Üniversite eğitimi ardından Avustralya’da dil eğitimini tamamlayan Ahmet Kaldırım şu anda gıda sektörünün öncü firmalarından Keskinoğlu Tavukçuluk’da Bölge satış şefi olarak çalışmaktadır.

Bize biraz kendinizden ve işinizden bahseder misiniz?

1981 İstanbul doğumluyum. Üniversite eğitimi süresi boyunca da dahil olmak üzere birçok kurumsal firmanın dönemsel projelerinden supervisor proje müdürlüğü görevlerinde yer aldım. 2009 yılında Konya da kısa dönem jandarma çavuş olarak askerliğimi tamamladım. Askerlik dönüşü Asus Lenovo AMD gibi birkaç firmanın Türkiye distribütörlüğünü almış önemli bir bilişim firmasının 5.5 ay saha sorumluluğunu aldım. Son olarak sektör değiştirerek Eylül ayı itibari ile tavukçuluk sektöründe çok önemli bir yere sahip olan Keskinoğlu Tavukçuluk şirketi ile gıda sektörüne adım attım. Halen Keskinoğlu Tavukçuluk Anadolu Bölge Müdürlüğünde Satış Şefi olarak görevime devam etmekteyim. Sorumlu olduğum bölgede plasiyerlerin depo giriş çıkış ve performansına kadar olan tüm süreçlerden ve müşteri ilişkilerinden sorumluyum.

Hangi okullarda, ne üzerine eğitim aldınız?

Haliç Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm işletmeciliği bölümü mezunuyum.

Yurtdışı tecrübeleriniz oldu mu?

Avustralya Sydney de 10 ay kadar kaldım yabancı dil eğitimi aldım.

İngilizcenizi nasıl geliştirdiniz?

Yurtdışına çıkmadan önce üniversite yıllarında en zorlandığım ders İngilizceydi. Yeterli altyapı olmadığından dolayı çok zorlandım. Yurtiçinde kursa gitmenin benim için bir çözüm olmadığını, kendimi veremeyeceğimi, iş dolayısıyla konsantre olamayacağımı, yaş itibari ile de zor öğrenebileceğimi düşündüğüm için yurtdışına gitme kararı verdim. Sydney’e giderken İngilizcem hiç yoktu diyebilirim, tanıdığım da yoktu, zorda kalarak öğreneceğimi bildiğimden uzak bir ülkeye gitmeyi tercih ettim ve gittikten sonra bunun çok yerinde bir karar olduğunu gördüm.

Yurtdışında bulunduğunuz süre içinde sosyal hayatınız nasıldı?

Sosyallik İngilizce öğrenmek için çok önemli bir unsur, tabi ki Türklerden uzak durabildiğiniz ölçüde. Devam ettiğim kursun düzenlemiş olduğu haftalık gezilerin hepsini takip ettim, mümkün olduğunca çok konuşmak zorunda kalacağım ortamlara girerek öğrenme sürecimi hızlandırdım. Ayrıca bulunduğum süre boyunca hem sosyalleşmek hem de harcamalarıma kaynak sağlamak amacıyla çalıştım. Bu çalışmamın da sosyal hayatıma ve dolayısıyla İngilizceme olumlu etkileri oldu.

Bu deneyimlerinizin kariyerinize nasıl bir etkisi oldu?

İngilizce bilmek iş ilanlarında, üniversite gibi bir standart haline geldi hatta tek yabancı dil biliyor olmak bile artık önemli bir ayrıcalık sağlamıyor. Öğrenmenin çeşitli yolları olduğundan dolayı yurtdışı deneyimi sizi bir adım daha ileri götürüyor. Yurtdışında yaşamış olduğunuz deneyimler ve tecrübeler hayatınızın her döneminde etkisini gösteriyor. Gitmiş olduğunuz iş görüşmelerinde özgüveninize direk etkisini gösteriyor. Yurtdışında olduğunuz süre içerisinde kendi kendinize yetmiş olmanız, görüşmelerde rakipleriniz arasından sıyrılmanızı sağlıyor.

Sizce yurtdışında öğrenim görmenin sizde neden olduğu en büyük değişim, size kattığı şey ne oldu?

Kariyerim boyunca çok fazla kullanamayacak olsam bile sahip olmam gereken düzeyde İngilizce öğrenmiş oldum ama her ne kadar asıl gidiş amacım bu olsa da sağladığı avantaj bakımından bu 2. derece öneme sahip bir sonuç oldu. Çünkü daha önce de belirttiğim gibi iş görüşmelerinde yurtdışı tecrübesi büyük bir avantaj sağlıyor. Vizyonunuz gelişiyor ve kişi bence en az birkaç yaş olgunlaşıyor. Çünkü bilmediğiniz, kendi dilinizin bile konuşulmadığı apayrı bir dünyada ailenizden ve sevdikleriniz de uzak ayaklarınızın üstünde durmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da bireyleri daha güçlü kişiler haline getiriyor. En azından ben geçmişe baktığımda gitmeden önceki halim ile döndükten sonraki halim arasında bu farklılıkları görüyorum, yurtdışı tecrübem bir iş tecrübesinin veremeyeceği tecrübeler kazandırdı hayatıma ve dolayısıyla kariyerime…

Yurtdışında eğitim almak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Verebileceğim en önemli tavsiye konuşurken utangaç olunmaması konusunda olur. Kursta tanışacağınız tüm yabancı arkadaşlarınızın da aynı amaç uğrunda orada olduğunu unutmayın, sosyal olun, yanlış yapmaktan korkmayın ve en önemlisi de Türkçe konuşmanıza sebep olacak tüm ortamlardan kaçının.

 

  • Paylaş: