Los Angeles, Amerikan rüyasının doğduğu, filmlere konu olan dünyanın en harikulade şehirlerinden biridir. 

Los Angeles, Amerikan rüyasının doğduğu, filmlere konu olan dünyanın en harikulade şehirlerinden biridir. Eğlenceyi ve bütün aktiviteleri bir arada yaşayabileceğiniz bu şehir University of Californa Los Angeles’a, dünyanın en iyi üniversitelerinden bir tanesine ev sahipliği yapmaktadır. Bunun dışında birçok dil okulu ve Community College alternatiflerini burada bulabilirsiniz.

Los Angeles ı ziyaret etmek için kesin bir zaman söylenemez. Ancak daha sakin bir zamanda ve daha ucuz bir şekilde gitmek istiyorsanız en uygun zamanlar Nisan - Mayıs ve Eylül - Kasım ayları arasındaki zamanlardır.

İklim: Los Angeles’da çöl iklimi görülse de kuzeyindeki ve doğusundaki dağlar şehri aşırı sıcaklık değişimlerine karşı korumaktadır. Ağustos ve Eylül ayları yılın en sıcak zamanlarıdır. Ocak ve Şubat ise yılın en ılık ve yağışlı geçen zamanlarıdır. Los Angeles’da sıcaklıklar (genel olmamakla birlikte) 21 derece civarındadır. Ancak yazın sıcaklıklar 32 dereceye ( 90 F ) çıkabilir ve de kışın 12 dereceye  kadar düşebilir.

Uçuş Süresi :  16 saat

 

Para Birimi: Amerikan Doları

 

Saat Farkı : 10 saat geri

 

Ülke Kodu   : 1

 

Konuşulan Diller: Resmi dil İngilizcedir.

Bankalar     : Hafta içi 9:00- 15.00 arası açıktır. Bazı şubeler Cumartesi günü açıktır.

 

Gezilmesi Gereken Yerler : Los Angeles’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Downtown, Holywood, Disneyland, Universal City, Beverly Hills, Malibu, Santa Monica, Venice Plajı ve Getty Müzesi bulunmaktadır.

Ulaşım  

LOS ANGELES A VARIŞ
Los Angeles Uluslar arası Havalimanı ( kısaca LAX ) dünyanın üçüncü en büyük havalimanıdır. LAX LA den yaklaşık olarak 30 km ( 20 mil ) ileridedir. LAX den başka Burbank-Glandale-Pasadena Havalimanı ( BUR ) , Long Beach Havalimanı, John Wayne Havalimanı ( SNA ) ve Ontario Uluslar arası Havalimanı gibi seçenekler de mevcuttur. Bu havalimanları sayesinde LA de uçmak hiçbir sorun çıkartmaz.LA den diğer şehirlere gitmek için otobüs servisleri kullanılır. Ünlü Greyhound servisleri LA den diğer şehirlere servisler verirler. Ana servis merkezi doğuda downtown LA dedir. Ancak bununla birlikte Hollywood, Santa Monica ve Anaheim da da merkezler vardır. Batı kıyısındaki insanlar için alternatif olarak Green Tortoise servisleri vardır. Bunlar batı kıyısındaki hatlarda turlar düzenlerler. Kışın Meksika ya turları da mevcuttur. Amtrak ( ulusal tren sistemi ) California kıyıları boyunca görev yapar. Trenlerin ana merkezi El Pueblo dan bir blok ilerideki Union Station dır. Trenler Seattle - San Francisco, LA - Phoenix, New Orleans hatlarında görev yaparlar.

LOS ANGELES İÇİ ULAŞIM

LAX den bineceğiniz toplu taşıma araçları çok yavaş olacaktır ancak ucuzdur. Havalimanı ile otobüslerin bulunduğu yer arasında gidip gelen ücretsiz servisler mevcuttur. Ayrıca Redondo veya Norwalk yönüne giden trenlerin merkezine de ücretsiz servisler vardır.

Eğer daha hızlı yolculuk yapmak istiyorsanız o zaman özel otobüs servislerini kullanabilirsiniz. Bunlar normal bir otobüsten daha pahalı; ancak bir taksiden daha ucuzdur. Taksiler şehirdeki en iyi ulaşım araçlarıdır; ancak en pahalısı da onlardır. Bölgedeki tüm havalimanlarının ulaşım olanakları geniştir; ancak Burbank Havalimanı nda ek olarak Metro ve Amtrak istasyonları da mevcuttur.

LA de bir arabanız varsa rahat olursunuz; ancak şehrin ulaşım olanakları geniştir. Şehirde işleyen dört otobüs sistemi vardır: en çok ilgi çeken yerlere giden MTA, Batı LA de görev yapan Big Blue ,Culuer City ve Westside da görev yapan Culver City Otobüsleri ve de son olarak bir minibüs sistemi olan DASH. Metro hattı ise downtown LA i , Long Beach i , Union Station ı , Western Avenue yü , Norwalk ve Redondo Plajları nı içine alır.

Konaklama Seçenekleri: Uluslararası öğrencilerin eğitim aldığı şehirde birçok dil okulu ve üniversite bulunmaktadır. Senelerden beri öğrencilerin tercih ettiği yerlerden biri olan Amerika öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenciler, aile yanlarında, yurtlarda veya öğrenci evlerinde kalabilmektedirler. Özellikle, ilk bir ay öğrencilerin ülkeye, kültüre adapte olması ve dil pratiği açısından çok önemlidir. Haftalık konaklama ücretleri 200-250 USD fiyat aralığında değişmektedir.

Cep Harçlığı : Konaklama dışında haftalık 100-200$ cep harçlığı öğrenciler için yeterli olmaktadır.

  • Paylaş: