Amerika’da üniversite eğitiminizin ilk 2 yılını ekonomik fiyata tamamlamak için Community College’ler tercih ediliyor.

Amerika’da üniversite eğitimizin ilk 2 yılını ekonomik fiyata tamamlamak için Community College’ler tercih ediliyor.Temsilciliğini yaptığımız Chemeketa Community College, uluslararası öğrenci danışmanı Jennifer M.Falzerano ile yaptığımız görüşmede okul hakkında bakın neler öğrendik.


Bize kısaca okulunuzdan bahseder misiniz?

 

Chemeketa ismi Amerikan Hint bir kelime olan “barış yeri ” anlamına gelmektedir.

1960 yılında kurulan okulumuz birçok farklı kültürel yapıdan olan, öğrenmek için gelmiş insanları biraraya getiren bir yer konumunda olmaktan ötürü gurur duymaktadır.

Okulumuz bünyesinde önlisans ve certifika porgramları eğitimi verilmekte ve 100 ü aşkın koleje transferler sağlanmaktadır. Okulumuz ’ Northwest Commission on Colleges and Universities ‘ akreditasyonuna sahiptir.

 

Toplam öğrenci sayınız nedir ve bunlardan kaçı yabancı öğrenci konumundadır?

 

Chemeketa her yıl 10,000 aşkın full time öğrenciye kaliteli eğitim sunmaktadır. Bunların içerisinde 30 farklı ülkeden 100 yabancı öğrenci vardır. 

 

Yabancı öğrencilere ne gibi hizmetler sunmaktasınız?

 

Chemeketa öğrencinin başarısına odaklı bir okuldur. Yabancı öğrencilerin eğitimlerini bütünleyen birçok hizmet ve servis sunmaktayız. Bunlardan bazıları;

 

• Havaalanı karşılaması,

• Konaklama ayarlaması,

• Oryantasyon,

• Sağlık hizmetleri,

• Yerel öğrencilerle konuşma pratiği için eşleştirilme,

• Öğrenci başarı programı,

• Akademik danışmanlık,

• Özel ders,

• Oregon bölgesinde aylık kültürel geziler,

• Kariyer planlama ve geliştirme.

 

Yabancı öğrencilere yönelik İngilizce hazırlık programlarınız mevcut mu?

 

Chemeketa Language and Culture Institute yabancı öğrencilere ingilizce eğitim ve akademik gelişim eğitimi vermektedir. İngilizce sınıflar başlangıç düzeyinden ileri düzeye kadar 6 kurdan oluşmaktadır.  

 

• 15-25 kişiden oluşan küçük sınıflar,

• Son teknoloji ile öğrenmeyi destekleyen Bilgisayar ve multimedya laboratuarları,

• Bireysel akademik danışmanlık,

• Yaz,kış,bahar ve güz dönemi başlangıç seçenekleri,

• Kısa veya uzun dönemli program seçenekleri,

• TOEFL puanı gerektirmeyen başvuru süreci.

Chemeketa Community College

 

Okulun bulunduğu bölgeyi kısaca anlatır mısınız?

Chemeketa Koleji Oregon eyaletinin başkenti Salem de yer almaktadır.

"Salem" kelimesi Arap kökenli huzur anlamına gelen ‘’Salam"  kelimeden türemiştir.

 Salem, Willamette vadisinin büyük çiftlikleriyle çevrili küçük,tarihi,yumuşak iklimli ve suç oranlarının en düşük olduğu şehirlerden biridir. Ağaçlı sokakları,nehir kenarı parkları ve merkezi alışveriş merkezlerine yakınlığı ile Salem 15,000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Salem latin,asyalı, avrupalı,pasifik adalarından gelen birçok yabancıyı bünyesinde barındıran ve bu sebeple farklı kültür harmonisi sunan bir şehirdir.  Şehirde kışlar çok sert geçmez, yazlar da çok sıcak olmaz. En fazla yağış Kasım ile Mart ayları arasında düşer ki bunlarda Oregon’un meşhur yeşil çiftlik ve ormanlarını oluşturur. Yaz ayları genelde kuraktır. Salem Pasifik okyanusundan ve hiking, kayak gibi aktivite yapma olanağı sağlayan Cascade Dağlarından yaklaşık 1 saat uzaklıktadır. Oregon’un en büyük şehir Portland yaklaşık bir saat uzaklıktadır. Portland uluslararası havaalanından Salem’e rahatlıkla ulaşım sağlanır.Salem ile alakalı daha fazla birgi için Salem Oregon Convention and Visitors Association web sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

Kampüs lokasyonu ve olanaklarından bahseder misiniz?

 

Chemeketa’nın Salem kampusü 50 hektarlık bir arazide 44 binadan oluşmaktadır.

Tüm binalar wireless ile donatılmıştır. Bilgisayar laboratuarları, kütüphaneler,yüksek teknolojik sınıflar ve merkezi konumda bulunuyor olması öğrencilere istedikleri an istedikleri her şeye ulaşımlarını kolaylaştırır.  

.

 

En popüler programlarınız hangileridir?

 

Muhasebe,İşletme, Bilgisayar bilimleri, Resim, Elektronik, Okul Öncesi Eğitim, Gazetecilik,Yönetim, Hukuk öncesi,Tıp öncesi, Mühendislik öncesi,Görsel İletişim,bağcılık gibi bölümler oldukça popülerdir. Lisans programlarına geçiş üzerine yoğunlaşan öğrenciler okulumuz bünyesinde önlisans programlarını tamamlayıp transfer olmaktadırlar. Böyle durumlarda daha çok sosyal bilimler, insan bilimleri, matematik hukuk/tıp/mühendislik öncesi programları tercih etmektedirler.

 

Okulunuzun en güçlü olduğu alan hangisidir?

 

Chemeketa öğrencilerin akademik ve kariyer fırsatlarını güçlendirmeyi hedef edinmiştir. Küçük sınıflarda, birebir ilgiye açık sınıf ortamı ve uygun fiyatlar öğrencilerin eğitimlerini kaliteli temeller üzerine kurmasını kolaylaştırmaktadır. Öğrencilere tüm aşamalarda yardım için buradayız. Uygun bölüme karar vermeleri,ilgili dersleri seçmeleri ve transfer işlemlerinde okullarla iletişime geçip tüm süreçlerin tamamlanmasıyla birebir ilgilenmekteyiz.Transfer öğrencilerimiz amaçlarına ve hedeflerine ulaşmak adına ulusal ve uluslararası alanda yüksek sıralamada yer alan birçok üniversiteye yerleşmişlerdir.

 

Başvuru koşullarınız nelerdir?

 

Genel başvuru koşulu olarak başvuru formunun doldurulması ve finansal yeterliktir. Eğer akademik program öncesi ingilizce eğitim alacaklarsa TOEFL şartı aramayız. Direk akademik programa başlayabilmek için de TOEFL, IELTS ve benzeri sınavlardan yeterli puanı sağladığını görmek isteriz.

 

Başvurular için en uygun zaman ne zamandır?

 

Chemeketa’ya başvuracak öğrencilerin yılda 3 kez başlangıç şansı vardır.  Tavsiyemiz başlangıç dönemlerinden 3 ay önce öğrencilerin başvurularını yapmalarıdır.

 

Bize yıllık eğitim ve yaşam giderlerinden bahseder misiniz?

Aşağıda oluşabilecek maliyetler için tabloyu bulabilirsiniz. Bu fiyatlar 9 aylık eğitim süresince oluşacak masrafları göstermektedir. 3 aylık tatil dönemindeki ve Amerika’ya gidiş-geliş uçak biletleri giderlerini kapsamamaktadır.

Konaklama&yeme,içme

$ 4,275.00 (9 ay)

Ulaşım

$ 450.00 (9 ay)

Kişisel  (giyim vs.)

$ 1,500.00 (9 ay)

Kitaplar

$ 1,000.00 (9 ay)

Okul kampusünden faydalanma bedeli

$ 1,101.00 (9 ay)

Eğitim ücreti

$ 8,460.00 (9 ay)

Sağlık sigortası

Paylaş:
Yazdır