• Chester Üniversitesi eğitim ve yaşam olanakları

 

Ülkedeki en eski eğitim kurumlarından biri olan Chester Üniversitesi 19. yüzyılın büyük başbakanı William Gladstone ve eski İngiliz Kilisesi Başpiskoposu gibi öncüler tarafından 1839 yılında kuruldu. Bugün 50’den fazla ülkeden gelen 16.000’den fazla öğrencisi ile yenilikçi ve modern bir okul olarak hizmet vermektedir.

Manchester ve Liverpool şehirlerine bir saatten az bir mesafede bulunan üniversite, Chester ve Warrington’daki iki ayrı kampusta 100 lisans ve lisansüstü program eğitimi vermektedir.

Rekabete dayalı ücretlendirme, burs ve yardım gibi uygulamaların gerçekleştirildiği okul, yaşam maliyetleri bakımından bütçeye en fazla uygunluk noktasında üçüncü sıradadır (The Sunday Times, 2012). Ayrıca okul, lisans düzeyindeki öğrenci istihdamına ilişkin olarak da mükemmel sayılabilecek rakamlara sahiptir: son istatistiklere göre, kurumun lisans istihdam başarısı, oranları bakımından kuzeybatı İngiltere’de ikinci, tüm İngiltere genelinde ise 25. sıradadır ve bu oranlarıyla Oxford Üniversitesi’nin önünde (yüzde 90.2), Cambridge Üniversitesi’nin ise çok az gerisindedir (yüzde 93.6).

Güzel şehirler bağlamında ise Chester şehri en hoş şehirlerden birisidir ve her turistin seyahat programı dâhilinde “mutlaka” görmesi gereken bir yerdir. Her yıl tüm dünya genelinde 8 milyondan fazla insan burada toplanıp Avrupa’da en iyi şekilde muhafaza edilmiş duvarlarla çevrili şehirlerden birini görmektedir. Chester, geniş alışveriş ve yemek seçenekleri, ayrıca gelişen sanayi kolları ile ünlü canlı bir şehirdir. Airbus, Bank of America, HBOS, Coca Cola Schweppes, Marx&Spencer, Tata, General Motors ve EA Technologies gibi şirketler üniversiteye oldukça yakın bir bölgede geniş ölçekli bir dizi faaliyet yürütmektedir.

Warrington, zengin tarihi ve mirası bakımından giderek genişleyen bir kasabadır. Chester ve Warrington’ın yakınında Cheshire kırsal bölgesi, Kuzey Galler, Snowdonia dağları ve District Gölü bulunmaktadır.

Akademik açıdan sahip olduğu güçlü yönler

Chester Üniversitesi bir kamu kurumudur, dolayısıyla devlete bağlı kuruluşlar tarafından düzenli olarak gözden geçirilip denetlenmektedir. Üniversitenin büyüme isteği ve akademik mükemmellik peşinde koşması karşılığını, üniversitenin önemli düzeyde seyreden araştırma oranlarının 2008 Araştırma Değerlendirme Faaliyeti’ni takiben uluslararası kalitede oluşu gerçeğinde bulmaktadır.

Üniversite, muhtelif ulusal yüksek eğitim kurumları arasında mevcut konumunu sürekli geliştirmiştir. Kendilerine ait kilit çalışma alanlarında sahip oldukları sahanın en üst noktasını temsil eden önemli ulusal gazete birliği tablolarında bir dizi konu öne çıkartılmaktadır. Örneğin coğrafya, Öğrenci Tatmini noktasında ülkede birinci sırada konumlanmıştır; Eğitim bölgede en iyi düzeydedir, İlk Öğretmen Eğitimi verilmesi noktasında ise ülke çapında 12. sıradadır. Hukuk ise öğrencinin öğrenimle ilgili tatmini noktasında ülke genelinde 6. sıradadır; ayrıca Toplumsal Çalışma ülke genelinde ayrıntılı bir nitelik kazanmak suretiyle 9. sırada konumlanmıştır.

Tesisler

Chester Üniversitesi, mükemmel çalışma ve dinlence tesislerine sahip bir okuldur. Bu tesisler arasında yaklaşık 300.000 kitap ihtiva eden bilgisayar destekli modern bir kütüphane, radyo/TV odaları, ses yalıtımlı prova/profesyonel kayıt stüdyoları gibi özel konu başlıklarına göre teşkil edilmiş tesisler, hastanelerin çalışma ortamını taklit eden bir klinik becerileri odası ile doku kültür tesisi içeren bir biyokimya laboratuarı bulunmaktadır.

Kampuslardaki geniş spor tesisi imkânları ayrıca her türlü hava durumuna elverişli bir spor sahası, spor merkezi, skuaş kortları, yüzme havuzu ve sağlıklı yaşam merkezi içermektedir. Üniversite, bunun dışında bilgisayar odaları, kitapçılar, bir dizi yiyecek-içecek mekânı gibi tesislere de sahiptir. Wi-Fi internetten tüm kampus genelinde ve öğrenci yerleşkesinde istifade edilebilmektedir. Bütün uluslararası öğrenciler son tarihleri bizim tarafımızca belirlenmiş olan başvurular üzerinden barınma imkânına kavuşma noktasında güvence altındadırlar.

Öğrenci hayatı

Chester, hem kampus içi hem de kampus dışında muhteşem bir deneyim sahibi olma imkânı sunmaktadır. Uluslararası Sosyal Yardım Memuru şehre geldiğinizde havaalanında sizi karşılayacak ve üniversitede kaldığınız süre boyunca size destek ve rehberlik hizmeti sunacaktır. Yeni arkadaşlar edinme noktasında size yardım etmek amacıyla yıl boyunca birçok sosyal ve gönüllülüğe dayalı organizasyonlar yapılmaktadır. Ayrıca Chester Öğrenci Birliği, 70’ten fazla kulüp ve dernek işletmektedir.

Kariyer ve İstihdam Ofisi, sizin kariyer beklentilerinizi geliştirmenizle ilgili olarak size yardım edecek, yarı zamanlı işlere girme ve staj programlarından faydalanma gibi konularda katkı sunacak, ayrıca CV’ler, başvurular ve mülâkat denemeleri gibi başlıklardaki yardımlar dâhil birebir tavsiyeler verecektir.

Detaylı bilgi için size en yakın ATLAS ofisine gelebilir veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

  • Paylaş: