• Kanada Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Kanada’da Eğitim görürken nerede kalacağım?
Kanada ‘da herhangi bir akrabanız yada kalacak yeriniz yok ise ,konaklamanızı Kanada‘da eğitim alacağınız kurum aracılığıyla organize edebiliriz .
Aile yanı, okul yurdunda konaklama ya da bağımsız öğrenci evlerinde konaklama yapabilirsiniz.

Kanada'da bulunduğum süre boyunca hasta olursam ne yapacağım?
Uluslar arası öğrencilerimiz sağlık sigortalarını okullarından temin edebiliyor .Yada okulun ilk günü geçerli sağlık sigortasına okula beyan edebilir. Böylede rahatsızlanma durumunda doktor ve hastaneye rahatlıkla gidebiliyor.

Kanada'da İklim Nasıldır?
Kanada büyük bir ülkedir .Dolayısıyla hava sıcaklığı bölge bölge değişmektedir. Kanada 70. Kuzey paralelin sürekli buzlarla kaplı bölgelerinden British Colombia’nın batı kıyılarındaki verimli bitki örtülerine kadar pek çok iklim bölgelerinden oluşmaktadır. Bununla beraber, Kanada’nın ABD sınır bölgeleri boyunca uzanan şehirleşmiş bölgelerinde 4 mevsim yaşanmaktadır. Bu bölgelerde yaz günlerinde sıcaklık 35 derece ve daha yükseğe çıkabilir. Bu arada kışın -25 dereceye düşmesi de olağandır. İlkbahar ve sonbaharda mevsim ılımandır.
Ortalama Min. Sıcaklık ( C ) :    Ocak   Temmuz
Vancouver 5 22
Toronto -4 27
Calgary -7 23
Montreal -6 26
Halifax -2 23

Ülkenin kuzey bölümünde dört mevsim görülür. Kışlar bazı bölgelerde oldukça soğuk geçer. Yazlar ise sıcak ve nemlidir. Güneyde ise çöl iklimi hakimdir. Güney bölgesini doğu, merkez ve batı olarak düşünmek lazım. Batı ve Doğuda kışın dahi çok soğuk olmaz, sonbahar günleri zaman, zaman yağmurlu olabilir.

Öğrenciler En Çok Hangi Şehirleri tercih ederler?
Vancouver, Toronto, Montreal Tercih edilen şehirlerin başında gelir.
Vancouver :British Columbia'nın en büyük şehridir ve Batı Kanada’nın güzelliklerine ve kültürüne yakın olabilmek için ideal bir yerdedir. Vancouver’ın güzelliklerinden olan liman, Stanley Park, Spor Merkezi, akvaryum ve birçok alışveriş merkeziyle hoş vakit geçirebileceğiniz bir şehirdir.
Toronto : Ontario eyaletinde bulunan Toronto Kanada’nın kültürel ve finansal merkezidir. Ülkenin güney doğusunda yer alan Toronto Kanada'nın en büyük, Kuzey Amerika kıtasının beşinci en yoğun nüfusa sahip şehridir. Bir çok insan burayı “dünyanın en yeni ve mükemmel şehri” olarak adlandırıyor.
Montreal : Quebec eyaletinin en büyük şehri Montreal, Kanada'nın da ikinci en büyük şehridir. Toronto’ya yaklaşık 550 km. uzaklıkta olmasına karşın ulaşım metro ve hızlı tren sayesinde minimum sürede sağlanmaktadır. Paris-New York karışımı bir hayat yaşanır Montreal sokaklarında.

Kanada Yemekleri Nasıldır?
Kanada çok kültürlü bir ülkedir ve yemekler her ailenin kendi kültürü ve diğer kültürlerle olan etkileşimiyle şekillenir.
Sabah kahvaltısında Sütlü Mısır Gevreği ,tost ,kahve ve meyve suyu seklinde. Öğle yemeği genelde öğrenciler öğle vaktinde okulda oldukları için ya okul kantininden bir şeyler yada evde hazırladıkları sandviç yiyebilirler.
Aksam yemekleri genelde İtalyan ,Alman ,Meksika ,Hint ,İngiliz ve Asya kültüründen yemekler hazırlanmaktadır .Biftek ,balık ve tavuk akşam yemeği öğününde yer almaktadır.

Ailem Kanada'da eğitim görürken beni ziyaret edebilirler mi?
Evet Kanada da eğitim gören çocuklarını ziyaret edebilirler.Bu konuda vize basvurusu yapılırken çocuğunun gittiği okulun belgesi başvuruya konularak ziyaret süresininde belirtilmesi gerekir.

Kanada'da eğitim aldığım süre içerisinde Türkiye ye tatile gelebilir miyim ?
Kanada da eğitim aldığınız okulun akademik takviminin müsaitliğine göre Kanada dan ayrılabilirsiniz.Eğitim Vizeniz ve pasaport süreniz devam ediyorsa gelip geri dönebilirler.
Ülkeye giriş yaparken okulunuzun program başlangıcını gösteren tatilde ise tatil dönemini gösteren belgeyle giriş yapmaları daha uygun olur.


Kanada'da Turist vizesiyle eğitim alabilir miyim? Ne kadar süre eğitim görebilirim?
Evet turist vize ile 3 ay geçmeyen bir dil eğitimi alabilirsiniz. Yoğun olmayan programlara katılabilirsiniz.

Kanada'da eğitim aldığım sürece çalışabilir miyim?
Dil eğitimi öğrencilerine resmi olarak çalışma izni verilmez ancak Üniversite ve kolejde yada mesleki diploma ve co-op programlarında okuyan öğrenciler için haftada 20 saat part time çalışma izni vardır.

Kanada'ya öğrenci izni ile giriş yaptıktan sonra öğrenci vizemi uzatabilir miyim?
Evet mevcut öğrenci vizenizin suresi dolmadan eğitim almaya devam edecekseniz kaydınızı yenilediğinizde vizenizi uzatmak içinde Kanada'da ilgili vize bölümüne başvuru yapabilirsiniz.
  • Paylaş: