• Görkem Eryılmaz
Daha önce yurt dışında bulunmuş özellikle eğitim almış birinden bilgi almak ve danışmanımın beni doğru yönlendirmesiyle en sağlıklı sonucu aldım.
1. Su anda yurtdışında nerede ne eğitimi alıyorsunuz?
Amerika'nın California Eyaletinin Santa Monica şehrinde ingilizce dil eğitimi aldım.

2. Türkiye’de Hangi okullarda öğrenim gördünüz? Türkiye’de dil eğitimi aldınız mı?
Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Daha önce ODTÜ yabanci dil okullunda 2 dönem dil eğitimi aldım

3. Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?
Yabancı dillimi yeterli seviyeye getirememem benim için her zaman sorun oldu. Yurt dışını en son çare olarak düşünüyordum fakat bakış tarzımı değiştirdim. Sadece dil eğitimi için değil farklı bir kültürüde tanımak istiyordum.

4. Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı? Bu aşamada Atlas'ta nasıl bir yardım aldınız?
Ne yapmak istediğime karar vermiştim fakat hangi ülkeye, şehre ve hangi okula gideceğime karar vermek çok zordu. Daha önce yurt dışında bulunmuş özellikle eğitim almış birinden bilgi almak ve danışmanımın beni doğru yönlendirmesiyle en sağlıklı sonucu aldım. Her iki kişiye de kendimi iyi ifade etmem gerekiyordu.. Maddi durumumu ve kişisel özelliklerimi iyi anlattım.

5. Şehir ve bölge seçimini nasıl yaptınız?
Ülkemizde de olduğu gibi bütün şehirler farklı, ek olarak biz birde ülke değiştiriyoruz. Birisinin beni doğru anlayıp yönlendirmesi gerektiği düşümdüm çünkü ilk defa yurt dışına gidecektim ve bana korkutucu geliyordu. Los Angeles da bir tanıdığımın bulunması ve bu şehrin benim aradığım özelliklere sahip olduğunu danışmanımda doğrulayınca kararımı verdim.

6. Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?
Karşılaştığım en büyük zorluklar kendimle alakalıydı. Çekingenlik ve kendimi iyi konuşamadığım için yetersiz hissetmek. Tabi ki yeni ortamıma alışmam zaman aldı fakat hızlı ayak uydurmam gerekiyordu çünkü çok uzun bir zamanım yoktu.

7. Gittiğiniz ülkenin en çok dikkatinizi çeken ya da hoşunuza giden yanları neler ?
Gitdiğim ülkenin en çok hoşuma giden yanı çok kültürlü olması ve bunun sayesinde insanların hayata bakış açılarında ki farklılıkları ve bizimle olan bazı ortak noktalarımızı keşfetmem. Farklı dilleri, dinleri ve damak tadlarını öğrenmek çok keyifliğdi. Halen yediğim en leziz Taco'nun ve hayatımda bir daha yemeyeceğim Korelileri sevdiği tarzda yapılmış ahtobotun tadını unutamadım.

8. Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz neler olabilir?
Yurt dışına gitmek isteyen öğrencilere tavsiyelerim; sağlık sigortalarını gittikleri ülkede yaptırmaları (bu noktada danışmanımın yardımından da bahsetmeliyim ki hastalandığımda sağolsun ben sigorta şirketiyle anlaşamadığımda bana çok yardımcı oldu.), aile yanında kalmaları tabi ki şansınıza kalmış biraz ailenin iyi çıkıp çıkmaması, ülkemiz para biriminin değeriyle gidecekleri ülkedeki para birimin değer farkının fazla olmaması, cesur olmaları ve gezebildikleri kadar gezmeleri.

  • Paylaş: