmak üzere basılmıştır; 1 eurocent, 2 cent (sent), 5 cent, 10 cent, 20 cent, 50 cent, 1 euro, 2 euro olmak üzere sekiz adet metalik bozuk paraların bir yüzünde Avrupa Birliğinin Haritası, diğer yüzünde ise aynı renk ve şekil ve ölçülerde on iki ülke ye ait resimler bulunmaktadır.İster seyahat çeki isterse peşin para olsun, ziyaretçilerin getireceği döviz miktarında belirli bir sınırlama yoktur. Ülkeden ayrılırken yurt dışına götürülecek döviz miktarı, yurt dışından getirilen ve ülkeye varış zamanında deklare edilen miktardan daha fazla olmaması gerekmektedir.

 

 

Bankalar : Hafta içi (Pazartesi den Cuma ya) çalışma saatleri 08. 30 - 13.30 ve haftada üç gün olmak kaydı ile 15.00 - 16.30 (öğleden sonra bankaların açılış ve kapanış saatleri bulunduğu şehre göre farklılık gösterebilmektedir) saatleri arasıdır. Ayrıca, Ziyaretçiler, bir çok bankanın Cuma sabahı daha erken kapatıldığını ve Pazartesi sabahının da kapalı olduğunu unutmamalıdır. Fakat seyahat çekleri tren istasyonlarında, havalimanlarında, çoğu otellerde ve seyahat acentalarında paraya çevrilebilmektedir. Bir çok bankanın bankamatiklerinden kredi kartı ile (24 saat) rahatlıkla para çekilebilmektedir.

 

 

Ulaşım : Roma'nın en önemli istasyonu, Termini Tren İstasyonudur. Ayrıca ikinci öneme sahip tren istasyonu Tibutina dır. Biletler, tren istasyonlarından veya seyahat agentalarından temin edilebilmekte ve trene binilmeden önce bilet onaylama makinelerinde onaylatılmalıdırlar.

 

Roma da, belediye otobüsleri, tramvaylar ve metro ile uygun fiyatlarda yapılabilmektedir (1,00 euro). Ulaşım araçlarına binilmeden önce tütün (Tabaccaio) veya gazette bayilerinden, barlardan veya otomatik makinelerden temin edilebilen biletlerin, otobüs ve tramvaylara binildiğinde içeride bulunan kutucuklara sokularak onaylatılması gerekmektedir.

 

İtalya'nın hemen her yerinde bulunabilen taksiler, genellikle tren istasyonlarında, havalimanlarında ve şehrin önemli merkezlerindeki taksi duraklarında bulunabilmekte ya da telefon ile çağrılabilmektedir. Telsiz aracılığı ile mesajını alır almaz taksimetresini açan taksi şoförü yolda ilerlerken boş olsalar dahi durmayabilirler.

 

Taksilerde her zaman taksimetre bulunmakta ve katedilen kilometreye göre ücret ayarlaması yapılmaktadır.

Bulunan şehir ve kasabaya göre değişebilen taksi tarifeleri genellikle aşağıdaki gibidir:

 

· Sabit başlangıç ücreti: 2,50 - 4,90 €

 

. Kilometre başına ücret: 1,00 - 1,50 €

 

 

Şehir veya kasaba dışı (havalimanı gibi) taksi ücret farkı yaklaşık : 11,00 - 15,00 €

 

İletişim : Posta hizmetleri güvenilir ve her geçen gün yeniliklere ayak uydurmaktadır. Her zaman postanelerin tavsiye ettiği zarf ölçülerini kullanınız ve şehir posta kodunu yazmayı unutmayınız. Posta pulu sadece postanelerde değil, aynı zamanda otel resepsiyonlarında ve tütün bayilerinde de satılmaktadır.

 

Mektup için Avrupa içi posta ücreti 0,50 - 0,75 Euro arası, Avrupa dışı için 0,85 - 1,20 Euro arasıdır.

 

 

Ülke kodu : 0039 , Roma kodu 06

 

Kamu telefonlarını kullanmak için yeterli miktarda bozuk paraya ihtiyacınız olacaktır. En kısa konuşma için 20 eurocent, uzaklığa göre 50 eurocent veya daha fazlası gerekebilir - Daha sonra numarayı çeviriniz ve kredi azaldıkça yeni bozuk paralar atınız. Genellikle tercih edilen ve yoğunlukla kullanılan telefon kartları dört faklı kredili ve ücretlidir; 3,00 €, 5,00 €, 7,00 € ve 10,00 €. Eğer bir otelde iseniz, santrale bağlanarak veya dış hat alarak daha rahat bir görüşme yapabilirsiniz. Otelden yapılan telefon görüşmelerinde hotelin servis ücreti ekleneceğinden maliyet normalden daha fazla olacaktır.

 

 

Konaklama : İtalya’daki okullar, öğrencinin kişisel tercih ve ihtiyaçlarına uygun çeşitli konaklama seçenekleri sunarlar:

 

Aile Yanı : Ana dili İtalyanca olan bir aile yanında konaklama, İtalyanca eğitimin devamı niteliğini taşırken, öğrencinin sosyal hayatta yabancı dil pratiği yapabilmesine olanak sağlar. İtalyan kültürü ve yaşam tarzını tanıtmaya yardımcı olan aileler, okullar tarafından özenle seçilmekte ve gerekli standartlara uygunluğu periyodik olarak denetlenmektedir. Aile yanında konaklama, öğrencinin tercihine göre tek veya iki kişilik odalarda, tam veya yarım pansiyon şeklinde olabilir. Konaklanan aileyle herhangi bir sorun yaşanması durumunda öğrenci yeni bir ailenin yanına yerleştirilir.

 

Öğrenci Yurdu: Okulların bazıları, kendi bünyelerinde öğrenci yurtlarına da sahiptir. Yurt konaklaması özellikle arkadaşlık paylaşımları açısından idealdir. Birçok öğrenci yurdu, konforlu odalarının yanısıra, çalışma ve dinlenme odaları, telefon, televizyon, kütüphane, bilgisayar odaları ve spor salonlarına da sahiptir. Öğrenci yurtlarında genellikle yemek verilmez ancak bazı yurtların öğrenci kullanımına açık tam teçhizatlı mutfakları bulunur.

 

Kiralık Daire : Uzun süre yurtdışında eğitim görecek öğrencilerin tercih edebileceği bir konaklama seçeneğidir. Aynı dairenin birkaç kişi tarafından paylaşılması konaklama maliyetlerini düşürebilir. Daireler mobilyalı ve tüm elektrikli ev aletlerine sahiptir.

 

Otel: Özellikle kısa süreli eğitim programlarına katılan öğrencilerin tercih edebileceği, konforlu ancak en yüksek maliyetli konaklama seçeneğidir.

 

1 aylık ortalama konaklama maliyetleri ise 1000-1500€ arasında değişmektedir.

  • Paylaş: