• Akdeniz'in Kalbi"nde, İtalya'nın güneyinde yer alan Malta adasında her yıl 30.000 öğrenci eğitim almaktadır. Kaliteli okullarin ve uluslararsi organizasyonlarin kollarinin bulundugu Maltada okullarda Avrupali ogrenci yogunlugu fazladir.
 • Medeniyetin tarih öncesi başladığı adalar ülkesi olan Malta 1530 yılında St John Şovalyeleri nin adayı istila etmesiyle oldukça renkli bir kültürle tanışmıştır, ülke 1789-1800 yılları arasında Fransız hakimiyetinde, 1802 yılından bağımsızlığını ilan ettiği 1964 yılına kadar da İngiliz hakimiyetinde kalmıştır.
 • 1965 yılında Avrupa Konseyine üye olmuştur ve 2008 yılında da Avro alanına dahil olmuştur.
 • Adalar ülkesi Malta üç adadan oluşmaktadır; Malta, Gozo ve Comino.
 • Malta Akdeniz de bulunan, Rodos, Korsika, Mayorka, Ibiza, Girit adası gibi görülmeye değer adalardan biridir, diğer Akdeniz adalarından Malta yı ayıran en önemli özellik tatil yapıyorken, İngilizce dil eğitiminin de oldukça iyi standartta ki İngiliz kökenli dil okullarında alınabiliyor olmasıdır. İngilizce öğrenirken, Akdeniz İklimi nin tadını da çıkarmak için ideal bir yerdir.
 • Ülke gelirlerinin % 97 sini turizm gelirleri oluşturmaktadır, özellikle ülkedeki İngiliz kökenli iyi standard daki dil okullarının bunda etkisi çok büyüktür.
 • Kaliteli okulların ve uluslararası organizasyonların kollarının bulunduğu Maltada okullarda Avrupalı öğrenci yoğunluğu fazladır.
 • Eski bir İngiliz kolonisi olan Malta da eğitim sistemi İngiliz eğitim siteminin aynısıdır.
 • İklim tipik bir Akdeniz iklimidir, soğuk rüzgarlar, kar ve sis Malta da bilinmeyen kavramlardır. Malta adaları yazın denizden esen serin meltem rüzgarlarıyla yaz aylarında bile nadiren aşırı sıcaklara maruz kalır. Yazın hiç yağış almayan adada en çok yağış Eylül – Nisan ayları arasında görünür. Kasım-Nisan ayları arası ortalama sıcaklık 14 C , Mayıs – Ekim ayları arası ise ortalama sıcaklık 36 C dir.
 • Adada hiç akarsu ve dağ bulunmamaktadır.
 • Nüfusun yoğun olmaması sebebiyle (2010 verilerine göre yaklaşık 419.000 kişi) halkın refah seviyesi oldukça iyidir, gelir dağılımda uçurumlar yoktur ve ülkede hiç evsiz bulunmamaktadır, güvenli bir ülkedir.
 • 6000 yıllık medeniyete ev sahipliği yapmış ada da halk değişik kültürlere oldukça hoşgörülüdür ve oldukça misafirperverdir.
 • Malta nın başkenti Valetta UNESCO nun ilan ettiği Dünya Mirası Alanlarından biridir, şehir tam bir  açık hava müzesi gibidir.
 • İngilizce adada kullanılan iki resmi dilden biridir, yurtdışı eğitim için tüm Maltalılar hem İngilizce hem de Maltaca konuşmaktadırlar.
 • 137 km uzunluğundaki kıyılarında pek çok koyları vardır, tabi ki akdenizin kristal berraklığındaki deniz suyu adayı özellikle Avrupalı turistler için oldukça çekici kılmaktadır.
 • Bol taze sebze meyvayı ve deniz ürünlerini ucuza tüketebileceğiniz bir adadır.
 • Yazın oldukça hareketli, kışın ise oldukça ekonomiktir.
 • Su sporları için oldukça uygundur, özellikle scuba diving (tüplü dalış) için dünya standartlarında klüpleri bulunmaktadır.
 • Başkent Valetta tarihte en erken dönem raylı sistemin kullanıldığı şehirlerden biridir.
 • Trafik İngiltere ve Avustralya da olduğu gibi sol taraftan akmaktadır.

Yüz ölçümü   : 321 km2.

Nüfus   : 400,000
Başkent   : Valletta
Popüler Sehirleri  : St.Julians, Sliema ve Msida
Havaalanı   : Malta Uluslararası Havaalanı – Gudja
Para birimi   : Euro
Uçuş süresi   : 2 saat 30 dakika
Saat farkı  : 1 saat geri
İklim-Sıcaklık   : Ülkede hava genellikle çok sıcaktır. Yağış özellikle serin yaz mevsimlerinde az miktarda gerçekleşir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 22 C civarındadır.
Elektrik  : 240 volt, 3 iğneli prizler kullanılmaktadır.
Gayri Safi Milli Hasıla  : 5,3 milyar US$
 

Detayli bilgi icin www.visitmalta.com adresini ziyaret edebilirsin.

 

 

Sanat ve Kültür

Valetta daki "Grandmaster's Palace" bugün Maltaların Parlamentosudur. Müze severler sayısız hazineler bulacaklardır. Her müzede Malta'nın doğal tarihinden, arkeolojiden, savaş döneminden, tapınaklardan ve denizcilikten eserler bulunmaktadır. Malta Kütüphanesi: toplam 300.000 ve 12 yy. başlıyan kitaplar barındırıyor.

Gezi Turları

Adanın Güneyinde Dingli Cliff soluk kesici kayalıklar bulunyor. Tarxien ve Hagar yakınlarında Cilalı taş devrine ait Tapınaklar görmeye değerdir. Ve yine ada üzerinde bir başka keşfedilecek yer ve ortacaga ait Medina şehiri. Malta'ya gelip de kardeş adalar Comino ve Gozo'yu ziyaret etmeyen yoktur. Huzur veren "Zamanın durduğu ada" Gozo, Malta'dan daha yeşildir. Bunların dışında Azure Window, Ta' Pinu Basilica, Xewkija'daki yeni kilise ziyaret edebileceğiniz diğer yerlerden birkaçı.

Yiyecek

Malta mutfağı yüzyıllarca orada yaşamış Araplar, İtalyanlar, İngilizler, İtalyanlar ve İspanyollardan etkilenmiştir. Sicilya mutfağıyla ise büyük benzerlikler göstermektedir. Tabii ki çok çeşitli balık yemekleri olduğunu söylememize gerek yok. Minestra ve Aljotta, Malta'nın farklı lezzetteki iki çorbası. Mevsimlik salatalar ve sebzeler, Malta mutfağının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Makarna Malta’lıların baş yemeğidir. Malta çok kaliteli restoranların bulunduğu bir bölge olarak bilinmez, ancak, yemek hem güzel hem de ucuzdur. Yemekler üzerinde görülen en belirgin etki Sicilya’dan gelmektedir ve bir çok ucuz restoranda makarna ve pizza bulunur. İngiliz tarzı yemekler de (ızgara pirzola, sosis ve patates püresi, ve sebzeli rosto gibi), özellikle turistik bölgelerde yaygın olarak bulunabilir. Vejetaryenler için de, bir çok restoranın ana menüsünde vejetaryen yemekleri bulunur.

İklim

Malta’da tipik Akdeniz iklimi hakimdir; kışları ılık, yazları ise sıcak ve kurak geçer. Yıllık toplam yağış oranı düşüktür. Yağışlar, genellikle ekim ve şubat ayları arasında görülür. Yaz ortasında yağış, nadiren hava sıcaklığının gündüz bunaltıcı bir sıcaklar çıktığı zamanlarda meydana gelir. Kışlar sert değildir. Ocak ayında gündüz sıcaklık 15°C civarındadır. Kışları kar, don ve sis gibi kötü kış koşulları Malta Adalarına yabancıdır. Yağışlar en çok Eylül ve Nisan ayları arasında görülür, yazın yağmur yağmaz.

Rüzgarlar Malta ikliminin belirleyici özelliklerindendir. Denizden gelen soğuk meltem rüzgarı yazın serinleticidir ama kışın kuzeydoğu yönünden esen rüzgarlar liman duvarlarına çarpan dalgaları kuvvetlendirir ve Gozo’ya yapılan feribot seferlerinin aksamasına neden olur.

Deniz sıcaklığı, adaların çevresinde, kış ortasında 14.5°C’ den, Ağustos ve Eylül aylarında 25°C’ ye kadar değişir

Uluslararası öğrenciler

Sınıflar ortalama 10-20 öğrenciden oluşmaktadır. Bazı kurslara katılmak için alt yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerden bazıları üniversite öğrencisi, bazıları ofisçalışanı, iş dünyasındaki profesyoneller, yabancı dil öğretmenleri, tatilini değerlendirmek isteyen sıradan insanlar, bazıları ise farklı bir deneyim yaşamak isteyen emekliler olabilmektedir.

Konaklama Seçenekleri

Konaklama konusunda okullar genellikle  3 seçenek sunmaktadır ; Aile yanı, Okul yurdu, Apartman dairesi

Okul tarafından özenle seçilmiş olan güvenilir ailelerin yanında kalmak, hem ev ortamında yaşamanın rahatlığı, hem ekonomik oluşu, hem de pratik açısından en uygun konaklama seçeneğidir. Sizing isteğinize göre yanında kalacağınız ailenin kendinize ait bir odanız olacaktır ve aile size hafta içi her gün sabah kahvaltısı ve akşam yemeği, hafta sonları ise üç öğün yemek sağlayacaktır.

 • Paylaş: