• İngiltere'de Sertifika Eğitimi ve Program Maliyetleri

Son yıllarda giderek yaygınlaşan bir eğitim seçeneği olan sertifika programları kısa sürede ve ekonomik olarak sonuç alma imkânı veren bir eğitim türüdür. Kabul koşullarının yüksek lisans programlarına göre daha esnek olması, daha pratik ve gerçek hayatta uygulanabilir bilgiler içermesi, daha kısa süreli olmaları, yıl boyunca daha esnek başlangıç tarihleri ve ekonomik oluşları sebebiyle giderek artan oranda tercih edilmektedirler.

Mesleğinizle ilgili veya ilgi duyduğunuz bir sektörle ilgili geçerli bir eğitim belgesi istiyorsanız, üstelik alacağınız eğitim belgesinin dünyanın her tarafında geçerli ve saygın bir içeriğe sahip olmasını istiyorsanız ve hepsinden önemlisi bunun için çok yüksek bir bütçe veya zaman ayıramayacaksanız İngiltere'deki mesleki sertifika programlarından birisi sizin için en uygunu olur.

Üç aydan iki yıla kadar uzayabilen bu programlar tasarımdan iletişime, medyadan muhasebeye, pazarlamaya, sinemaya, bilgisayar bilimlerine, modaya, reklamcılığa, hukuka, hatta havacılık ve denizcilik gibi teknik alanlara kadar uzanan geniş bir alana yayılmıştır ve sertifika programları pratiğe yönelik bir içeriğe sahiptir.

Genelde her program son derece somut bir alanda eğitim ve sertifika verir. Yani genel olarak "işletme" eğitimi verilen bir programdansa sadece "ithalat ve ihracat sertifika programı" bulma ihtimaliniz daha yüksektir ve İlgili enstitü veya kolej size bu eğitimin sonunda ithalat ve ihracat alanında yeterli olduğunuza dair bir sertifika verir.

Genel olarak sertifika programları için orta seviyenin üzerinde İngilizce bilginiz olması gerekir fakat İngilizce seviyenizi IELTS gibi bir sınavla belgelemeniz istenmez. Öğrencinin dersi anlamamasıyla ilgili risk kendisine bırakılır. Eğer Türkiye'de lisede veya üniversitede İngilizce eğitim verilen bir okuldan mezun olmuş bir öğrenciden bahsediyorsak, ya da mesleği gereği İngilizce konuşulan bir ortamda bulunan birisiyse genel olarak sertifika eğitimini tamamlayacak dil seviyesine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bu programlar, kendi iş alanlarıyla ilgili ek eğitim isteyen profesyonellerden, yeni mezun üniversite öğrencilerine kadar pek çok kişi için idealdir. Turizm sektöründe alaylı olarak yetişmiş fakat geçerli eğitim belgesi olmayan bir kişi veya zaten turizm alanında diploması olan fakat uluslararası turizm kurumlarının tanıdığı teknik eğitime ihtiyaç duyan bir kişi 3 ya da 6 ay içinde hem ihtiyaç duyduğu teknik donanımını hem de dünyanın her yerinde geçerli eğitim belgesini edinebilir.

Aynı durum işletme, hukuk, tasarım, ekonomi, moda, bilgisayar bilimleri ve benzeri gibi pek çok alan için de geçerlidir ve hem eğitim süresi hem de maliyet açısından inanılmayacak kadar caziptir.

SERTİFİKA PROGRAMLARININ İÇERİĞİ

Sertifika programlarının içeriğine baktığınızda çoğu zaman lisans programlarının içeriğine çok benzediğini görürsünüz. Gerçekten de öyledir. Hatta sertifika programlarının çoğu, ilgili  lisans derslerinde okutulan derslerden oluşur. Aralarındaki farklar;

  • Sertifika programları daha hedefe yönelik, paket programlardır. Eğitim genel hatlar üzerinde yoğunlaşır, çok detaya girilmez.
  • Sertifika programları  teorik içerikli değil uygulama ağırlıklıdır. Bu özellikleri ile kısa sürede etkili olmaktadırlar.
  • Sertifika programlarının tamamlanmasından sonra, aldığınız eğitimle ilgili olarak staj yapma hakkınız olacaktır. Bu da eğitiminizin verimini çok daha artıracaktır.

SERTİFİKA PROGRAMLARI KİMLER İÇİNDİR?  

Sertifika programının etkili bir seçenek haline geldiği kişileri tanımlamak istersek aşağıdaki gibi bir gruplandırma yapabiliriz.

- Üniversiteyi yeni bitirmiş olan ve kariyerine yeni başlayacak olanlar:

Artık ülkemizde üniversite bitirmiş olmanın gerçekten de çok ayrıcalık sağlayan bir özelliği kalmamıştır. Boşalan pozisyonları için kısa sürede binlerce adaylık başvurular alan işverenler, seçim yapmak için artık çok daha farklı donanımlar aramakta, şirketlerine artı değer katacağına inandıkları adayları tercih etmektedirler. İşte sertifika programları bu noktada devreye girmekte ve bu programlara katılan adayları sıradan bir üniversite mezunu olmaktan çıkartıp daha donanımlı bir hale getirmektedir.

- Bitirdiği bölüm ve mesleği ile iş bulma şansının çok yüksek olmadığını düşünler

Danışmanlığını yaptığımız öğrencilerle görüşmelerimizde, birçok kişinin daha mezun olmadan, iş aramaya bile başlamadan ümitsizliğe kapıldığını, mesleklerine olan sınırlı talepten, ya da o mesleği yapan çok fazla aday olmasından endişe duyduklarını görmekteyiz. Maalesef bu çoğu zaman haklı bir endişedir. Bu durumda olan öğrenciler için de mantıklı bir çözüm sertifika programlarıdır. İlgi duyduğunuz, ya da talep olduğunu düşündüğünüz bir alan üzerine alacağınız bir sertifika programı size hem 2. bir meslek dalında daha iş arama şansı verecek, hem de kendi mesleğinizden adaylar arasından daha kolay sıyrılmanızı sağlayacaktır. Söz gelimi işletme bölümü mezunu bir aday olduğunuzu varsayalım. Bu özelliğinizin üzerine bir de turizm sertifikası eklerseniz, artık turizm sektörü de sizin yetkinlik alanınıza girecektir. Benzer birleştirmeler birçok bölüm mezunları için yapılabilir. Önemli olan size uygun bir ek sertifika ve ek meslek alanı seçebilmektir. ATLAS size bu konuda gereken tüm danışmanlık hizmetlerini vermektedir.

- Yaptığı işi daha profesyonelce yapmak, son yenilikleri yakalamak isteyenler

Artık birçok işletme sahibi ve çalışan da sertifika programlarına rağbet etmektedir. Hızla gelişen ve ilerleyen günümüz iş dünyasında yeniliklere ayak uydurmanın ve kendini geliştirmenin değerini bilen kişiler, meslek alanları ile ilgili sertifika programlarına katılmakta ve bu sayede meslekleri ile ilgi en son gelişme, değişiklik ve uygulamalardan haberdar olarak mesleki vizyonlarını  geliştirmektedirler.

- Çalıştığı sektörü değiştirmek isteyenler

Tüm dünyada sertifika programlarının en çok tercih edilmesini sağlayan özelliklerden birisi de budur. Yaptığı meslekten memnun olmayan çalışanlar, ya da mesleki bilgisi dışında başka bir alana yatırım yapmak isteyen işadamları, 4 yıl süreyle bir üniversite okumaktansa, ilgi duydukları alanda bir sertifika programı alarak gerekli mesleki yetkinliğe ulaşabilmektedirler.

  EN ÇOK TERCİH EDİLEN SERTİFİKA PROGRAMLARI

-          Business Administration
-          Marketting 
-          Economics
-          International Trade
-          Internet Marketting & E-commerce
-          Advertising
-          Public Relations
-          Human resources management
-          Travel, tourism and hospitality management
-          Business computing
-          Accounting & Financial Management
-          TEFL ( Teaching English as a Foreign Language)
-          Project Management
-          Information Technology
-          Multimedia
-          Computer Systems
-          International Web Master Certificate     

Sertifika programları listesi ve fiyatları için tıklayınız.

  • Paylaş: