• Onur Gurz
Avustralya'ya karar verdikten sonra şehir seçimi konusunda da Atlas'dan yardım aldım

1- Avustralya  Sydney'de Business Eğitimi alıyorum.

 

2- Karadeniz Teknik Üniversitesi Kimya Bölümünü bitirdikten sonra Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünde İşletme yüksek lisansımı tamamladım daha sonra yine Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün İşletme Doktora programı kazandım fakat Sydney'e gideceğim için dondurdum.Süper lise mezunun olduğum için ingilizce altyapım vardı ayrıca daha sonra Amerikan Kültür Derneği, English Time gibi ingilizce kurslarına gittim.

 

3- Türkiye'de dil okuluna gittim fakat geldiğim seviye bekledğim seviyeden çok uzaktı, Speaking ve Listening seviyemin yurtdışına gittiğimde daha çok ve daha hızlı gelişeceğini düşündüğüm için yurtdışına gitmeye karar verdim.

 

4- Aslında benim için en zor aşama yurtdışına gidip gitmemeye karar verme aşamasıydı o kısımda ve o kısımdan sonra Atlas’ dan destek aldım. Gitmeye kararımı verdikten sonra herşey çok kolaydı; şartlarımı, beklentilerimi, gereksinimleri anlattıktan sonra bana ülke, şehir, okul, vize tipi konusunda uygun seçenekleri sundular bu seçenekler arasından kararımı verdim.

 

5- Avustralya'ya karar verdikten sonra şehir seçimi konusunda da Atlas'dan yardım aldım, karar verirken yaşam şartları,şehrin gezilecek yerleri iklim şartları, uluslararası öğrenciye bakış açısı, güvenlik,refah seviyesi gibi şartları göz önünde bulundurdum.

 

6- Benim için ingilizcemi geliştirmek için 10 ay gibi bir sürem vardı ve bu sürede kesinlikle Türklerden uzak durmam gerekiyordu, fakat buraya geldiğimde gördüm ki genelde herkes kendi milletinden insanlarla arkadaşlık ediyor, tabi ki konuşmak istediğinizde konuşuyorsunuz arkadaş oluyorsunuz ama kendi aralarında daha farklılar, bu durumda arkadaş sayınız sınırlı oluyor,ama ben yine de Türklerden uzak durdum. Bunun dışında ilk hafta restorantların önünden geçerken yemeklerin kokusu farklı geliyordu ve miğdem bulanıyordu, özellikle Mc Donalds gibi yerlerin, ama daha sonra alıştım ve tabi kebabçıların olması da büyük avantaj. Ayrıca Jetlag a inanmasam da varmış J. İlk 4 gün başağrısı ve başdönmesiyle geçti.

 

7- Sydney'de de bir çok ülkeden insan yaşıyor ve burada onların kültürlerini tanıdım bu gerçekten güzel birşeydi benim için, ayrıca burada insanlar çok kibar ve sıcaklar. Bunun dışında Sydney'in iklim şartları ve gezilecek birçok yerinin ve güzel sahillerin olması hoşuma giden diğer özellikleri.

 

8- Öncelikle Atlas gibi profesyonel bir yurtdışı danışmanlık şirketinden yardım almaları işlerini çok kolaylaştıracaktır. Ben bu konuda gerçekten çok şanslıydım saolsun Yavuz Bey 7/24 sorularıma cevap verdi, gitmeye karar verdiğim günden uçağa bindiğim güne,Sydney'e vardığım günden bugüne kadar destek vermeye devam ediyor. Gidecek olan arkadaşlar da beklenti ve gereksinimlerini eğitim danışmanıyla paylaştıklarınında doğru seçenekler kendilerine sunulacaktır. Bunun dışında gitmeye karar verdiği ülke/şehirden bir tanıdık bulmakta ve gitmeden önce konuşmak ta fayda var.

Paylaş:
Yazdır