Memorial Üniversitesi, Doğu Kanada’'nın en büyük ve kapsamlı üniversitesi. 4 kampüsünün  en büyüğü, Newfoundland ve Labrador bölgesinin başkenti St. John’s’ta bulunuyor. Üniversitenin en fazla tercih edilen lisans programları

Üniversitenin tarihi hakkında bize kısaca bilgi verir misiniz?

1925 yılında kurulan Newfoundland Memorial Üniversitesi, bugün Doğu Kanada’nın en kapsamlı ve geniş üniversitesi. 4 ayrı kampüsün en büyüğü New foundlander Labrador’un başkenti ST. John’s’da bulunuyor. Memorial’in Denizcilik Enstitüsü de St. Johns’ta ve enstitü  Kanada’nın en geniş ve kapsamlı denizcilik eğitiminin verildiği enstitüsü konumunda. Okulun Sir Wilfred Grenfell Koleji ise adanın batısında bulunan bilim ve liberal sanat eğitimini verildiği küçük kampüsünde. Ayrıca, Memorial’in İngiltere’de Harlow’da da bir kampüsü bulunuyor.

 

Öğrenci sayınız ve okulunuzdaki  uluslararası öğrenci oranı nedir?

15.400 lisans, 2.300 yüksek lisans öğrencimiz var. Öğrencilerimizin yüzde 6’sı uluslararası. Ayrıca Memorial Üniversitesi’nin 60.000’in üzerinde mezunu var.

 

Uluslararası öğrencilere yönelik ne gibi imkanlarınız var?   

Memorial’da eğitim alan öğrenciler Kanada’nın en iyi kütüphanelerinden, mükemmel bilgisayar laboratuarlarından ve birçok alanda uzmanlaşmış akademik danışma merkezlerinden yararlanabiliyorlar. Kampüs içinde okulun bir sağlık ve danışmanlık servisi bulunuyor. Uluslararası öğrenciler ayrıca Uluslararası Öğrenci Danışma Ofisi’nin (ISA) sağlık, akademik, finans, iş bulma, kültürel farklılıklar vb. konularda sunduğu hizmetlerden de faydalanabiliyorlar.

 

Uluslararası öğrenciler için İngilizce kurslarınız var mı?

Memorial Üniversitesi, İngilizcesi orta seviyenin üzerinde olan ve üniversitenin derece programına başvurmak isteyen öğrencileri için, İngilizcelerini bölüme başlayabilmek için üniversitenin istediği seviyeye getirebilecekleri 12 haftalık yoğun İngilizce programı sunuyor. Bu program öğrencileri İngilizce alacakları üniversite eğitimi için çok yönlü hazırlıyor. Öğrenciler dil eğitimi başvurusu yaptıklarında üniversite eğitimi için de başvurularını yapabilir ve okuldan şartlı kabul alabilirler. Detaylar için http://www.mun.ca/elss/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Üniversitenin bulunduğu şehir, öğrenciler için uygun bir şehir mi?

St. John’s, Newfoundland ve Labrador bölgesinin başkentidir. Kuzey Amerika’nın en eski şehridir ve yaklaşık 200 000 nüfusa sahiptir. Okyanusa kadar uzanan dağlarla, müthiş harmanlanmış bir tarihle ve modern dinamik kültürle çevrilmiştir. Bölgenin ana endüstrisi okyanus aşırı petrol ve gaz gelişimi, demir ve nikeldir. Newfoundland 2007 yılında en büyük ekonomik büyüme sağlayan ülke olmuştur.

 

Kampüsünüzdeki olanaklar neler?

Memorial Üniversitesi şehrin merkezinde; bankalara, alışveriş merkezlerine, restoranlara ve eğlence mekanlarına kolayca ulaşılabilen bir noktada kurulu. Havaalanına sadece 15 dakika uzaklıkta.

 

Burs olanaklarınız neler?

Üniversitemize başvuran her uluslararası öğrencinin başvurusu otomatik olarak akademik başarılarına göre burs için de değerlendiriliyor. 2000 veya  3000 $ CAD tutarında burslar veriliyor.

 

Sunduğunuz lisans programları içinde en fazla tercih edilenler hangileri?

İşletme, Ticaret, Uluslararası İşletme, Mühendislik, Fen Bilimleri ve Sanat programları.

 

Üniversite hangi alanda daha iddialı?

Bütün bölümlerde iddialıyız. Ancak Mühendislik Lisans Programı ülkede en çok akredite almış program. İşletme programlarımız da uluslararası öğrenciler arasında oldukça popüler.

 

Kabul şartlarınız genel olarak neler?

Lise diplomasında genel ortalama 5 üzerinden 3.5 istenir. Ayrıca 5 akademik konuda da 10 üzerinden 7 ortalama istenir. İngilizce yeterliliği için aşağıdakilerden birinin olması yeterlidir:

1- Öğrencinin eğitiminin son 3 yılını İngilizce eğitim verilen bir okulda almış olması, 2- TOEFL 550 (kağıt üzerinde), 213 (bilgisayar ortamında), 79 (İnternet ortamında / IBT), 3-IELTS 6.5 ortalama (Yazma ve okumada en az 6 alınmalı). Detaylar için www.mun.ca/regoff adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Başvuru yapmak için en uygun zaman nedir?

Lisans başvuruları için son başvuru tarihi sonbahar dönemi için 1 Mart, kış dönemi için 1 Ekim, İlnagar dönemi için 1 Şubat.

 

Eğitim ve konaklama ücretleriniz nedir?

Eğitim ücreti: $ 8800 CDN ( 2 sömestrde 10 ders)

Konaklama ücreti: $ 5466 CAD (çift kişilik odada, 19 öğün yemek / haftalık)

 

Eklemek istedikleriniz?

Memorial Üniversitesi 200 öğrenci kulübü ve derneğine ev sahipliği yapıyor. ACE Memorial, çeşitli milli ve uluslararası ödül almış, işletme öğrencilerinden oluşan büyük bir grup. Bu ödüller, liselerde finansal okuma ve yazmayı artırmayı hedefleyen 2007 HSBC Finansal Eğitim Kupası BEGIN (Newfoundland ve Labrador’da İş Eğitimi Büyümesi) ve ACE’ye New York’ta SIFE Dünya Kupası’nı kazandıran ulusal SIFE (İşletmede Öğrenci Özgürlüğü)  şampiyonası.

  • Paylaş: