Amerika’nın Ohio bölgesinde bir sanat şehridir Cleveland ve bu şehirde yer alan prestijli üniversitelerden Cleveland State Üniversitesi yetkilisi Sayın Regina Motiejunas ile görüştük ve üniversite hakkında detaylı bilgiler öğrendik.

Amerika’nın Ohio bölgesinde bir sanat şehridir Cleveland ve bu şehirde yer alan prestijli üniversitelerden Cleveland State Üniversitesi yetkilisi Sayın Regina Motiejunas ile görüştük ve  üniversite hakkında detaylı bilgiler öğrendik.

 

Bize okulunuzdan bahseder misiniz?

 

1964, yılında kurulan Cleveland State University (CSU) Cleveland, Ohio merkezde Erie nehrinin kenarında yer almaktadır. 

Cleveland State University içerisinde 6 fakülte bulunmaktadır. Bunlar; Fen edebiyat & Sosyal bilimler, Bilim, Eğitim & Sosyal Servis, İşletme, şehir sorunları ve Mühendislik. 

Bu fakültelerde toplam 70 lisans,36 mastır ve 11 doktora programı sunmaktayız.

Okulumuz full-time öğrencilerinin %98 i bölümlerinin en iyileri arasından seçilmektedir.

 

Toplam öğrenci içerisindeki yabancı öğrenci oranınız nedir?

 

CSU bünyesinde şu an 16,000 öğrenci yer almaktadır. Bunlardan 800 ü, 88 farklı ülkeden gelmektedir. 

 

Yabancı öğrencilere sunduğunuz imkanlar nelerdir?

 

Yabancı öğrenciler okul içerisinde gerek kişisel gerekse akademik gelişim için birçok imkana sahiptir. Yabancı öğrencilere hizmet veren’ The Center for International Services and Programs (CISP)’ bünyesindeki çalışanlar yabancı öğrencilerin ihtiyaçlarını anlama ve cevap verme amacıyla her türlü donanıma sahiptirler. 

 

Yabancı öğrencilerin İngilizce eğitimi alabileceği dil enstitünüz var mı?

 

Bu tarz programlarımız var ve bunlar aslında birçok seçenek sunuyorlar. Lisans düzeyi ve yüksek lisans düzeyindeki öğrenciler için farklı dizayn edilmiş yoğun İngilizce programlarımız mevcut. Hatta akademik eğitimleri devam ederken destek olabilecek programlarımız dahi mevcut. Dil enstitümüz akademik programlara başvuracak fakat yeterli İngilizce düzeyini gösteren sınava ( TOEFL, IELTS gibi) girmemiş öğrenciler için de iyi bir seçenek olmaktadır.

 

Okulun bulunduğu bölgeden bahseder misiniz?

 

Cleveland, sanat yönü ile tanınan bir şehirdir. Tiyatroları, operası, orkestrası, müzeleri, filmleri ve daha fazlası ile dopdoludur. Aynı zamanda spor takımları ile de ünlüdür, beseball, hokey, futbol ve basketbol takımları oldukça başarılıdır. Erie nehir etrafına bulunan parklar bisiklet, hiking, balık tutmak ve yelken sporları gibi birçok alternatif için idealdir.

Cleveland ayrıca çok cana yakın bir şehirdir. 117 farklı etnik grubu bünyesinde barındıran tarihi şehirde her yıl piknikler, festivalle ve sergiler düzenlenmekte, farklı milletten birçok grup bir araya gelmektedir. Rock müzik tarihindeki yerimizde gurur duyar ve bunun devamı niteliğinde her yıl canlı konserler düzenleriz. Rock&Roll müzesi şehrimizde yer almaktadır.

Cleveland aynı zamanda çok ekonomik bir şehirdir ve 2006 yılında Tripadviser.com sitesinde en uygun tatil yerleri içerisinde ilk 10 da yer almıştır.

 

Kampus olanaklarınızdan bahseder misiniz?

 

CSU dinamik kentsel bir kampüse sahiptir. 85 dönüm arazi içinde yer alan okul, eğitim, araştırma, konaklama ve rekreasyon amacıyla kullanılan farklı 40 binadan oluşmaktadır. Okul içerisinde 100 den fazla öğrenci organizasyonu bulunmaktadır. Bunlar akademik, sosyal, profesyonel veya spor alanında faaliyet gösteren çeşitli kulüplerdir. Kampüs içerisinde yer alan yurdumuz da hem Amerikalı hem yabancı öğrencileri barındırmaktadır.

.

Burs olanaklarınız nelerdir?

Okulumuzda gerek eğitimi devam eden gerekse yeni kayıt yaptıracak lisans öğrencilerine tam eğitim bursları mevcuttur.

Kriterleri: 75  lisans öğrencisine verilecek baºarı bursudur. SAT 1950 veya okudukları lisede %10 lük derecesi olanlara verilecektir.  .
Burs
adedi: 75 öğrenci
Burs biçimi: Full eğitim bursu ve eğitim meteryalleri.
Devamlılık: 3,5 ve üzeri ortalama devam ettirildiği sürece devam etmektedir.
 

En popüler programlarınız hangileridir ?

Lisans: İletişim,Uluslar arası İşletme,Müzik,Film ve Dijital Medya ( Ohio’da tek),bilgisayar mühendisliği,Makine mühendisliği,Spor Yönetimi, Biomedikal teknoloji

 

Yükseklisans: İşletme, Elektrik mühendisliği, Yazılım mühendisliği, Kamu Yönetimi,Sağlık Bilimleri,Kimya, Bioloji, Spor Yönetimi

 

CSU en güçlü olduğu alan hangisidir?

 

Hem lisans yükseklisans programlarında en güçlü olduğumuz alanlar İşletme ve mühendislik fakültelerimizdir.

 

Giriş koşullarınızdan bahseder misiniz ve ne zaman başvuru yapılmalıdır?

 

- TOEFL ; minimum 65  veya IELTS; 6.0

- Lisans başvurularında burs için başvurmadığı sürece öğrencilerin SAT sınav skoru sunması gerekmemektedir. Fakat master başvurularında programa göre değişebilen GRE veya GMAT istenmektedir.

- Transkripts

- 2 akademik referans

- Finansal yeterlilik belgesi

 

Güz dönemi için en geç 15 Mayıs’a kadar başvurunun gönderilmiş olması gerekir. Bahar dönemi için de 1 Kasım’ı geçirmemek gerekir.

 

Yabancı öğrenciler için eğitim ve yaşam giderleri nelerdir?

 

Lisans öğrencileri;

 

Eğitim: 10000-15000 USD arası

Konaklama: 3200-5000 USD arası

Kitap ve materyaller: 1000 USD

Sağlık sigortası: 1158 USD

Ulaşım: 250 USD

Kişisel harcamalar: 1800 USD

 

 

Yüksek lisans öğrencileri;

 

Eğitim: 13500 USD arası

Konaklama: 3200-5000 USD arası

Kitap ve materyaller: 1000 USD

Sağlık sigortası: 1158 USD

Ulaşım: 250 USD

Kişisel harcamalar: 1800 USD

 

 

Üniversite ve programlar hakkında detaylı bilgi için danışmanımız Sevilay Arısoy ile görüşebilirsiniz; sevilay@atlasedu.com

  • Paylaş: