Yurtdışına çıkmak belki de en büyük tecrübelerden biri, hayatı insanları ve yeni bir dili öğrenmenin en kısa ve zevkli yanı…” diyor şu an Sydney’de dil eğitimi alan öğrencimiz Burak Ege. Kendisi ile yaptığımız röportajda yaşadı

Yurtdışına çıkmak belki de en büyük tecrübelerden biri, hayatı insanları ve yeni bir dili öğrenmenin en kısa ve zevkli yanı…” diyor şu an Sydney’de dil eğitimi alan öğrencimiz Burak Ege. Kendisi ile yaptığımız röportajda yaşadığı tecrübeleri bizimle paylaşıyor.

 

 

Türkiye de hangi okullarda öğrenim gördünüz?

 

Dokuz Eylül Üniversitesi - Elektronik-haberleşme

Anadolu Üniversitesi - Dış Ticaret

 

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

 

Her zaman yurtdışına çıkmak istemişimdir, eğer bir dili öğrenmek istiyorsanız, o ülkeye gidip orada yaşamanız ve yaşadıkları kültürü öğrenmeniz gerekiyor.

 

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı?  Bu aşamada Atlas ta nasıl bir yardım aldınız?

 

Gitme kararını verdikten sonra ATLAS Yurtdışı Eğitim Danışmanlığına geldim ve yurtdışında yaşam ,eğitim olanakları ile ilgili onları soru yağmuruna tuttum. Eğitim alınacak ülkeleri ve anlaşmalı okulları yakından tanıyan bir kurum olduğu için her konuda ayrıntılı bilgi vererek bana çok yardımcı oldular ve en önemlisi yalansız, içtendiler.

 

Şu anda hangi ülkede/şehirde/okulda ne eğitimi alıyorsunuz?

 

Avustralya’nın Sydney şehrinde Greenwich College’de Genel İngilizce eğitimi alıyorum.

 

Gittiğiniz ülke/şehir ve okulla ilgili sizden sonra gidecek öğrencilere tavsiyeleriniz neler olur, ya da aktarmak istediğiniz tecrübeleriniz var mıdır?

 

Avustralya-Sydney  gerçekten yaşam standartları yüksek bir şehir, eğer sıcak bir ülkede yaşamak istiyorsanız, hiç durmayın hemen gelin. Spor , alışveriş ve gezmek  için çok elverişli alanlar var, ben scuba diving yapıyorum, harika dalış merkezleri var.

 

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu? Sizce yurtdışı deneyiminin ve yurtdışında eğitim almanın  en önemli faydaları neler?

  

Tabii ki ilk zamanlar zorluk çekiyorsunuz , yeni bir kültür , yeni bir hayat , yeni insanlar ve Türkçe yok J ama insan zaman geçtikçe alışıyor. Başka bir ülkede yaşamaya başladıktan sonra  Türk olduğunuza ve kültürünüzün ne kadar da lezzetli olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

 

Yurtdışına çıkmak belki de en büyük tecrübelerden biri,hayatı insanları ve yeni bir dili öğrenmenin en kısa ve zevkli yanı…

 

HAYALLERİNDEN ASLA VAZGEÇME!

  • Paylaş: