Times’a göre 2008 yılında dünyanın 37.üniversitesi olan Sydney üniversitesi ile görüştük. Dergimizin bu ay ki haberler bölümünde de duyurduğumuz gibi artık Sydney Üniversitesi’nin Türkiye’de tek temsilcisiyiz

Times’a göre 2008 yılında dünyanın 37.üniversitesi olan Sydney üniversitesi ile görüştük. Dergimizin bu ayki haberler bölümünde de duyurduğumuz gibi artık Sydney Üniversitesi’nin Türkiye’de tek temsilcisiyiz. Avustralyanın ilk üniversitesi özelliğini de taşıyan Sydney Üniversitesi’nin Uluslararası Pazarlama Müdürü Charles Tyler ile görüştük ve üniversite hakkında merak ettiğiniz birçok soruya bakın ne yanıtlar aldık.

 

 

 • Bize kısaca okulunuzdan bahseder misiniz?

 

 

1850’de kurulan Sydney Üniversitesi Avustralya’nın ilk üniversitesi ve araştırma enstitüsüdür. Okulumuzun uluslar arası tanınırlığı ve saygınlığı oldukça fazladır ve daha çok araştırma ağırlıklı bir okuldur. Uluslar arası veriler de okul saygınlığını kanıtlarcasına Sydney Üniversitesini dünyanın en iyi Üniversiteleri arasında yer almaktadır. 2008 yılında Times sıralamasında dünyanın en iyi 37. okulu seçildi ve Avustralya’nın en iyi 8 okulu olarak tabir edilen ‘Group of Eight’ yer almaktadır.

Prestijli bir birlik olan ‘Association of Pacific Rim Universities ‘( Pasifik kıyısına dahil Üniversiteler birliği ) Avustralya’dan kayıtlı 3 okulundan biridir.

Okulumuzdaki akademik ve eğitim kaynaklarımız çok gelişmiştir ve Avustralya’nın en büyük üniversite kütüphanesine, bilgisayar ve araştırma olanaklarına sahiptir.

 

 

 • Lisans ve yüksek lisans öğrenci sayınız ve bunun içerisindeki yabancı öğrenci oranı nedir?

 

 

46,054 toplam öğrenci

15,349 Yüksek lisans öğrencisi

30,705 Lisans öğrencisi

Bunlar içerisinde;

9,917 uluslararası öğrenci  (%21.5)

 

 

 • Yabancı öğrencilere ne gibi hizmetler sunmaktasınız?

 

 

Yabancı öğrencilerin eğitime adapte olabilmeleri ve eğitim esnasında karşılaşabilecekleri zorluklarda yardımcı olabilmesi adına okulumuzda birçok alanda kayıt aşamasından mezuniyete kadar-ve hatta mezuniyet sonrasında sonrasında ; çok geniş çaplı öğrenci destek merkezlerimiz bulunmaktadır. Bunlar içerisinde yabancı öğrenciler için dizayn edilen bilimsel hazırlık programı ( foundation),İngilizce eğitim programları, öğrenci servisi, bilgi ve sosyal yardım servisleri,kariyer danışma,staj ayarlama vs.

 

 

 

 • Okulunuz bünyesinde yabancı öğrenciler için "English as a Second Language" ( İngilizce dil eğitim programı) mevcut mu?

 

 

The Centre for English Teaching (CET) okulumuzun İngilizce eğitim merkezidir. CET’de verilen İngilizce programları Akademik İngilizce,Genel İngilizce ve Grup İngilizce programlarından ibarettir ve birinci sınıf kalitededir. CET, Avustralya’daki dil okullarının kalitesini gösteren NEAS akreditasyonuna sahiptir.

 • Bize biraz okulun bulunduğu şehirden bahseder misiniz?

 

Sydney Avustralya’nın en heyecan verici şehridir. Dünyanın en güzel limanlarından birinin yanı başında kurulu an şehrin hemen merkezinde altın kumsalları bulabilirsiniz. Bu yönleriyle her fırsatı içinde barındıran bir dünya şehridir. Bünyesinde barındırdığı 200 farklı milletiyle gerçek bir global merkez olmasının yanı sıra aradığınız her tür yemeği,kültürü,dili bulabileceğiniz ve tüm bunların bir harmoni şekilde bir arada,bir bütün olarak var olmasıyla herkesin yaşamak isteyeceği bir şehir konumundadır.

2007 yılında  Sydney dünyanın en güzel şehri seçilmiştir.(Traveler Magazine)

Gene 2008 yılında Londra, Paris, New York gibi şehirler içerisinden; güvenlik, yaşam maliyetleri, temizlik ve sıcakkanlılık gibi kriterleri göz önünde bulundurularak dünyanın en güzel şehri seçilmiştir.  

 

 

 • Okul kampus olanaklarınız nelerdir?

 

 

Ana kampüsümüz şehir merkezinden 5 dakika ve muhteşem plajlardan 20 dakika uzaklıktadır. Ana merkezin hemen yanı başındaki Glebe ve Newtown semtleri öğrenci yaşam merkezleridir. İçerisinde birçok trend mağazayı barındıran, kafe ve restoranlarıyla,tarihi binaları,bahçeleri ve çimenlik alanlarıyla zarif ve geleneksel bir atmosfer oluşturmakta bu da öğrenciler tarafından çok etkileyici bulunmaktadır.  Merkez kampüs dışında 6 farklı kampüslerimiz de Sydney merkezi içerisinde bulunmaktadır. Tüm kampüslere toplu ulaşımla rahatlıkla ulaşılabilir. Akademik ve eğitim olanakları olağanüstü gelişmiş,Avustralya’nın en büyük üniversite kütüphanesine sahip,spor ve rekreasyon merkeziyle de öğrencilere eğitim dışında da geniş imkanlar sunan bir okuldur.

 

 

 • En popüler programlarınız hangileridir?

 

 

Yabancı öğrenciler için en popüler programlarımız;

 

İşletme / Ticaret

Sağlık bilimleri

Mühendislik ve IT

Toplum ve insan bilimleri

Fen bilimleri

 

 

 

 • Sydney Üniversitesinin en güçlü olduğu alan hangisidir?

 

 

Toplum ve insan bilimleri

Fen bilimleri ve teknoloji

Sağlık ve medikal araştırmalar

İşletme/ Ticaret

 

 

 • Okulunuzun genel giriş koşulları nelerdir?

 

 

Lisans programları genel başvuru koşulları için ;

http://www.usyd.edu.au/fstudent/international/undergrad/apply/int_entry.shtml

 

Master programları genel başvuru koşulları için ;

http://www.usyd.edu.au/fstudent/international/postgrad/coursework/admissions/index.shtml

 

 

sitelerini inceleyebilir,detaylı bilgi için tek Türkiye temsilcimizi Atlas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şubeleriyle görüşebilirsiniz.

 

 

 

 • Başvuru için en uygun zaman ne zamandır?

 

Başvurular her zaman yapılabilir. Fakat değerlendirme ve vize süreci uzun sürebildiğinden başlangıç tarihinden bir hayli önce başvurunun içeri girmiş olmasını,aynı şekilde programın dolmuş olma ihtimalini de göz önünde bulundurarak erken başvuru yapılmasını tavsiye ederiz.

Son başvuru tarihleri de;

·         Mart dönemi için ; 31 Ekim*

·         Temmuz dönemi için; 30 Nisan

Geç başvurular da olabildiğince değerlendirilir. Bazı programlarda belli bir kontenjan durumu söz konusu olduğundan son başvuru tarihinden önce başvuru yapılması önerilir.

* Diş hekimliği ve tıp programları için son başvuru daha erken olabilmektedir.

 

 • Yabancı öğrenciler için eğitim ve konaklama ücretlerinden bahseder misiniz?

 

Eğitim ücretleri değişken olabildiği için tüm programların ücretlerini aşağıdaki linklerden bulabilirsiniz.

 

 

Lisans programları ücretleri:

http://www.usyd.edu.au/fstudent/international/undergrad/costs/index.shtml

 

Master programları ücretleri:

http://www.usyd.edu.au/fstudent/international/postgrad/costs/index_cw.shtml

 

Konaklama maliyetleri de değişken olabilmekte fakat genellikle haftalık konaklama giderinin A$ 170 - A$350 arası olacağını söyleyebiliriz.

 

 • Mezunlara özel aktivite veya servisleriniz mevcut mu?

 

Okulumuz mezunlara yönelik birtakım olanaklar geliştirmiştir. Mezunları hayat boyu mail ve arkadaş bulma hizmetlerinden yararlanmaları, okul spor ve kütüphane olanaklarından faydalanmasını mümkün kılmaktadırlar. Dünyanın neresinde olursanız olun Sydney Üniversitesi, Sydney ile aktif kontak kurmanızı ve onun sunduğu mükemmel olanaklardan yararlanmanızı sağlar.

 • Paylaş: