Evci Plastik Dış Ticaret Müdürü Şadıman Evci, iş yaşamında İngilizcesi’ni daha iyi kullanabilmek için Amerika’da eğitim almaya karar verdi

- Şu anda yurtdışında nerede ne eğitimi alıyorsunuz?
Şu anda New York’ta Kaplan’da genel İngilizce ve business (iş) eğitimi alıyorum. Ayrıca LSI New York kursunda da iş İngilizcesi alanında eğitim aldım.

- Türkiye de hangi okullarda öğrenim gördünüz?
Türkiye’de Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi'’nden 2005 yılında mezun oldum. Aynı yıl Moskova'’da bir üniversitede Rusça dil eğitim programına katıldım. Amerika’'daki dil öğrenimi tamamladıktan sonra Türkiye’de master programına katılmayı düşünüyorum.

- Amerika’da eğitim almaya neden ve nasıl karar verdiniz?
İş yaşamımda İngilizcemi yeterli bulmadığım için, İngilizcemi pratik anlamda daha çok geliştirmek amacıyla Amerika’ya gelmeye karar verdim.

- Amerika’yı nasıl buldunuz? Uyum sorunu yaşadınız mı?
Amerika çok renkli ve hareketli bir ülke. Herkes için sunduğu çok güzel imkanlar var. Bu yüzden burada öğrenci olmak çok güzel bir deneyim. Buraya gelen öğrenciler uyum sürecinde çok büyük sorunlar yaşamıyorlar. Amerika'’nın sunduğu avantajlı yaşam bizim buraya adapte olmamızı kolaylaştıran en büyük etken oldu.

- Kaplan'’ın sunduğu imkanları ve eğitimi nasıl buldunuz?
Kaplan’'ın eğitim kalitesi diğer dil okullarıyla karşılaştırıldığında inanılmaz yüksek. Eğitimde kullanılan araçlar ve eğitmenlerin tecrübeleri çok iyi. Kaplan’ı üstün kılan başka bir avantajı ise öğrenciler için düzenledikleri   sosyal etkinlik programları. Bu programlar ve ders boyunca yapılan grup çalışmaları öğrencilerin birbirini tanımasına ve uyum sürecini kolay atlatmasına yardımcı oluyor.

Herkes dayanışma içinde
- Amerika’da öğrenciler arasında dayanışma var mı?
Amerika’da çok farklı bir öğrenci yapısı var her ülkeden binlerce öğrenci ile kaynaşmak size çok farklı kültürleri de tanıtmış oluyor. Herkes sizin gibi evinden ve ülkesinden uzak olduğu için herkes birbiriyle dayanışma ve güzel ilişkiler içinde olmak istiyor.

- Amerika beklentilerinizi karşıladı mı?
Amerika beklentilerimin çok üstünde bir deneyim oldu benim için. Amerika'’nın kozmopolit yapısı, zamanınızın her anını dolu ve anlamlı kılan sosyal hayatı beni çok etkiledi. Eğer buraya gelmeden önce ne yapmak istediğinize karar verdiyseniz, zamanın burada nasıl hızla akıp geçtiğine inanamıyorsunuz.

- Amerika’da yabancı öğrencilere, özellikle Türk öğrencilere yaklaşım nasıl?
Amerika’da eğitim gören çok fazla Türk öğrenci var. Bu yüzden Türk öğrencilere yaklaşımlar çok güzel ve hiçbir şekilde bir sorunla karşılaşmadan burada yaşamak çok rahat. Türkiye'’nin avantajlı coğrafi konumu nedeniyle diğer ülke kültürlerine yabancı olmaması bizim için uyum sürecinde çok büyük bir artı oluyor.

- Okulda diğer milletten arkadaşlarla uyum nasıl, güzel arkadaşlıklar kurabildiniz mi?
Okulda beni en mutlu kılan, pek çok milletten yeni arkadaşlar edinmek ve onların kültürlerini tanımaktı. Her ülkeden çok güzel ve çok sıkı bağları olan arkadaşlıklar kurdum. Beraber  unutulmayacak deneyimler paylaşımlar yaşadık. Arkadaşlarımızla kendi ülkelerimize döndükten sonra da görüşmeyi düşünüyoruz. Bu benim için hayatta parayla alınamayacak kadar büyük ve değerli bir hediye oldu.

- Türk öğrencilerin Amerika’da karşılaşabilecekleri sorunlar neler? Sizce öğrenci olarak Amerika’ya gelmeden hazırlık aşamasında nelere dikkat etmeleri gerekir?
Türk öğrenciler en çok konaklama konusunda sorunlar yaşayabiliyorlar. İlk dönemlerde okullarına yakın ev ya da yurt bulmak zor olabiliyor. Bu yüzden Amerika’ya gelmeden nerede, nasıl bir yerde kalmak istediklerine karar verip, araştırmaya Türkiye’de başlamaları onlar için büyük kolaylık olur.

- Vereceğiniz tavsiyeler neler?
Amerika'’nın sosyal renkli yapısı her öğrenciye unutulmaz deneyimler ve avantajlar sunuyor. Ne istediğini bilen, yönünü belirlemiş bir öğrenciye katacağı şeyler sonsuz. O yüzden öğrencilerin yolun başındayken ne okumak istediklerine buraya geldikten sonra hangi kursları almaları gerektiğine karar vermeleri çok yardımcı olur. Buraya geldikten sonra sosyal yaşamınızı renklendirici çok fırsat sizi bekliyor olacak. Eğitim kariyerinizi geliştirirken kültürel ve sosyal yaşamınıza da çok şey katabilirsiniz. Tek yapmanız gereken istemek ve karar vermek.

- Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı? Bu aşamada ATLAS tan nasıl bir yardım aldınız?
Okul konusunda zorlanmadım çünkü kafamda daha önce belirlemiştim. Onun haricinde her şeyi ATLAS halletti bu yüzden ATLAS’la çalışmak çok rahatlatıcı bir süreç oldu. Başından verdiği doğru bilgiler, evrakların hazırlanmasındaki titiz çalışması ve buraya geldikten sonra verdiği hizmet çok yardımcı oldu.

- Amerika’ya geldikten sonraki seçimlerinizde ATLAS Amerika ofisinden nasıl destek aldınız?
Yeni kurslar ve workshop’lara katılım konusunda sürekli ATLAS Amerika ofisinden yardım aldım. Ayrıca Amerika’da olan sosyal etkinlikleri paylaşmaları bize çok yardımcı oldu. Amerika ofisiyle sürekli iletişim halinde olmak insana güven veriyor ve burada sizle ilgilenen birilerinin olması size daha çok destek veriyor. Bu yüzden ATLAS'’ın Amerika’'da ki ofisinin bu kadar koordineli ve güzel çalışması sizi çok rahatlatıyor.

  • Paylaş: