• Hangi Ülkede Master Yapmalıyım? - Avustralya

‘’Hangi ülkede master yapmalıyım’’ serisi bölüm 1: yeni dönemin cazibe merkezi Avustralya! 

Ülkemizde lisans programlarını tamamlayan yeni mezunlar ya da kariyerinde yükselmek isteyen profesyonellerin yeni eğitim ve gelecek fırsatları noktasında belki de en çok sorduğu soru ‘’yüksek lisansımı hangi ülkede yapmalıyım?’’ 

Biz de bu sorudan yola çıkarak Atlas Yurtdışı Eğitim bünyesinde ücretsiz danışmanlık alabileceğiniz beş eğitim ülkesini her hafta Pazartesi günleri maddeler halinde değerlendirerek öğrencilerimize yol göstermeye karar verdik.  Serimizin ilk bölümünü ise yeni dönemin en çekici eğitim merkezi olan Avustralya’ya ayırdık. 

İşte sizler için hazırladığımız 5 maddede neden Avustralya’da yüksek lisans yapılmalı içeriğimize geçmeden önce de ülkede eğitim almaya etkileyecek ana faktörleri sizlerin bilgisine sunmayı arzuladık. 

Nüfus: 25.6 milyon (2020)

Üniversite sayısı: 43

Yaklaşık uluslararası öğrenci sayısı: 500 bin

GSYİH (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla) dünya sıralaması: 13

Eğitim süresi: 1-2 yıl

1 yıllık eğitim maliyeti: 15.000 AUD (minimum)-50.0000 AUD (maksimum)

Yukarıdaki genel bilgilendirmenin ardından yeni dönemin eğitim ve yaşamda cazibe merkezi olan Avustralya’da yüksek lisans yapmak için 5 önemli sebebi sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

-EN ÜST SEVİYEDE EĞİTİM KALİTESİ

43 adet üniversiteye sahip olan Avustralya’nın ‘Top of 8’ olarak nitelenen sekiz üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 150’de yer alıyor. Ülke akademik eğitim noktasında dünyanın en kaliteli ülkelerinden biri olarak görülüyor.

-DÜNYACA TANINIRLIK SUNAN EĞİTİMLER

Avustralya üniversiteleri sahip oldukları akreditasyonlar ve eğitim müfredatı sayesinde tüm dünyaca tanınırlığı olan eğitimler sunuyor. Günümüzün en önemli kavramlarından ‘küresel vatandaş’ tanımı Avustralya’da alınan eğitimle bütünleşiyor.

-EŞSİZ ARAŞTIRMA FIRSATLARI

Avustralya’nın hem eğitimde bir marka olmasının önemli sebeplerinden birisi de özellikle research master programlarında sunulan eşsiz araştırma eğitimleri ve araştırma çalışmaları. Bu eğitimlerle öğrenciler yeni tanılar, keşifler ile bilime yön verme şansına sahip oluyor. 

-EĞİTİM SIRASINDA VE SONRASINDA ÇALIŞMA ŞANSI

Avustralya’da eğitim alan bütün öğrencilerin eğitimleri sırasında haftada 20 saatlik çalışma izni bulunuyor. Bunun yanında bu özel ülke master mezunlarına yeni kararla birlikte eğitim sonrası 3 yıllık tam zamanlı çalışma ve oturum izni sunuyor. Ülkenin yaşam için daha az tercih edilen (regional) bölgelerinde bu süreye +1 ya da +2 yıl daha eklenebiliyor. 

-EĞİTİM SONRASI SUNULAN FIRSATLAR

Avustralya’da yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan öğrenciler edindikleri en az 3 yıllık çalışma izniyle dünyaya birçok alanda önderlik eden şirketlerde çalışarak tecrübe kazanabilir prestijli bir çalışma hayatına sahip olabilir.

  • Paylaş: