St. Petersburg, kısaca St. Pete, Amerika Birleşik Devletleri, Florida Eyaleti’nde yer almakta. 29 Şubat 1892’de John C. Williams, Peter Demens tarafından resmen kurulduğunda yalnızca 300 nüfusa sahip olan şehir bugün yaklaşık 250 bin kişil

St. Petersburg, kısaca St. Pete, Amerika Birleşik Devletleri, Florida Eyaleti’nde yer almakta. 29 Şubat 1892’de John C. Williams, Peter Demens tarafından resmen kurulduğunda yalnızca 300 nüfusa sahip olan şehir bugün yaklaşık 250 bin kişilik nüfusuyla Florida’nın dördüncü büyük şehri.  
 
St. Petersburg yılın 360 günü güneş görmesi nedeniyle “Sunshine City” yani “Güneş Işığı Şehri” olarak da anılıyor. Tropikal bir bölge olan Tampa Bay’de yer alan St. Petersburg zaman zaman fırtına ve kasırgalarla yüz yüze gelse de tropikal iklim verimli doğasıyla birçok Palmiye türüne ve tropikal meyve ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Şehir öğrenciler için hem tatil hem eğitim anlamında eşi olmayan bir bölgededir. 
En fazla kullanılan dil olarak İngilizce’yi sırasıyla İspanyolca, Almanca ve Fransızca takip ediyor. 
 
Şehir,
University of South Florida St. PetersburgSt. Petersburg College ve Eckerd College gibi eğitim kurumlarıyla tanınıyor.  
 
Şehir müze ve sanat merkezleri açısından büyük bir çeşitliliğe sahip. Bir çocuk müzesi olan Great Exploration (Büyük Keşif), Güzel Sanatlar Müzesi, Holocaust Müzesi ve “Amerika’nın Cristopher Colombus Tarafından Keşfi” tablosunu da içeren dünyanın en büyük Dali koleksiyonuyla Salvador Dali Müzesi  bu çeşitliliğin bilinen örneklerinden. Şehrin merkezi, 1990’dan bu yana gerçekleşen hızlı bir gelişmeyle, birçok küçük sanat galerisi ve gösteri merkezine ev sahipliği yapmakta. Bu mekanların arasında Mhaffey Theater , The Coiseum, Paladium Theater, The Midtown Royal Theater, The Arts Center ve Florida Craftsman Gallery en bilinenler.  
 
1960’lardan bu yana aralarında Karayip Korsanları’nın da olduğu birçok film için platolar kurulan,.St. Petersburg; restoranları, alışveriş alanları, macera aktiviteleri ve deniz akvaryumuyla turistlerin gözdesi durumunda.  
 
Şehir merkezinde yer alan önemli mekanlardan Bay Walk alışveriş merkezi görsel teknolojinin son ürünlerinden IMAX Muvico’nun kullanıldığı sinemalarıyla görülmeye değer. Bay Walk aynı zamanda yüksek tabakanın gece eğlencelerinin de merkezlerinden. Alışveriş merkezinin soğukluğundan kaçmak için geceleri tercih edilecek yer ise etnik restoranlarıyla Cenral Avenue .   
 
Şehrin önemli sosyal olaylarından biri Ekim’den Mayıs’a dek her cumartesi Al Lang Field park alanında kurulan Pazar.  Pazarda yerli üreticilerden sebze ve meyveler satın alırken barbeküde pişenlerin tadına bakabilir ve küçük sokak konserleriyle vakit geçirilebilir. 
 
Uzun yıllardır Amerika’nın en iyi plajı seçilen Fort Desoto ile de bilinen, sanatın ve sosyal hayatın merkezi St. Petersburg, Amerika’ nın en yaşanılır şehirlerinden olarak gösterilmekte. 
 
Okuldan sonra şehrin mükemmel sahillerinde güneşlenebilirsiniz. Öğrenciler, hafta sonları Orlando’ ya giderek basketbol maçlarını canlı olarak izleyebilir ve Disney World’ u ziyaret edebilirler.   
Amerika’ nın East Coast’ ta, Florida eyaletindeki St. Petersburg diğer eyalet ve şehirler arasında en çekicisidir.

 
St. Petersburg’ da okumayı düşünen öğrenciler, şehir ve okullarla ilgili detaylı bilgiliyi muge@atlasedu.com adresinden edinebilirler.

  • Paylaş: