Alican Sezen dil eğitimi için Sydney’de Macquaire Üniversitesini tercih etti ve şimdi Motorola bünyesinde IT destek uzamanı olarak çalışıyor. Sezen, yaptığımız röportajda yurtdışı tecrübelerini bize anlattı.

Şu anki göreviniz ve iş tanımınız nedir?  

Devoteam İntegra Profesyonel Hizmetler A.Ş adına MOTOROLA  bünyesinde IT Support Specialist olarak görev yapmaktayım.  Motorola Türkiye bünyesinde bulunan IT alt yapısının sorunsuz olarak çalışması ve 500 çalışana her turlu IT desteğinin verilmesi  ve bu süreçte  Motorola Global IT ile koordinasyonu sağlayarak  sistemin sorun işlemesinin sağlanması temel görevim.

  
Hangi okullarda ne üzerine eğitim aldınız?

Yurtdışı eğitimi için Avustralya, Sydney şehrini tercih ettim. Eğitim alacağım dil okulunun üniversite bünyesinde olmasının avantajlı olacağını düşündüm ve  Macquarie  Üniversitesinde 8 aylık Genel ve Akademik İngilizce eğitimi aldım.

Yurtdışında eğitim gördüğünüz süre boyunca eğitim dışında neler yaptınız? Sosyal hayatınız nasıldı? Nasıl arkadaşlıklar kurdunuz? 

Okul dışında bir dönerci dükkânında part time olarak çalıştım. Ayrıca Üniversite bünyesinde gerçekleştirilen birçok etkinliğe katılma şansı buldum. Bunun yanında Japonya, Cin, Arjantin, Brezilya, İtalya Fransa, Tayland, Kolombiya, Almanya Kore gibi birçok ülkeden arkadaşlarım oldu. Bu da çok farklı kültürleri tanıma imkânı sağladı.  Bunun yanında orada Sidneyde yasayan ve oraya öğrenci olarak gelen Türklerden de arkadaşlarım oldu. Tek kelime ile dolu bir 8 aydı.

Bu deneyimlerinizin kariyerinize nasıl bir etkisi oldu? 

Her şey den önce is bulma surecinde İngilizce bilmem; daha fazla is başvurusunda bulunma fırsatı sağladı. Bunun yanında çalıştığım iş yerinde yabancı insanlarla çok daha rahat bir şekilde  sıkılmadan konuşabilme imkânı sağladı.


Sizce yurtdışında öğrenim görmenin sizde neden olduğu en büyük değişim, size kattığı şey ne oldu? 

Öncelikle kendime güvenmeyi öğrendim. Yabancı bir ülkede 8 ay boyunca ailemden ve arkadaşlarımdan uzak bir şekilde yasamak farklı ortamlara çok daha kolay şekilde adapte olmamı sağlıyor artık. Bunların yanında tabii ki  İngilizce konuşabilmek de önemli.

Yurtdışında eğitim almak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Yurtdışına  çıkmaya  karar verdikten sonra önemli olan tam olarak ne istiyorsunuz  ve beklentileriniz nedir? Bu iki soruyu kendinize defalarca sorarak yapmak istediğiniz şeylere uygun olarak okul ve ülke tercihi yapmanız. Ayrıca  bir okula ya da kursa da gitseniz de dil öğrenmenin en iyi yolu orada sosyal hayatin içine girmektir. Yaşayarak öğrenin.

  • Paylaş: