En İyi Amerikan Üniversitelerine Geçiş Yolu

Uluslararası ve yabancı bir çok öğrenci üniversitenin ilk 2 yılını “Community College”lerde okumayı tercih etmektedir. Community College’lerde eğitim giderlerinin Üniversitelere kıyasla çok daha ekonomik olması, kabul koşullarının daha esnek olması yani daha kolay girilebilmesi, küçük sınıflarda oldukça nitelikli bir eğitim verilmesi, çok geniş bir yelpazede akademik program seçeneklerinin olması en önemli tercih nedenleridir. İşte bu Community College’lerden tavsiye ettiklerimiz.

SANTA MONICA COLLEGE

“Santa Monica College Son 15 yılda UCLA ve diğer Kaliforniya Üniversitesi kampuslerine, en çok öğrenci transfer eden okul.”

Pek çok öğrenci eğitimlerine Community College’lerde başlayıp daha sonra üniversitelere transfer olurlar yada 2 yıllık bir diploma alarak meslek hayatlarına atılırlar. Community College’lerin çoğununun eyalette bulunan dört yıllık kolej/üniversiteler ile transfer anlaşmaları vardır. Bu da Community College’lerda alınan derslerin rahatlıkla transfer edilebilmesi anlamına gelir.

Santa Monica College’de bu statüde olan iki yıllık bir devlet okuludur. ,  1929 yılında kurulmuş olan SMC  Kaliforniya eyaleti fonlarından destek alan, Western Association of Schools and Colleges tarafindan akredite olan bir okuldur. 115 ülkeden 2.939 öğrenci de dahil olmak üzere 31.000 kayıtlı öğrencisi vardır.

Santa Monica College’de üniversite eğitiminin ilk iki yılını alan öğrenciler en iyi Amerikan Üniversitelerine 3. sınıftan itibaren transfer olabilmektedir

Kampüs Hayatı

Kampüs, Güney Kaliforniya’daki Pasifik Okyanusu’ndan üç km uzaklıkta, 100.000 nüfusa sahip bir şehir olan Santa Monica’da yer almaktadır. Kampüsten Los Angeles’taki olağanüstü tiyatro, müzik ve müze ve eğlence  etkinliklerine olduğu kadar, Universal Stüdyoları ve eğlence endüstrisinin diğer merkezlerine de kolayca ulaşılabilir. Santa Monica ayrıca UCLA, Kuzey Kaliforniya Üniversitesi, Pepperdine Üniversitesi ve Loyola Marymount Üniversitesi’ne de yakındır.

Öğrencileri üçüncü yılda geçiş yapmalarına hazırlamak Santa Monica College’deki  en büyük önceliktir. Ön lisansın gerekliliklerini tamamlayan öğrenciler Lisans derecelerini tamamlamak üzere dört yıllık bir üniversiteye geçiş yapmadan önce  Ön Lisans Diploması alırlar.  Santa Monica College Son 15 yılda UCLA ve diğer Kaliforniya Üniversitesi kampüslerine, Kaliforniya’daki 107 devlet yüksekokulu arasında en çok öğrenci transfer eden okuldur.

Eğitim Bölümleri

Santa Monica Üniversitesi aralarında İşletme, ekonomi, fizik, bilgisayar bilimleri, iletişim, grafik sanatları, kimya, moda tasarımı, biyoloji ve mühendisliğin de olduğu 76 akademik ana eğitim alanında dersler sunmaktadır. Fakülte ve öğrenciler arasındaki kişisel etkileşime özellikle önem verilmektedir. Sınıflar genellikle büyük üniversitelerdekinden daha küçüktür.

Uluslararası Eğitim Merkezi

Santa Monica College , yabancı öğrencilere , aralarında Uluslararası Öğrenci Kabulü, Uluslararası Programlar, Ofis ve Dekan ve Uluslararası Eğitim Danışma Merkezi’nin de bulunduğu bir dizi öğrenci hizmeti ve programı sunan Uluslararası Eğitim Merkezi’ni kurmuştur. Uluslararası Eğitim Merkezi kabul ve kayıt, akademik danışma, sağlık hizmetleri, kalacak yer bulma, ilticacı olmayan vize sorunları ve öğrenci hayatı ile ilgili yardım sunar. Buna ek olarak, Uluslararası Eğitim Merkezi Yoğun İngilizce  Programı, Yurtdışında Eğitim, SMC’de Yurtdışında Sömestr, Summer Bridge Program ve diğer kısa dönem programlar sunar.

 

Eğitim Ücretleri

 

1 dönemlik (15 haftalık) Yoğun İngilizce Program Ücreti : 2500 USD

Akademik programlarda ise her kredi 195 USD dir. Uluslararası öğrencilerin her dönem en az 12 kredi almaları gerekmektedir.

 

Aylık ortalama giderler

 

Konaklama

$ 750.00

Yiyecek     

$ 250.00

Ulaşım

$ 89.00

Sağlık Sigortası 

$ 50.00

Toplam          

$ 1,139.00

 

Kabul Şartları

Akademik takvim bir sonbahar sömestri, bir kış dönemi, bahar sömestri ve yaz döneminden oluşur. Başvurular her sömestrden önce sürekli olarak kabul edilir. Üniversite açık kabul politikasına sahiptir. Uluslararası öğrencilerden Lise mezunu olmaları ve TOEFL’da 450’ye eşit bir İngilizce seviyesi (Bilgisayar temelli TOEFL’da 133) istenmektedir. Öğrencileri yönlendirmek ve doğru seviyedeki sınıflara yerleştirmek amacıyla Üniversite’ye girdiklerinde bütün öğrencilere Matematik ve İngilizce sınavları uygulanır. Anlaşılır bir ESL programı (yoğun ESL programı da dahil) öğrencilerin üniversite seviyesinde İngilizce kurslarına ilerlemelerine yardımcı olur.

Aktiviteler ve Hizmetler

Üniversitenin modern bir kütüphanesi ve bilgisayarda eğitim ve bire bir eğitim veren bir öğrenim merkezi vardır. Spor salonu, jimnastik salonu, Olimpik koşu pisti, tenis kortları, yüzme havuzunun da dahil olduğu atletik tesislerin yanı sıra bir öğrenci dinlenme odası, kafeterya ve bir kitapçı da bulunmaktadır. Öğrencilerin hazırladığı oyunları, senfonileri ve sanat gösterilerini sunabilecekleri bir tiyatro, bir anfitiyatro, bir müzik dinleti salonu ve bir sanat galerisi mevcuttur

 

DIABLO VALLEY COLLEGE

 

Diablo Valley College, Pleasant Hill California’ da kurulu, iki yıllık bir yüksekokuldur.  DVC 45 bölüm ve 40’ ın üzerinde sertifika programıyla, California’da dört yıllık fakültelere yerleştirme oranında bir liderdir. DVC her yıl, California’daki diğer yüksekokullara oranla çok daha fazla öğrenciyi University of California ve University of Berkeley’e göndermektedir.  2001 kış sezonunda öğrencilerin % 35’i Berkeley Űniversitesinin “Haas School of Business” bölümüne kayıt yaptırmıştır.

Aynı zamanda DVC eğlenceye kucak açan ve birçok aktivitenin gerçekleştiği bir merkezdir. Tam 30 aktif kulübümüz bulunmaktadır. Bunlar beyzbol, basketbol, futbol, amerikan futbolu, kır koşusu, yüzme, su topu, drama, münazara, diksiyon vs alanlarında faaliyet göstermektedir.

 

İngilizce Seviye Tespiti:

·         TOEFL 500 (paper-based test) , 173 (computer-based test) ,  61 (internet-based test) puanına sahip olmak.

·         Uluslararası eğitim merkezlerinde (International Education Center (IEC) yoğunlaştırılmış İngilizce programlarından birini bitirmiş olmak.

 

Programlar:

·         Birleştirilmiş Edebiyat ve Beşeri İlimler

·         Birleştirilmiş Fen Bilimleri

·         4 yıllık üniversitelere transfer programları

·         Başarı sertifikaları

 

Son kayıt tarihleri

 

 • Kış Dönemi ( Ağustos’tan Aralık’a kadar )
 • Bahar Dönemi ( Ocak’tan Mayıs’a kadar )
 • Yaz Dönemi     ( Haziran ve Temmuz )              

 

Konaklama

 

 • Öğrencilere kalacakları yer garanti edilmektedir
 • Yalnız ev masrafları ve
 • Apartman yaşamı konusunda garanti verilememektedir


Okul Harcı: Yıllık 4,728 $US

 

Ev Masrafları : Kira ve gıda masrafları aylık 750 $US

 

İngilizce Programları :

 

 • Yoğun İngilizce Programı (Intensive English Program)
 • Akademik Hazırlık Programı (Academic Preparation Program)
 • Yaz için Akademik Hazırlık Programı (Summer Bridge Program)
 • İngilizce + Kredili Kolej Kursları (English Plus Programs)

 

Diablo Valley College’ a kayıt yaptırmak için yeterli TOEFL puanına sahip olmayan uluslararası öğrenciler, zenginleştirilmiş İngilizce programını (Intensive English Program)  başarıyla tamamlamaları halinde TOEFL ‘a ihtiyaç duymaksızın Diablo Walley College(IEC@DVC).’ a kayıt yaptırabilirler.

 

Aylık İngilizce Program Ücreti : US$ 1100

Daha fazla bilgi için lűtfen  www.iec-dvc.org  adresini ziyaret edin

 

Öğrenci Servisleri: Akademik danışman, transfer servisi, çeşitli konularda özel dersler vs. ISAS (Uluslararası Öğrenci Kayıt Bürosu)  ofisi ise  kayıt, oryantasyon, vize, sağlık sigortası ve konaklama problemlerinizde sizlere yardımcı olmaktadır.

 

 

SEATTLE  CENTRAL COMMUNITY COLLEGE

 

 

Her yıl 11.000 Amerikalı öğrenci ve 40’in üzerindeki ülkeden gelen 650 uluslararası öğrenci Seattle Central Community College’i seçmektedir. Akredite olan ve eyalet destekli community kolejlerin birçoğu gibi, Seattle Central, üst sınıf bir fakülte olmakla beraber, küçük sınıfları olan, çeşitli öğretim programlarına sahip, her öğrenciye yönelik kişisel ilgi veren ve düşük öğretim ücretlerine sahip olmaktan övünmektedir.

 

Seattle Central’i Özel Yapan Nedir?

 

Seattle Central, 2001 yılında TIME dergisi tarafından ABD kolejleri ve üniversiteleri üzerine yapılan bir araştırmada,1.200&rs

 • Paylaş: