• Alper Tutan
Sonuna kadar her şey çok organize bir şekilde devam etti. Atlas’a ve Nur Hanım’a tekrardan çok teşekkür ederim.

1.    Su anda yurtdışında nerede ne eğitimi alıyorsunuz?                                                              

Avustralya’nın Brisbane şehrinde bulunan Shafston College okulunda 6 ay İngilizce eğitimi aldım.

2.    Türkiye’de Hangi okullarda öğrenim gördünüz? Türkiye’de dil eğitimi aldınız mı?                                    

İnşaat Mühendisiyim ve Pamukkale Üniversitesi mezunuyum. Lise ve üniversite dışında herhangi bir yerde dil eğitimi almadım.

3.    Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?                                                                                

Yurtdışında çalıştığım ve çalışacağım için İngilizce benim için çok önemliydi. Benden önce birçok arkadaşım özellikle Avustralya’da dil eğitimi almışlardı ve hepsinin referansı olumlu yöndeydi. Ve yurtdışında eğitim alma fikri her geçen gün aklıma yatmaya başlamıştı.

4.    Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız
mı? Bu aşamada Atlas'ta nasıl bir yardım aldınız?  
                                                                   

 

En önemli konu ise gitme kararı verdikten sonra gideceğim ülke ve sonrasında okul seçimiydi. Açıkça söylemek gerekirse Atlas’tan önce bir başka danışman firmayla görüşmeye başlamıştım. Birçoğunun da cevabını bildiğim sadece karşı taraftan güven duygusu almak istediğim için çok basit, net, anlaşılır olan sorular sordum ancak danışman firmanın vermiş olduğu cevaplar beni tatmin etmemişti. Daha sonra Atlas’ta Nur Hanım’la görüşmeye başladım. Yurtdışına dil eğitimine gitmek isteyen her öğrencinin istediği gibi sorularıma net cevaplar alabiliyor ve güven duyabiliyordum. Böylece hemen ertesi gün işlemlerimi başlattım ve sonuna kadar her şey çok organize bir şekilde devam etti. Atlas’a ve Nur Hanım’a tekrardan çok teşekkür ederim.

 

5.    Şehir ve bölge seçimini nasıl yaptınız?  

                                                                               

Gideceğim şehrin ılıman bir iklime sahip olmasını istedim. Atlas’ın ve arkadaşlarımın tavsiyesi sonucu Avustralya’nın Brisbane şehrini seçtim ve gittiğimde doğru bir karar verdiğimi anladım. Avustralya’da Temmuz ayında Sydney ve Melbourne gibi şehirler soğuk olmasına rağmen Brisbane oldukça sıcak bir havaya sahipti. Shafston College ise Brisbane şehrine gitmek isteyenlerin gerek eğitim kalitesinden gerekse kampüs ortamından dolayı kesinlikle tercih etmeleri gereken bir okul.

6.    Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?                                                       

İşimden dolayı daha önce 4 sene yurtdışında bulunduğum için herkesin yaşadığı zorlukları yaşamadım. Benim için en büyük sıkıntı aile yanı konaklama olmuştur. Ailedeki herkes iyi niyetli insanlardı ancak akşamları arkadaş ortamından kopup eve gitmek biraz zor oluyor. Dolayısıyla çok fazla zaman kaybetmeden okul yurduna yerleştim daha sonrada arkadaşlarla öğrenci evi kiraladık.

7.    Gittiğiniz ülkenin en çok dikkatinizi çeken ya da hoşunuza giden yanları neler ?                                          

Genel olarak bakarsak Avustralya çok düzenli, neredeyse kusur bulamayacağımız bir ülke. Yasal olarak çalışma izninin olması, öğrencileri maddi açıdan önemli ölçüde rahatlatmaktadır. Brisbane ise tam bir öğrenci şehri. Brezilya, Kolombiya, Fransa, İsviçre, Kore, Japonya ve Katar gibi birçok ülkenin bulunduğu Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarından öğrencilerinin çoğunlukla burayı seçiyor olması bunun en büyük kanıtıdır. Şehiriçi ulaşımının kolay ve rahat olması, gece hayatının renkli olması, küçük bir şehir olmasına rağmen birçok aktivitenin düzenleniyor olması, Gold Coast, Noosa, Byron Bay gibi dünyanın en güzel sahillerinin bulunduğu merkezlere yakın olması şehrin en büyük avantajlarından birkaçı. Ayrıca gerek okulun gerekse öğrencilerin hemen hemen her gün bir parti veya aktivite düzenliyor olması tatil havasında bir dil eğitimi alınmasına vesile oluyor.

8.    Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz neler olabilir?                                            

Tamamen dil eğitimine odaklanılması ve öğrenilenlerin günlük yaşamda pratiğe dönüşmesi açısından yurtdışında eğitim almak avantajlı bir durum. Danışman firmam Atlas’tan, gittiğim şehir Brisbane’dan ve eğitim aldığım okul olan Shafston College’den çok memnun kaldım. Dolayısıyla yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilere bunların hepsini bir paket olarak tavsiye edebilirim. Başlangıçta aile yanı konaklamadan çok okul yurdunda konaklamak daha sonra birkaç arkadaş ile ev kiralayıp devam etmek gerek maddi gerekse rahatlık açısından çok uygun olacaktır. Dünyanın birçok ülkesinden yeni arkadaşlar edinmek ve herkesin birbirlerini kendi ülkelerine davet etmesi yurtdışında eğitim almanın en güzel yanlarından birisi. Kesinlikle göz korkutacak bir durum yok, anlattığım her şeyin yapılabilirliği burada cümlelere dönüşmesi kadar kolay şeylerdir. 

  • Paylaş: