Tasarım ve moda eğitimi almak isteyenlerin hayallerindeki okul: Domus Academy

İtalya, gönlünde tasarım ve moda yatan gençlerin rüyalarını süsleyen ülke. Domus Academy ise, İtalya’daki tasarım ve moda eğitimi verilen eğitim kurumlarının önde gelenlerinden biri.

Domus Academy Kurs Koordinatorü Eleonora Piacentini anlattı.  

 

Kısaca akademinin tarihiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Domus Academy (DA), İtalyan tasarım ve moda deneyimi ile ilgili açık bir proje olarak 1982 yılında Milano’da kuruldu. Yıllar boyunca, tam anlamıyla endüstriyel yaratıcılığın işlenmesi, estetik ve tüketim senaryoları, uzay ve zaman ilişkileri, özel ve halk servisleri ve internetin yaygınlaşmasıyla oluşan radikal değişikliklerin üzerine yüksek lisans eğitimi ve araştırma laboratuvarı bulunan okul olarak öneminde ısrarcı olmuştur.

 

İtalya’da sağlam kökler salmış olan DA tasarım kültürünü güncellemek yaymak ve zenginleştirmek için uluslararası bir bakış açısıyla çalışmaktadır. 1994 yılında DA öğretim ve yayımcılık alanındaki kalitesinden, tasarım ve moda arasındaki keşfetme ilişkisindeki teknolojinin insanlaştırılmasına, servislerin tasarımından ötürü Compasso d’Oro ödülünü almaya hak kazanmıştır

 

Öğrenci sayınız nedir?

 

Domus Academi bir yüksek lisans okuludur ve şu anda 206 öğrencisi vardır. Uluslararası öğrencilerin oranı ise % 95’dir.

 

Uluslar arası öğrenciler için ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Her yıl Domus Akademi hem eğitim aktiviteleri hem de şehri keşfetmelerinde öğrencileri desteklemek için birçok çalışma yapar.

-    KONAKLAMA HİZMETİ: Master kurslarımıza bir yıl katılmak için zaman ayıran Milano’ya taşınan öğrencilerin ihtiyaçlarına destek verebilmek için, Domus Akademi uygun konaklamayı özellikle yurtdışından gelen öğrencilere sunar.

 

-    ITALYANCA KURSLARI: DA İtalyan dili ve kültürü ile ilgilenen tüm öğrenciler için gerekli düzenlemeleri yapar. Derslere katılan öğrencilerin katılımına imkân vermek için Italyanca kursu öğleden sonra 1 hafta sürer. Italyanca kursu zorunlu değildir ama okul Italya’da kaldıkları süre, muhtemel gelecekteki profesyonel deneyim göz önüne alındığında Italyan dili ve kültürünün önemini unutmamaları için tüm öğrencilere öneride bulunur.

 

-    ÇEVİRİ HİZMETİ: Okul İtalyancadan İngilizceye (veya tam tersine) simultane çeviri hizmeti sunar. Her öğrenci talep ettiği taktirde bir çeviri seti alacaktır. Çeviri hizmeti sadece master kursunun ilk ayları süresinde hizmet verilir.

 

-    IT YARDIM MASASI: IT yardım masası okulun tüm iş istasyonlarına, araçlara ve web’e bağlanmayı sağlayan bir teknisyenler takımıdır. Öğrencilere ayrıca kendi laptoplarıyla ilgili problemleri çözmek için yardım edilir.

 

-    MATERIAL CONNEXION®ON-LINE KÜTÜPHANE VERİTABANI:  Material ConneXion® yaratıcı materyaller ile ilgili en büyük dokümantasyon ve araştırma merkezini temsil eder. George M. Beylerian tarafından 1997’de Amerika’da kurulan, tüm dünyadan gelen yıllardır kütüphanede toplanan – materyaller kütüphanesi -yenilikçi materyaller ve üretim süreçleridir. Veritabanı her dersin görüntülenmesini mümkün kılar.

 

-    STUDENT S CARE DA öğrenci bakım hizmetini yıl boyunca sağlar. Bu hizmet problem ve zorluk yaşayan tüm öğrencilere yardım etmeyi garanti eder.

 

Uluslararası öğrenciler için İngilizce kurslarınız (ESL) var mı?

İyi derecede İngilizce bilgisi başvuru şartlarından biridir.Tüm kurslar İtalyanca- İngilizce simultane çeviri ile sunulur. Hemen hemen ilk sömestr boyunca ama çeviri çok sık bir şekilde tüm yıl boyunca devam eder.  . Personel akıcı bir şekilde İngilizce konuşur.

 

Üniversitenizin bulunduğu şehirden bahseder misiniz?.

Milano dünyanın dizayn ve moda başkenti olarak nam salmıştır. İngilizce’deki “milliner” (kadın şapkacısı) kelimesi Milano kelimesinden türetilmiştir. Şehir, Milano’nun İtalyan tasarım ve moda beşiği haline getiren bir moda eviyle doludur. Milano dinamik, kendine has stili olan ve de hem yaratıcılıkta hem de yenilikçilikte rekabetçi bir şehirdir. Her yıl Rho (daha önceki adıyla Fiera) caddesinde fuarları birçok moda ve ticaret düzenlenmektedir.

 

Milano aynı zamanda İtalya’nın en büyük ikinci ve de en zengin şehridir. Şehir dokuz farklı bölgeye bölünmüştür ve çok güzel bir mimariye sahiptir, oldukça canlı bir gece hayatı ve bir sergi salonu ve müzeye sahiptir. Milano’da harcanacak bir yıl, uluslararası bir öğrenciye göz kamaştırıcı ve klasik turistik bölgelere nazaran göz önünde olmayan saklı cevherlerle dolu Milano’yu keşfetme fırsatı sunar.

 

Bunun yanı sıra bir öğrenci tasarım, moda ve Milano’nun kalbindeki sanat ile ilgili bütün detayları kim kimdir haritasıyla bulacaktır. Aynı zamanda şehri profesyonel açıdan tanıyacaktır.

 

Kampüsün konumu ve imkanlarından bahsedebilir misiniz?

Domus Academi Milanonun güney batısındaki alanda Navigli’ye çok yakındır. Sunduğu olanaklar şöyledir:

KÜTÜPHANE :Domus Akademi 5 büyük parçaya bölünmüş 3700’den fazla konu başlığını içeren bir kütüphaneye sahiptir:  

    * moda

    * mimarlık ve dizayn

    * görsel sanatlar

    * makaleler

    * DA yayınları

Ve tarihi yayınlanan önemli ulusal ve uluslararası dergiler dahil 5000 den fazla dergi.

DİZAYN LABORATUARI: Laboratuar farklı profesyonel makine kullanımı prototiplerini gerçekleştirebilecekleri öğrencilere destek vermek için organize edilmiştir.

MODA LABORATUARI: Kreasyonlarını gerçekleştiren öğrencilere imkan vermek, öğrencilere destek ve danışmanlık alanda profesyonel bir çalışmayı sürdüren moda ve takı sınıfının yanında yer alan stratejik bir laboratuardır

ICT: Domus Academi ihtiyaç duyulan tüm uygulamaların kurulduğu birkaç bilgisayar ile öğrencilere hizmet verir.Hem alt kat hemde birinci katta herhangi bir yerde dizüstü  bilgisayarlarını kullanmak isteyen tüm öğrenciler kablosuz iletişimi kullanabilirler.

 

Burs fırsatları ile ilgili bize bilgi verebilir misiniz?

Her yıl master kursları toplam eğitim ücretinin % 30’dan % 75’e kadar bir indirim aralığından oluşur ve burslar uluslar arası öğrencilere sunulur.

 

En fazla tercih edilen programlarınız hangileri?

Domus Akademy Milano’da 4 farklı alanda 9 farklı master programı sunar.

 

MIMARLIK DEPARTMANI

İç ve yaşam tasarımı masterı

Şehir yönetimi ve mimari dizayn mastırı

 

İŞ DEPARTMANI

İş dizaynı mastırı

 

DİZAYN BÖLÜMÜ

Araba dizaynı ve hareket mastırı

Dizayn mastırı

Etkileşimli dizayn mastırı

 

MODA DEPARTMANI

Takı tasarımı mastırı

Moda tasarımı mastırı

Mücevher tasarımı mastırı

 

Genel kabul şartlarınız neler?

Master kursları sadece özgeçmiş, proje portfolyoları, niyet mektubu ve referans mektubu baz alınarak bireysel olarak seçilen adayların sayısına göre düzenlenir. İyi derecede İngilizce bilgisi gereklidir.

 

Başvuru yapmak için en ideal zaman hangisidir?

 

Özellikle uluslararası öğrenciler için ideal başvuru zamanı, masterın başlangıç tarihinden 6 ay öncesidir. Oturma izni, konaklama bulma ve diğer önemli aktiviteler için en doğru şekilde bunu yapmak gerekir.

 

Uluslararası öğrenciler için eğitim ve konaklama maliyeti nedir?

Avrupalı öğrenciler için eğitim ücreti 13.000 Euro  +  % 20 vergidir. Domus Academy Milano’da uygun bir konaklama bulmaları için öğrencilere yardımcı olur ve konaklama ile ilgili genel bilgiyi öğrencilerine sağlar.

Bir apartman dairesi bulmadan önce öğrenciler residence veya otelde konaklamayı seçebilirler. Paylaşımlı bir evin maliyeti aylık 500-600 Euro civarındadır. Bir stüdyo dairenin aylık maliyeti yaklaşık 900 eurodur. Bir kontrat imzalandığında, depozito ve 3 aylık peşin kira istenir.Kira genellikle su ve elektrik faturasını kapsamaz.

 

Aylık dergimizde bahsedebileceğimiz güncel haber veya yeni duyularınız var mı?

17 Kasım’da başlayan MED’in ikinci dönemi Roma’da kültürel deneyim dizaynı ve yönetim masterı ile ilgili bilgiye ofislerimizden ulaşılabilir.

 

DOMUS ACADEMY AÇILIŞ GÜNÜ, 26 Eylül’de Milano ve Roma’da yapılacak. Master direktörleri, kordinatörler ve eğitmenler en uygun eğitim programını seçebilmek için katılımcılarla bire bir toplantılar portfolio değerlendirmeleri yapacaklar.

 

Mezun öğrenciler için sipesifik aktiviteler veya farklı hizmetler sunuyor musunuz?

2006’dan beri ürün tasarımından iç dizayna, moda ve grafik dizayn ile ilgili Londra yaz kurslarında DA Central Saint Martin School ile organize etmektedir. İlgili alanda çalışan profesyoneller için en az 2 yıllık derece tamamlamış öğrenciler için uygun programlardır.

  • Paylaş: