Johnson & Wales University, öğrencilerine sağladığı staj imkanları, en az 15 yıl profesyonel yaşam deneyimine sahip akademik kadrosu, iş yaşamının gereklerine göre yenilediği programları ve mezunlarının yüzde 98’ini işe yerleşti

Johnson & Wales University, öğrencilerine sağladığı staj imkanları, en az 15 yıl profesyonel yaşam deneyimine sahip akademik kadrosu, iş yaşamının gereklerine göre yenilediği programları ve mezunlarının yüzde 98’ini işe yerleştirmesiyle “Kariyer Üniversitesi” unvanını taşıyor. Üniversitenin Türkiye Sorumlusu Irmak Çağdaş Otraç anlattı.

 

Üniversitenizin sitesindeki sloganı "Kariyer Üniversitesi". Neden?

Üniversite yıllardır endüstriden büyük isimlerle güçlü ilişkiler kurarak öğrencilerine sınıf içi eğitim yanında staj ve işbirliği imkanları sunuyor. Mezuniyet sonrası öğrencileri işe yerleştirme oranımız çok yüksek (yüzde 98), hatta Kariyer Eğitimi veren en iyi 18 üniversiteden biri olarak gösteriliyoruz. Bu nedenle America’s Career University® unvanına layık görüldük.

 

Mezunlarınızın işe yerleşmesini nasıl sağlıyorsunuz?

Her yıl kampüs dahilinde düzenlenen kariyer fuarına 275 ten fazla firma katılıyor ve son sınıf öğrencileri ile görüşme yapıyor.  Bu tip sosyal ağ kurma olanakları ve J&W nun endüstri ortakları ile olan ilişkileri  mezunlar için çok büyük avantajlar sağlıyor. Üniversitemiz, değişen iş ortamına ayak uydurabilmek için için endüstri ortaklarından aldığı geri bildirim doğrultusunda her 2 yılda bir ders programını yeniliyor. Fakülte kadrosu alanlarında en az 15 yıl profesyonel olarak çalışmış kişilerle destekleniyor. Yabancı öğrenciler için kampüs dahilinde herkese is olanağı sağlanmaya çalışılıyor.

 

Üniversitenizle ilgili genel bilgiler neler?

J&W 1914 de Providence, RI da kuruldu. Bugün ABD’de 4 farklı kampüse ve 1,000’i yabancı toplam 16,000’den fazla öğrenciye sahip.

 

Üniversitenizin uzmanı olduğu, özellikle iddialı olduğu alanlar neler?

Üniversitemiz işletme, teknoloji ve turizm alanlarında eğitim veriyor. İlk 10’da yer aldığı alan Turizm İşletmeciliği. Amerika’da akademik sıralamada Turizm İşletmeciliği veren üniversiteler arasında 6’ncı sırada yer alıyor. Kampüs büyüklüğü bakımından (kampüs dahilindeki Amerikan Express seyahat acentesi, Radisson Oteli, J&W Inn Oteli ile) dünyanın en büyük Turizm Otelcilik Üniversitesi. Culinary alanında derece vermeye başlayan ilk üniversite (1970 lerde) J&W dir. Akademik sıralamada da dünyanın en iyi 2 programından birine sahibiz. 

 

Uluslararası öğrenciler için sağladığınız hizmet ve imkanlar neler?

Uluslararası öğrenciler ilk geldiklerinde havaalanında karşılanıp iki gece otelimizde ücretsiz ağırlanırlar. Yurtta kalacak olanlar yurtlara, ev isteyenler kampüs dışındaki evlere yerleştirilirler. Ev bulma, ev arkadaşı bulma, doğalgaz, elektrik, telefon bağlama işlemlerini de ücretsiz hallediyoruz. Öğrenciye bankada hesap açıyor, alışverişe birlikte çıkıyoruz. Öğrencilere tam gün ücretsiz oryantasyon veriyor, kampüs dahilindeki işlere nasıl başvuracaklarını anlatıyoruz. Her öğrencinin bir akademik, bir kariyer danışmanı oluyor. Learning Center öğrencilerin takıldıkları, zorlandıkları alanlarda ücretsiz özel ders veriyor.

 

İngilizce hazırlık programlarınız var mı?

Hazırlık programı okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere 4 ana alana ayrılıyor. Sınıflar 18-20 kişilik. 

 

Kampüs yerleşimini ve kampüs imkanlarını anlatır mısınız?

Kampüsler ve özellikleri şöyle:  

- Providence, Rhode Island

ABD nin yaşanacak en güzel şehirlerinden seçilen Providence, 12 üniversitesi ile tam bir öğrenci şehri. Şehirde her türlü kültürel ve sportif aktivite mevcut. Providence, araba ile Boston a 45 dakika, New York a 3 saat uzaklıkta.

 - North Miami, Florida

Özellikle Turizm İşletmeciliği okuyacak öğrenciler için sınırsız olanak sunan Miami dünyanın sayılı turizm cennetlerinden biri.

- Denver, Colorado

Amerika’nın en hızlı gelişen şehirlerinden biri olan Denver hem spor faaliyetleri hem de kültürel faaliyetleri bakımından öğrencilere büyük ayrıcalıklar sunuyor.  Çok Türk öğrencinin olmadığı bir şehirde okumak isterseniz Denver sizin için ilk seçenek olmalı.

- Charlotte, North Carolina

ABD’deki Fortune 500 firmalarının yüzde 80’inin bu şehirde bulunduğu düşünülürse staj ve mezuniyet sonrası çalışma olanakları bakımından Charlotte çok cazip.

 

Üniversitenizin genel kabul şartları neler? Üniversitenizde eğitim almak isteyen öğrenciler başvurularını ne zaman göndermeli?

Eylül döneminde üniversiteye başlamak isteyen öğrencilere mart sonu başvurmuş olmalarını tavsiye ediyoruz. Türkiye’de vize işlemleri uzun sürmediği için daha geç gelen başvurular da işleme alınıyor. Lise öğrencilerinin diplomalarında en az 2.7 not ortalaması görmemiz gerekiyor.  Üniversiteden transfer olacak öğrencilerin de hem lise diplomalarının en az 2.7, hem de üniversite notlarının en az 2 olması şart. 3.62 ve üzeri not ortalaması gösteren öğrencilere 2,000 dolardan başlayan ve 5,000 dolara varan her yıl yenilenen burslar veriliyor. İngilizce yeterlilik için TOEFL ibt’den 80 ya da IELTS’ten 6.5 isteniyor. Yeterli İngilizcesi olmayan öğrencilere Providence kampüsümüzde İngilizce hazırlık veriliyor.

 

Uluslararası öğrencilere yönelik burs imkanlarınız neler?

B ve üzeri not ortalaması sağlamış öğrencilere 2,000 dolardan başlayan 5,000 dolara varan her yıl yenilenen burslar veriliyor.

  • Paylaş: