Ali Karaçam Kocaeli Üniversitesi ön lisans mezunu olduktan sonra iş hayatına atıldı. İngilizcesi yeterli olmadığı için iş gezilerinde sorun yaşayınca Amerika’da dil eğitimi almaya karar verdi. Şu anda New York ALCC de eğitim alan Ali K

Ali Karaçam Kocaeli Üniversitesi ön lisans mezunu olduktan sonra iş hayatına atıldı. İngilizcesi yeterli olmadığı için iş gezilerinde sorun yaşayınca Amerika’da dil eğitimi almaya karar verdi. Şu anda New York ALCC de eğitim alan Ali Karaçam  dil kursuna giden öğrencilere derslerden sonra Yurtdışı eğitimde pratik yapmak için her fırsatı değerlendirmelerini öneriyor.

 

Şu anda yurtdışında nerede, ne eğitimi alıyorsunuz?

 

Amerika Birleşik Devletlerinde; İngilizce konuşmaya yönelik dil eğitimi alıyorum.


Türkiye de hangi okullarda öğrenim gördünüz?

 

Kocaeli Üniversitesinde ön lisans derecesinde mezun oldum.

 

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

 

Çalıştığım şirket defalarca yurt dışına göreve göndermişti. İngilizcem yok denecek seviyede olduğu için sorun yaşadım. Bunun giderilmesi için dil kursu amacıyla Amerika’ya geldim.


Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı? Bu aşamada Atlas tan nasıl bir yardım aldınız?

 

Üç yıl önce iki ablam da Atlas Yurtdışı eğitim ile Amerika’da dil kursuna gelmişti. Ablalarımın deneyimlerini göz önünde bulundurarak Amerika’yı tercih ettim.


Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

 

Ciddi sayılacak bir problem yaşamadım.


Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz neler olabilir?

 

Gerçekten uzun vadede kendilerine kazanç yönünden getirisi olacak mı? Bunun muhasebesini iyi yapsınlar. Yurtdışı eğitim Dil kursu için gidiliyor ise Yurt dışına çıktıklarında okulda aldıkları dersleri yerli halk ile pratik yapsınlar. Bu konuda her fırsatı değerlendirsinler. Alışveriş mağazalarına alıcı olmasalar bile dili geliştirmek için girsinler, aletlerin özelliklerini fiyatlarını vb sorsunlar. Caddede anket yapan Amerikalılar ile görüşsünler.

  • Paylaş: