Seçkin Yazan, dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer alan Avustralya Melbourne’daki La Trobe Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme Master’ı yapıyor. “İleriki dönemlerde hedeflediğim noktada olabilmek için yüksek lisans diplo

Seçkin Yazan, dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer alan Avustralya Melbourne’daki La Trobe Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme Master'ı yapıyor. “İleri ki dönemlerde hedeflediğim noktada olabilmek için yüksek lisans diplomasının gerekliliğini, bu diplomayı yurtdışından almanın da birçok artı getireceğini düşündüm” diyor.

Türkiye de hangi okullarda öğrenim gördünüz?Liseyi İstanbul Arnavutköy Korkmaz Yiğit Lisesinde okudum. Lisans eğitimimi KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde burslu tamamladım.

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?Yaklaşık 1.5 senedir Türkiye'nin telekomünikasyon alanında önde gelen bir yazılım şirketinde yazılım mühendisi olarak çalışıyordum. İleri ki dönemlerde hedeflediğim noktada olabilmek için yüksek lisans diplomasının gerekliliğini anladım. Bu diplomayı yurtdışından bir üniversiteden almanın
İngilizce öğrenme, yaşam tecrübesi gibi artılar katacağını düşündüm.

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı?  Bu aşamada Atlas tan nasıl bir yardım aldınız?
Hangi ülkeye gideceğime karar vermem zor olmadı. Atlas’ın deneyimli kadrosu ülkeler hakkında gerekli tüm bilgiyi ülkelerin artılarını eksilerini, vize işlemlerindeki prosedürleri, eğitim ve yaşam giderlerini, yaşam giderlerini, yaşam koşullarını bana aktardı.

Yurtdışına gittiğinizde zorluklarla karşılaştınız mı?Hemen hemen hiçbir zorlukla karşılaşmadım. Dünyanın her köşesinden değişik dinde ve ırkta insanlar var ve ulaşımdan yaşam koşullarına kadar her şey düzen içinde. Tek yapmanız gereken kendinizi bu düzen içine bırakmak.


Sizce yurtdışı deneyiminin ve yurtdışında eğitim almanın  en önemli faydaları neler?İnsanın alışık olduğu ortamdan çıkıp, daha önce hiç görmediği bir ortama girmesi hayat tecrübesini artırıyor. Ayrıca yurtdışında alınan üniversite eğitiminin iyi bir etiket olduğu unutulmamalı.

  • Paylaş: