1895 yılında ilk uluslararası mezunlarını veren Ohio Üniversitesi’nin en popüler programları iletişim, mühendislik, işletme ve uluslararası ilişkiler olarak sıralanıyor. 

250 lisans, 170 master, 50 doktora programı olan üniversite

 

Mezunlarının başarısıyla ABD’de 4. sırada

 

1895 yılında ilk uluslararası mezunlarını veren Ohio Üniversitesi’nin en popüler programları iletişim, mühendislik, işletme ve uluslararası ilişkiler olarak sıralanıyor. Ohio Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Vicki Seefeldt West, gazetecilik ve MBA programlarında ABD’deki en iyi 10 üniversiteden biri olduklarını söylüyor.

 

Üniversitenizin tarihçesinden kısaca bahseder misiniz?

1804 yılında kurulmuş olan Ohio Üniversitesi, Merkezi Kuzey Kolej ve Okullar Birliği tarafından resmen tanınan bir kurum. Üniversitemiz ABD’deki en başarılı devlet üniversiteleri arasında yüzde 2’lik dilim içinde yer alıyor. Birleşik Devletler’de mezunlarının başarılarıyla ise 4’üncü sırada. Ana kampüsümüz Athens, Ohio’da. Ayrıca 6.000 öğrencinin bulunduğu 5 kampüs daha bulunuyor. Üniversitede 250’den fazla lisans, 75’ten fazla alanda 170 master programı ve 50 doktora programı var.

Üniversitenizin yer aldığı Athens şehrinin özellikleri neler?

Athens tipik bir Amerikan üniversite şehri. Küçük şehir konukseverliği ile büyük şehir olanakları, herkesi sıcak karşılayan ileri görüşlü bir nüfusu var.

Öğrenci sayınız nedir?

Yaklaşık 20.000 öğrencimiz var. Bunların 17.000’i üniversite, 3.000’i master öğrencisi.

Üniversitenizde ki uluslararası öğrenci sayısı hakkında bilgi verebilir misiniz?

1895 yılında ilk uluslararası mezunlarımızı verdik. Şu anda 100 fazla ülkeden yaklaşık 1.200 uluslararası öğrencimiz var. Lisans sınıflarının ortalama mevcudu 24.

Üniversitenizde proje yapılabilecek alanlar hangileri?

Bütün seviyelerde yenilik yanlısı araştırmalar ve yaratıcı fırsatlar mevcut. Bu alanlar gazetecilik, biyoteknoloji, radyo yayını, ekonomi, eğitsel yazılım, film, uluslararası ticaret, mikroskopik nesnelerin imalatı ve ölçümü teknolojisi, telekomünikasyon, ulaşım ve kamu işleri.

Akademik takviminiz nedir?

Sonbahar, kış, ilkbahar dönemleri 10-12’şer hafta sürüyor. Yaz dönemi 5 haftalık 2 devreden oluşuyor. 6 haftalık kış tatili Kasım sonu yeni yıla doğru yapılıyor.

Üniversitenizdeki kültürel aktiviteler neler?

Canlı sanat toplulukları, çeşitli spor aktiviteleri, uluslararası öğrenciler tarafından düzenlenmiş aktiviteler ve Athens Uluslararası Film Festivali düzenleniyor.

Programlarınız arasında popüler olanlar hangileri?

İletişim, mühendislik, işletme, uluslararası ilişkiler popüler programlarımız. Ayrıca gazetecilik ve MBA programlarında ABD’deki en iyi 10 üniversiteden biriyiz.

Üniversite kapsamındaki akademik kaynaklar neler?

Kapsamlı kütüphane, kablosuz internet bağlantısı, yaklaşık 65 bilgisayar laboratuvarı, öğrenci yazı merkezi. Ayrıca tenis kortu, golf kursu, bisiklet ve koşu alanı mevcut.

Üniversiteye genel giriş şartlarınız neler?

* Kendi ülkesinde ilkokul, ortaokul, lise eğitimini tamamlamış olmak,

* 3.0 (B) genel not ortalamasına sahip olmak,

* Gerekli minimum TOEFL skorunu sağlamak (Tam zamanlı akademik programlara kabul edilebilmek için TOEFL 550 / 213 / 80 ya da IELTS 6,5)

* Ya da öğrenciler üniversitemiz tarafından İngilizce sınavına tabi tutulur ve skor yetersizse OPIE’ye yerleştirilirler.

* Burs başvurusu yapılacak olanlardan SAT ve ACT sınavı istenir.

2010-2011 tahmini fiyatları nedir?

Lisans:

Okul ücreti (9 ay): 17.977 $

Oda (kahvaltı ve akşam yemeği dahil): 8.815 $

Sağlık sigortası: 918 $

Kitap ve materyal ücreti: 922 $

Kişisel harcamalar (9 ay): 2.867 $

Toplam: 31.499 $

Master:  

Okul ücreti (9 ay): 15.597 $

Genel masraflar (okul imkanlarından yararlanma): 1.879.$

Yaşam gideri (9 ay): 10.543

Sağlık sigortası: 918 $

Toplam: 27.771 $

Burs imkanları sağlıyor musunuz?

Lisans öğrencileri için;

500 – 8.000 $ arasında okulumuzun öğrencilere sağladığı Merit bursu var. SAT skoruna bağlı olarak rekabet sonucu hak kazanılan bu bursa sadece sonbahar döneminde başlayacak öğrenciler başvurabiliyor. İlk yıl için burs almaya hak kazanamayanlar, 1 yıllık kredi sayısını tamamladıktan sonra ‘upper-class’ burslarına başvurabiliyorlar.

Master öğrencileri için;

Yıllık yaklaşık 2.000 master öğrencisine burs imkanı sağlanıyor.

Burs kısmı burs şeklinde veriliyor.

  • Paylaş: