• Amerika'da Sertifika Eğitimi ve Sertifika Programları
  • Amerika'da Sertifika Eğitimi ve Sertifika Programları

Amerika'da Sertifika Eğitimi Nasıl Alınır?

Yurtdışında mesleki açıdan kendini geliştirmek isteyen veya farklı bir sektöre geçiş yapmayı arzu eden kişiler için teoriden çok iş hayatına yönelik eğitim veren bu programlar özellikle Amerika Birleşik Devletlerinin seçkin üniversitelerinde sunulmaktadır. Sertifika programları Amerika da iyi bir üniversitede, herhangi bir sebepten ötürü Master yapmak  için yeterli zamana sahip olmayan veya mali açıdan karşılayabilecek güçte olmayan kişiler için de ideal bir yurtdışı eğitim seçeneğidir.

University of California Berkeley ve University of California Los Angeles (UCLA) bu programlara katılabileceğiniz en seçkin iki okuldur.  Genel işletmeden; ekonomi, pazarlama, finans ve  insan kaynakları  gibi dallara,  IT’den, proje yönetimi, tasarım, turizm, fotoğrafçılık, film yapımcılığı, müzik gibi  daha birçok farklı alanlara, geniş bir yelpazede seçenekler mevcuttur.

Akşam sertifika programları

Akşam sertifika programları genel olarak 9 ay ve üzeri bir sürede tamamlanmaktadır ve bazen katılımcıya eğitim içerisinde kısa dönemli  staj olanakları sağlanır, programın  en önemli özelliğiyse, program bitiminde  elde edilen 12 aylık tam zamanlı çalışma iznidir. Amerika da 9 ay ve üzeri katıldığınız herhangi bir sertifika programı sonrası  OPT (Optional Practical Training)hakkı otomatik olarak kazanılmaktadır fakat  bu süreç içerisinde iş bulmak  tamamen kişinin kendi çabasına  kalmıştır.

Bu programların uluslararası öğrencileri kabul ederken baktıkları kriterler ve istedikleri dökümanlar ise şu şekilde sıralanabilir; üniversite diploması, not dökümü, TOEFL skoru (80 IBT) , özgeçmiş, niyet mektubu ve 2 adet referans (1 adet akademik varsa 1 adet işverenden olması tavsiye edilir). Üniversite mezunu olmayan kişilerde 5 yıl ve üzerinde kayda değer bir deneyime sahip ise (deneyim elde edilen alanın yurtdışı eğitim yapılacak alanla alakalı olması istenir) programa başvuruda bulunabilirler.  Tüm bunların dışında akşam sertifika programlarının katılımcıya sağladığı bir diğer avantaj ise ücretinin ekonomik olmasıdır.  UCLA in bir yıllık sertifika programları 6000 $ civarındadır. Programların akşam saatlerinde verilmesinin en önemli sebebi ise katılımcıların çoğunlukla Amerikalı çalışan kesimden oluşmasıdır. Bu sebepten ötürü uluslararası öğrencilerin ileri seviyede İngilizce bilgisine sahip olması en önemli kriterlerden biridir.

Gündüz Sertifika programları

UCLA sadece akşam sertifika program seçenekleri ile karşımıza gelirken, UC Berkeley kısa dönemde tamamlanabilecek sadece uluslararası öğrencilere yönelik  full time program seçenekleri de sunmaktadır. Kısa dönem sertifika programları (International Diploma Program) , 4 ay gibi kısa bir süreç içerisinde tamamlanır. Program süresince başarı gösteren öğrencilere dilerlerse yine 4 ay süreli orta veya büyük ölçekli şirketlerde tam zamanlı  maaşsız staj olanakları sunulur. Bu staj programlarına katılabilmek için katılımcının sağlaması gereken tek şart ise IDP programını minumum 2.5 not ortalamasi ile tamamlamasıdır.

Pazarlama , finans, tekstil, telekomünikasyon, turizm gibi birçok farklı alanda;  Siemens, Bayer, San Francisco Chocolate Factory, UBS, Four Seasons Hotel  vb. gibi tanınmış firmalarda staj yapma olanağı sunulur. Ayrıca UC Berkeley, geliştirmiş olduğu  Management and Business Track adlı programı ile Master programına alternatif düşünebileceğiniz iddialı bir seçenek sunmaktadır. MBT programının içeriğinde ise öğrenciler her biri 4’er aydan oluşan iki farklı alanda IDP programına katıldıktan sonra son 4 ayda full-time maaşsız staj yaparak programı tamamlar ve arkasından tıpkı Master programında olduğu gibi 1 yıllık OPT hakkını kazanarak Amerika’da  çalışma fırsatını elde ederler.

Katılımcılar programın son döneminde hali hazırda  bir şirket içerisinde stajyer olarak görev aldıklarından ötürü, OPT hakkını kazanıldığında yine aynı şirkette ücretli çalışan statüsünde çalışma hayatlarına devam edebilirler. Genel olarak IDP programına başvuru şartları ise akşam sertifika programı ile aynıdır. Fakat ücret açısından bakıldığında maliyetler akşam sertifika programlarından daha yüksek fiyatlıdır.

Diğer taraftan, University of California San Diego, San Diego State, UC Irvine , UC Riverside vb. okullarda  sunulan sertifika programları ise maliyet açısından daha uygundur. 10 haftalık program seçeneklerinden, 9 aya kadar çıkan full time sertifika seçenekleri mevcuttur. Kabul şartları ise UCLA ve UC Berkeley’e göre biraz daha esnektir, özellikle TOEFL skoru açısından bakıldığında daha düşük skorlarla öğrenciler kabul edilir.

UC San Diego, genel işletme üzerine gündüz devam edilebilen tam zamanlı ve 9 ay süreli programıyla öğrencilerine OPT hakkı verirken yine işletme üzerine 3 veya 6 aylık kısa dönemli program seçenekleriyle de farklı alternatifler sunar. UC  Irvine ise 10 haftalık sunduğu  kısa dönemli sertifika programı ardından yine 10 hafta süreli maaşsız staj olanağı sağlayarak bir adım öne çıkmaktadır. Bu program özellikle UC Berkeley de sertifika + staj program seçeneğine maddi açıdan gücü yetmeyen fakat iyi bir  Üniversiteden sertifika alarak dönmeyi arzu eden kişiler için mükemmel bir alternatiftir.

Sertifika programları ile ilgili ayrıntılı bilgi için bilgi istek formu doldurabilir veya size en yakın ATLAS ofisine gelebilirsiniz.

Sertifika programları listesi ve fiyatları için tıklayınız

  • Paylaş: