Amerika Birleşik Devletleri’'nin nüfus bakımından en büyük kenti olan New York, New York eyaletinde yer almaktadır. 

Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfus bakımından en büyük kenti olan New York, New York eyaletinde yer almaktadır. Yüzyıllardan beri dünyanın en önemli ticaret ve finans merkezlerinden bir olarak kabul edilen New York aynı zamanda medya, politika, eğitim, eğlence ve modadaki etkilerinden dolayı bir dünya şehri olarak ta kabul edilmektedir. New York bir göçmen kentidir. Kentte yaklaşık 170 ayrı dil konuşulmaktadır ve üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumludur. 

 

İklim: Ülkenin kuzey bölümünde dört mevsim görülmektedir. Kışlar bazı bölgelerde oldukça soğuk geçmektedir. Yazlar ise sıcak ve nemlidir. Güneyde ise çöl iklimi hakimdir. Batıda ve doğuda kışın dahi soğuk olmaz, sonbahar günleri yağışlı olmaktadır.

 

Bölgeler: New York her birine “borough” denilen beş bölgeden oluşmaktadır. Bunlardan Manhattan kendi başına bir adadır ve şehrin merkezini oluşturur. Manhattan’dan East River ile ayrılan Brooklyn ve Queens bölgeleri Long Island adasının batısını oluşturmaktadır. Manhattan,  Brookyln’e üç köprüyle bağlanmaktadır.

 

Ulaşım: New York’un üç havalimanı vardır. Bunların en büyüğü John F. Kennedy havalimanıdır. Bu havalimanı diğerlerinin arasında da en kalabalığıdır.
Bir diğer havalimanı New York'lulara hizmet verdiği halde New York un içinde olmayan bir havalimanıdır. Newark Uluslar arası Havalimanı komşu bir kent olan New Jersey de bulunur ve merkezden 12 mil uzaktadır. Bu havalimanının kötü yanı şehre ulaşım olanaklarının pahalı olmasıdır. Üçüncü ve son havalimanı ise La Guardia Havalimanı dır. Bu havalimanı sadece iç hatlarda uçuşlar yapmaktadır.

 

Şehir İçi Ulaşım: New York Otobüs Servisleri

 

Port Authority Otobüs Terminali : Bu terminal 8th -9th Avenue leri ve 40.-42. Caddeleri arasında bulunur. 35 ayrı otobüs hattına sahiptir. Terminal yılda 50 milyonun üzerinde insana hizmet verir. Atlantic City, Meadowlads e ve Manmouth Parkı na doğrudan servisler vardır.New York Transit Authority : New York Transit Authority ( NYCTA ) New York'ta ki iç hatları düzenler. Otobüslerini kullanmak için jeton gerekir. George Washington Bridge Otobüs Terminali: Bu terminal Forth Washington ve Broadway de 178. ve 179. Caddeler arasında yer alır. Terminalden 175.Caddedeki A Treni istasyonuna ulaşabilirsiniz. New York Metro Sistemi: New York metrosu diğer araçlara göre daha hızlı olması nedeniyle daha çok tercih edilir. Metro yılın her zamanı iş görür ve günde yaklaşık 3.5 milyon insana hizmet verir. Kısa mesafeler için biraz pahalı olabilir (kişi başı 1.5 $); ancak hiçbir trafik derdi yoktur. Ayrıca metro sisteminde kaybolma derdi de yoktur; çünkü hem metroların içinde hem de istasyonlarda haritalar vardır. Metroda yolculuk yapmak için en iyi yol 7 günlük veya 30 günlük sınırsız yolculuk yapmanızı sağlayan MetroCard almaktır. Bu manyetik kartlar yararlı olmaktadır.

Kültür ve Sanat : New York birçok Amerikan kültürel hareketinin doğum yeridir. Edebiyat ve görsel sanatlar Harlem Rönesansı, resimde soyut ekspresyonizm (New York Ekolü), müzikte hip hop, punk, salsa ve Tin Pan Alley bu hareketlerden bazılarıdır. 24 saat açık olan metrosu ve yoğun trafiğiyle Hiç Uyumayan Şehir adını almıştır. Özgürlük heykeli, Empire State Binası, Central Park ve Times Meydanı, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Modern Tarih Müzeleri şehrin ilgi çekici mekânlarıdır. Gökdelenleri, caddeleri, lokantaları, alışveriş merkezleri ve insanlarıyla, New York turistleri cezbetmektedir.

Sosyal Hayat :   New York ta özel bir olayın olmadığı bir hafta bulmak imkansızdır. Her yıl 50 genel ve de 400 e yakın sokak festivalleriyle New York gerçekten renkli bir yerdir. Times Square deki yeni yıl kutlamaları dünyadaki en ünlü kutlamalardan biridir. 17 Mart ta 5th Avenue de yapılan St. Patrick Günü kutlamaları da 200 yıldan beri yapılan geleneksel kutlamalardan biridir. Haziran’da Central Park ta Change Your Mind Day ( fikrini değiştirme günü ) düzenlenir. Bu günde bazı konular tartışılır. Haziranda ayrıca JVC Caz Festivali ve New York Shakespeare Festivali yapılır. Bu festivallere ünlü starlar da katılır.

4 Temmuz da Amerika'nın kurtuluşu kutlanır. Bu günde East River civarında havai fişek gösterileri yapılır. Bu da gerçekten eğlenceli bir aktivitedir. Ağustos ayında zencilerin düzenlediği Harlem Week ( Harlem Haftası ) de renkli geçer. Hip-hop tarzı müzikten hoşlananlar özellikle kaçırmamalıdır. Eylül ayında ise New York Film Festivali yapılmaktadır.

New York’ta birçok aktiviteyi bir anda bulabilirsiniz. Hudson Nehri civarındaki Chealsea Piers Kompleksi birçok olanağa sahiptir: koşu alanı, yüzme havuzu, plaj voleybolu ve dağcılık aktiviteleri. Eğer koşmak istiyorsanız Central Park ı deneyebilirsiniz. Ayrıca Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir da 2,5 km'lik koşu alanıyla dikkate değer.

New York tam anlamıyla alışverişten spora, spordan eğlenceye, sinema, tiyatro, opera ve çeşitli kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır.

Okullar :  New York’ta çok fazla dil okulu, kolej ve üniversite bulunmaktadır. Uluslararası öğrencilerin bulunduğu kentte öğrenciler hem eğitim alabilmekte hem de şehrin dinamik ve renkli yaşamını sürdürmektedir

Konaklama Seçenekleri : Öğrenciler, aile yanlarında, yurtlarda veya öğrenci evlerinde kalabilmektedirler. Özellikle, ilk bir ay öğrencilerin ülkeye, kültüre adapte olması ve dil pratiği açısından çok önemlidir. Haftalık konaklama ücretleri 200 -350 USD. fiyat aralığında değişmektedir.

Farklı kültürleri bir arada bulunduran bu şehirde hayata farklı bir vizyonda bakmaya başlayabilir,  hayat tecrübesi edinebilirsiniz. Tarihi, sanatı, eğlencesi, eğitimi ve sosyal yaşamıyla bir bütün olan şehirde yaşamın size sunduğu tüm renkleri bir arada bulabilirsiniz.

  • Paylaş: